Dzirkstele.lv ARHĪVS

Progresīvs projekts vai mānīšana?

Diāna Odumiņa

2008. gada 10. novembris 12:00

2752
Progresīvs projekts vai mānīšana?

Vasilijs Zagoruiko: "It kā dzīvotu citā realitātē..."

Dialoga un saziņas trūkums. Kā tas izpaužas, realizējot sabiedrībai svarīgus projektus par Eiropas finansējumu? Kāpēc nav dialoga? Vai gan tieši tāda nav situācija sakarā ar Gulbenes pašvaldības centieniem pastiept pilsētas ūdensvadu un kanalizāciju līdz Šķieneriem un Stāķiem, kur jau gadiem ilgi savas komunikācijas? Kādi ir secinājumi šajā sakarā? Par to visu "Dzirksteles" saruna ar SIA "M.T.Z.-Serviss" valdes locekli Vasiliju Zagoruiko.

- Latvijā šodien ir grūti laiki, ir ekonomiskā krīze.


- Mēs dzīvojam brīnišķīgā laikā. Mēs šodien katrs varam brīvi paust savas domas, izteikt savu viedokli, nebaidoties no sekām. Es kā cilvēks, kas ilgus gadus strādājis vadošā darbā, no personīgās pieredzes varu teikt - šodien cilvēkiem, kas ieņem atbildīgus amatus, ir jāprot klausīties arī citos, nevis tikai sevī. Kā liecina prakse, ne visi to prot, ne visiem tas izdodas.


- Kā to izskaidrot?


- Autoritārais vadības stils ir pagātne. Tas būtu jāsaprot jebkurai amatpersonai. Šādu vadības stilu sabiedrība nosoda. Tas nav derīgs valsts, pašvaldības vadībā, kā arī jebkurā nozarē. Rūgti maldās tie, kas cer, ka nostrādās vecās metodes un pietiks uzcirst kulaku galdā un nokliegties: "Es pateicu, un tā būs!"


Nepietiekama sadarbība ar sabiedrību raksturo projektu, kas paredz paplašināt Gulbenes ūdensvadu un kanalizācijas sistēmu, vienlaikus to dubultojot Stradu pagasta Šķieneros. Varbūt kādam tas nepatiks, bet es šo ideju nosauktu par avantūru. Mēs dzīvojam dziļas ekonomiskās krīzes apstākļos, kad visur notiek darba vietu samazināšana. Nacionālās politikas būtiska sastāvdaļa ir taupības un ekonomijas režīms. Tas skar burtiski katru. Bet mēs te it kā dzīvotu citā realitātē?

 

Tiek realizēts projekts, kas neatbilst mūsu iespējām un vajadzībām. Kāpēc mēs neapsēžamies pie apaļā galda un neapspriežam šo projektu? Kāpēc projekta autori nevēlējās uzzināt iedzīvotāju viedokli? Viņiem taču būs par to visu jāmaksā! Kāpēc mēs saviem iedzīvotājiem vēlamies nevis atvieglot dzīvi, bet gan pasliktināt jau tā smago situāciju?


- Projekta finansējuma lielāko daļu veido Eiropas nauda.


- Tā ir māksla, kā racionāli iztērēt šo naudu, ja jau esam to saņēmuši! Kāpēc Gulbenes pilsētā ar šo projektu pilnībā netiek atrisināta centralizētas ūdensapgādes un kanalizācijas problēma? Nē, vilks uz Šķieriem un Stāķiem! Vai tiešām kāds tic, ka līdz ar to nebūs sadārdzinājuma šo pakalpojumu izmantošanā Stradu pagastā? Tas nav iespējams!

 

Varu raksturot situāciju Šķieneros. Te ir piecas artēziskās akas, no kurām izmantotas tiek tikai trīs, jo vairāk nav nepieciešams, te ūdenssaimniecība ir jaunāka, salīdzinot ar to, kas ir Gulbenē. Jā, vajadzētu Šķieneros atdzelzot ūdeni. Bet te ir runa par ieguldījumu ne vairāk kā 20 000 latu apmērā. Savukārt no Gulbenes iedzīvotājiem Šķieneros piedāvā miljonus latu vērtu ūdensvadu un kanalizācijas sistēmu. Kā trasi dabūs pāri Krustalīcei, garām slimnīcai? Ko tas nozīmē?! Pat visbagātākais cilvēks nevarētu sev atļauties tādu lepnību. Ko mēs darām?!


Atceros, ka padomju gados Šķieneros bija jābūvē patversmes, kur iedzīvotājiem slēpties iespējamās bombardēšanas laikā, jo tolaik pastiprināti notika gatavošanās karam. Nevienam neienāca prātā, ka būtu nepieciešams dubults ūdensvads un dubulta kanalizācijas sistēma. Kāpēc tagad vajag?


- Gulbenes pilsētas domē atklāti saka, ka šis projekts apdraud Vasilija Zagaruiko biznesu Šķieneros. Vai tiesa?


Absolūti nav taisnība! Ūdensapgāde un kanalizācijas sistēmas uzturēšana Šķieneros nenes peļņu. Un tā - jau desmit gadus. Izdodas panākt tikai to, lai šajā nozarē nebūtu zaudējumu - viss iet pa nullēm. Varu ikvienam interesentam parādīt šo komunikāciju apsaimniekošanas finansiālos rādītājus. Šajā kontekstā gribu teikt ko citu. Pie manis nāk Šķieneru iedzīvotāji un atklāti jautā: "Kā izdzīvot? Ar algu, ko saņemu, strādājot Šķieneros, man ir par maz, lai veiktu komunālos maksājumus un vēl pāri paliktu pārējām ikdienas vajadzībām."

 

Un man ir sajūta, ka šie cilvēki tiks piemānīti, jo drīz viņiem par komunālajiem maksājumiem būs jāatdod vēl vairāk naudas. Cilvēki raudās baltas asaras! Te ir kaut kas līdz galam nepateikts. Lai projekta realizētāji pasaka skaidri un gaiši, cilvēkiem acīs skatoties, kam tas viss ir vajadzīgs! Vai tiešām vēlamies viņus padarīt par bomžiem? Cilvēki vēlas saņemt kaut kādas garantijas tam, ka viņu dzīvei ir stabils pamats.


- Jūs taču zinājāt jau agrāk, ka šāds projekts top!


- Es pašā projekta ieceres sākumā tiku runājis ar Gulbenes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieku Valti Kraukli, kuru ļoti cienu, un centos izskaidrot savu pozīciju par to, ka projekts no ekonomiskā viedokļa ir aplams. Netiku sadzirdēts. Gāja laiks. Tika sagatavota projekta dokumentācija, atkal pie manis ieradās pārstāvji, kas informēja par to.

 

Tad runāju ar Gulbenes pilsētas domes izpilddirektoru Gvido Stucku, kuru arī ļoti cienu, viņš man teica: "Tā būs. Ir pieņemts lēmums." Mans kā nodokļu maksātāja jautājums ir: kas pieņēma tādu lēmumu? Kā labā tas viss?

 

Man bija ļoti īsa telefonsaruna par to visu ar Gulbenes pilsētas domes vadītāju Nikolaju Stepanovu. Nav notikusi projekta idejas atklāta apspriešana Stradu pagastā. Nav uzklausīti visi viedokļi, nav noskaidrotas ekspertu domas. Nav pārliecības, ka tas, kas notiek, ir pareizi.


- Ko jūs ieteiktu projekta realizētājiem?


- Risiniet Gulbenes pilsētas problēmas! Ieguldiet Eiropas naudu tur! Izskan runas par to, ka pagaidām projekts, kāds tas ir iecerēts, neatrisina Gulbenes problēmas ūdensapgādē un kanalizācijas ūdeņu novadīšanā, nepiesārņojot pilsētu. Tātad projektam nav jāizkāpj ārpus pilsētas.

 

Pienesiet ūdensvadu un kanalizāciju Gulbenē pie katras ģimenes mājas, veidojiet individuālos pieslēgumus par Eiropas naudu! Kas teicis, ka Eiropas nauda jātērē tikai noteiktu cilvēku, noteiktu firmu interesēs? Tērēsim naudu racionāli. Tā ir goda lieta, un amatpersonām par to ir jādomā, lai attaisnotu vēlētāju uzticēšanos.

 

Projekts ir jākoriģē. Tāda ir mana pārliecība. Ja pieļauta muļķība, tā jālabo projekta gaitā. Kā gan citādi?! Citādi notiekošo uzskatu par necieņu pret iedzīvotājiem, pret vēlētājiem.


Dzirdēju, kā Gulbenes deputāti domes sēdē diskutē, kam tad īsti pēc projekta realizācijas piederēs paplašinātais ūdensvads un kanalizācijas sistēma - SIA "Alba" vai pašvaldībai.


Rajonu centru pilsētās ir normāli, ja komunikācijas ne tikai pieder pašvaldībai, bet tās arī apsaimnieko pašvaldības uzņēmumi. Lielākoties Latvijā tā arī. Kāpēc Gulbenē ir citādāk, tas man nav saprotams. Tā ir lielā politika? Ekonomiski domājot, varu teikt, ka šī ir nozare, kas varētu papildināt pilsētas budžetu.


- Tuvojas novadu vēlēšanas.


- Avantūras priekšvēlēšanu laikā neviens vēlētājs atzinīgi nenovērtēs. Tas ir jāsaprot. Pašvaldību vadītājiem jāklausās ne tikai sevī, bet arī iedzīvotājos. Apspriežoties ar tautu, ir iespējams izvairīties no kļūdām darbā. Personīgi es cienu tos cilvēkus, kas iebilst un izsaka priekšlikumus. Tikai viedokļu apmaiņā dzimst patiesība. Tikai tā var notikt attīstība. Tikai tā mēs kopā sekmīgi pārdzīvosim ekonomisko krīzi. Ir jārunā un jārīkojas atklāti.