Dzirkstele.lv ARHĪVS

Starptautiskā osteoporozes dienā pulcējas vairāki simti sieviešu

Tamāra Ulase

2008. gada 23. oktobris 10:50

1247
Starptautiskā osteoporozes dienā pulcējas vairāki simti sieviešu

 20.oktobris ir Starptautiskā Osteoporozes diena. Šī ir pirmā no astoņām dienām, kad sievietes vecumā pēc 50 gadiem tiek aicinātas apmeklēt ceļojošo OSTEO APTIEKU, lai aizpildītu prof. Aivara Lejnieka izstrādāto pēcmenopauzes osteoporozes riska noteikšanas testu. Todien osteoporozes riska testu aizpildīja ap 500 cilvēku.

 

Inese Ērgle, Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas priekšsēdētāja: „Osteoporoze ir slimība, kas piezogas nemanāmi un cilvēks nemaz nenojauš, ka tā ik dienu vājina kaulu stiprību, bet to var viegli diagnosticēt un veiksmīgi ārstēt. Atliek vien rīkoties un pārbaudīt kaulu veselību. Latvijā šobrīd ir ļoti zinoši ārsti un 17 vietas, kur var veikt kaulu blīvuma mērījumu - osteodensitometriju. Diemžēl no 100 osteoporozes pacientēm, sievietēm, tikai 20% apzinās savu slimību un saņem ārstēšanu, pārējās pat nenojauš, kas ir par iemeslu sāpēm, lūzumiem un citām veselības problēmām."

 

Osteoporozes riska noteikšanas tests ir paredzēts sievietēm pēc menopauzes, lai apzinātu osteoporozes riska pakāpi un nepieciešamību vērsties pie ģimenes ārsta pēc nosūtījuma osteodensitometrijas izmeklējumam. "Latvijā osteoporozes izraisīti lūzumi skar vairāk nekā 200 000 cilvēku, t.i. katru 3. sievieti un katru 5.vīrieti pēc 50 gadu vecuma. Tā ir skarba realitāte, jo, laicīgi atklājot osteoporozi, to ir iespējams novērst. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, mugurkaula skriemeļu un plaukstas pamatnes locītavas lūzumi," skaidro "Osteo aptiekas" projekta vadītāju Edīte Kaņepāja - Vanaga.

Prof. Aivars Lejnieks, endokrinologs, Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīca Klīnika Linezers: „Pēcmenopauzes osteoporozes riska noteikšanas forma" ir Latvijā visvairāk lietotā osteoporozes skrīninga forma. Pirms trim gadiem veiktais pētījums ir apliecinājis, ka Latvijā izmantojamās anketas rezultāti ir salīdzināmi ar starptautiskos pētījumos izmantotām anketām un sniedz augstas precizitātes osteoporozes riska diagnostiku. Šis tests ir veids kā mudināt cilvēkus aizdomāties par savu kaulu veselību un, nepieciešamības gadījumā, veikt osteodensitometriju. Tas nekādā ziņā neuzstāda diagnozi - tā ir speciālistu kompetence."

 

Dr. Ingvars Rasa, endokrinologs, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, Rīgas Austrumu Klīniskās Universitātes slimnīca Klīnika Gaiļezers: „Osteoporozes profilakse nesākas ar osteoporozes diagnostiku pēc menopauzes, tā jāsāk jau agrā bērnībā un krūts barošana ir pirmais solis. Veselīgs un pilnvērtīgs uzturs augošam pusaudzim, piena dienas, kā tas notiek ASV un citur Eiropā, alkohola un smēķēšanas ierobežošana, regulāras fiziskās aktivitātes un saules gaisma ir veidi, kā saglabāt stipru kaulu sistēmu un neļaut osteoporozei to noārdīt. Saules mums ir par maz, jo esam ziemeļvalsts, tālab jāizmanto jebkurš saules stars, lai iegūtu kaulu veselībai tik svarīgo D3 vitamīnu. "

 

Aina Poiša, OSTEO APTIEKA kampaņas patronese, psihoterapeite: „Mēs, sievietes, varam sevi cienīt un rūpēties par savu ārējo izskatu, bet, bieži vien nevēlamies domāt, kas brieduma gados notiek ķermeņa iekšienē? Ikvienam cilvēkam gribas ticēt, ka esi īpašs un mani jau tā slimība neskars. Tomēr, ar dabas likumiem ir jārēķinās - vecumā pēc 50 gadiem osteoporoze var piemeklēt ikvienu sievieti. Ja varam kaut nedaudz aizkavēt osteoporozi, tad ir jārīkojas! Es pati rīkojos un aizpildīju osteoporozes riska testu, kā arī veicu kaulu blīvuma mērījumu. Mēs vienmēr varam sev palīdzēt, tālab pārbaudiet osteoporozes risku un šādi pretojieties dabiskajai lietu kārtībai, lai saglabātu savu kustību brīvību un prieku būt Sievietei."