Katram Eiropas iedzīvotājiem būs jātaupa siltumenergīja

Latvijas un visas pasaules ekonomiskās krīzes kontekstā un prognozēs par enerģijas patēriņa pieaugumu nav cita risinājuma, kā katram ES iedzīvotājam taupīt siltumenerģiju. Tāds ir galvenais secinājums Rīgā notikušajā Network Days 2008 konferencē, kurā tika apskatīti enerģijas taupīšanas risinājumi.
Enerģijas taupīšana īpaši būtiska kļuvusi kontekstā ar aktuālajiem statistikas datiem, kas parāda, ka pēdējo 150 gadu laikā enerģijas patēriņš palielinājies 70 reizes, prognozējot, ka līdz 2050. gadam tas dubultosies. Līdz ar to no 1850. gada līdz 2050. gadam (200 gadu laikā) enerģijas patēriņš pasaulē būs palielināsies 140 reizes. (Skat. tabulu Nr. 1.)
Tā kā iedzīvotāju skaits pasaulē turpina palielināties, tad vienīgais veids, kā energoresursu patēriņu samazināt, ir pastiprināti tos taupīt jeb, citiem vārdiem, efektivizēt esošo energoresursu izmantošanu. "Apskatot vācu enerģijas aģentūras „Dena" pēdējos statistikas datus, redzams, ka lielākais energoresursu taupīšanas potenciāls ir ēkām. Tas nozīmē - izvēlēties efektīvu ēku arhitektonisko risinājumu un atbilstošus būvniecības materiālus. 17 gadu laikā iespēja samazināt enerģijas patēriņu ēkās (bez elektrības, nevērtējot elektrības patēriņu) ir 19%, bet tikai elektrībai - 8%. (Skat. tab. Nr.2.) Ēkas, kuras patērē mazāku enerģijas daudzumu vai pašas spēj radīt enerģiju, izmantojot saules kolektorus un saules baterijas, sniegs ievērojamu ieguldījumu enerģijas patēriņa samazināšanā, zemāku energoresursu cenu veidošanā un klimata pārmaiņu novēršanā," tā uzskata ēku norobežojošo konstrukciju līdera Eiropā, Vācijas kompānijas Schüco vadība.
„Tagad, plānojot ģimenes budžetu, aktuāla ir energoresursu taupīšanu, tādēļ jāatrod efektīvs risinājums. Resursu dārdzība, nepietiekamība un apkārtējās vides piesārņojums ir tikai daži no nākotnes draudiem, kurus, domājot par rītdienu, katrs individuāli varam mainīt jau šodien, taupot un ražojot enerģiju," uzskata Schüco Latvija valdes loceklis Gatis Štēbelis.
Schüco uzskata, ka jau projekta sākuma stadijā iespējams risināt enerģijas taupīšanu. Vairums esošās ēkas Eiropas Savienībā (kopā 22 mljrd.m2), ir būvētas līdz 1975. gadam. Tā sauktā, klasiskā vecā apbūve apkurei un siltajam ūdenim patērē 500-600 kWh/ m2.
Salīdzinot, piemēram, 1980. - 2000. gadam būvēto ēku enerģijas patēriņš ir <260 kWh/ m2. Statistika rāda krasas izmaiņas pēc 2000.gada, kad enerģijas patēriņš samazinās uz pusi <120 kWh/ m2. Schüco vadība uzskata, ka izaicinājums arhitektiem un būvniekiem ir nākotnes jaunbūves ar enerģijas patēriņu 30-70 kWh/ m2.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"