Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gladiolas un asteres simbolizē 1.septembri

Malda Ilgaža

2008. gada 1. septembris 08:00

2091
Gladiolas un asteres simbolizē 1.septembri

Stāmerienas pamatskolas muzikālās audzināšanas skolotājai Rūdītei Bokai šis būs jau 36. darba septembris. Pirmdien, 1.septembrī, arī viņas rokās guls skolēnu dāvātās dālijas, asteres un gladiolas, kas viņai ir īpaši mīļi ziedi.

Skolotāja stāsta, ka gladiolas bijušas arī viņas vecmāmiņas mīļākie ziedi, tāpēc šo puķu audzēšana jau iet no paaudzes paaudzē. Bijis brīdis, kad dārzā gladiolu skaits sarucis, jo slikti pārziemojuši to sīpoli.

 

"Regulāri pērku gladiolu sīpolus, ja dzimšanas dienā uzdāvina naudu, tad noteikti daļu atlicinu gladiolu iegādei. Pagājušajā gadā bija izdevība ieskatīties puķu katalogos un ar to starpniecību pasūtīt gladiolu sīpolus. Pārliecinājos, ka reklāmas katalogu veidotāji īpaši ar gladiolu ziedu krāsu dažādību nepārsteidz," stāsta Rudīte.

 

Pašas un tuvinieku priekam viņa pamazām veido gladiolu fotouzņēmumu albumu. "Esmu iecerējusi ar katalogu palīdzību noteikt, kādu šķirņu un nosaukumu gladiolas zied dārzā, lai turpmāk to klāstu varētu papildināt. Apzinos, kas tas nebūs viegli," spriež skolotāja.

 

Rudīte regulāri iepazīstas ar jaunāko informāciju par gladiolu audzēšanu, to šķirnēm un uzglabāšanu. Viņai ir arī praksē pārbaudīta metode, kā uzglabāt gladiolu sīpolus.

 

"Pēc izrakšanas tos rūpīgi notīru un izkaltēju. Sīpolu mazgāšanu neatzīstu, labāk, lai mitruma ir mazāk. Tad gladiolas ielieku polietilēna maisā, ko pamatīgi piepūšu ar "Dihlofosu" vai "Kobru". Apmēram uz 24 stundām atstāju gladiolas šajā gaisā, lai aizietu bojā sīpolu lielākais ienaidnieks tripsis un citi kaitēkļi. Pēc tam gladiolas ievietoju auduma maisiņos un nolieku pārziemot. Maisiņus izvēlos tāpēc, lai palaikam varētu sīpolus pagrozīt un apraudzīt," stāsta R.Boka.