Dzirkstele.lv ARHĪVS

Brīvpusdienas rada problēmas pašvaldībām

Malda Ilgaža

2008. gada 26. augusts 08:00

735
Brīvpusdienas rada problēmas pašvaldībām

Sākoties jaunajam mācību gadam, visi pirmklasnieki pusdienos par brīvu. Nauda, ko valsts paredz dienā viena pirmklasnieka ēdināšanai, ir 0,80 lati. Šādu lēmumu pieņēmis Ministru kabinets.

Jaungulbeniete Liene Mežaleone, kuras dēls šoruden sāks mācīties Gulbīša vidusskolas 1.klasē, valsts atbalstu pirmklasnieku ēdināšanai par brīvu vērtē pozitīvi.

"Arī līdz šim mājās uzturā lietojam tikai veselīgu pārtiku, piemēram, pašu dārzā izaudzētus dārzeņus, augļus, ogas un citu. Valsts piešķirtie 80 santīmi 1.klases skolēnu ēdināšanai ļaus ietaupīt līdzekļus ģimenes budžetā," saka L.Mežaleone.

Dezorganizē līdzšinējo pieredzi

Tirzas pamatskolā 1.klasē šogad mācīsies deviņi skolēni. Līdz šim viena skolēna ēdināšanai tur atvēlēja 0,50 latus. Visi skolēni iespēju robežās saņēma augļus, dārzeņus, sulas un citu.

"Pirmklasnieka ēdināšanai valsts atvēlējusi 0,80 latus, nosakot, ka ēdienreizē uzturā jābūt 100 gramiem dārzeņu, 50 gramiem augļu, 70 gramiem olbaltumvielām bagātu pārtikas produktu, piemēram, liesai gaļa, putnu gaļai, zivīm un tamlīdzīgi. Šī norāde dezorganizē mūsu līdzšinējo pieredzi skolēnu ēdināšanā," uzskata Tirzas pagasta padomes priekšsēdētājs Māris Raģelis.

Viņš uzskata, ka, lai ievērotu šos noteikumus, ēdinot deviņus pirmklasniekus par 80 santīmiem, skolas virtuves darbiniecēm ēdiens jāgatavo atsevišķi. Tas nozīmē, ka arī resursi tiks tērēti dubultā, spriež pašvaldības vadītājs. Viņš iztēlojas ainu skolas ēdamzālē, kur pirmklasnieki ēdīs veselīgo vistas gaļu, bet pārējo klašu skolēni, piemēram, maltās gaļas mērci.

M.Raģelim nav saprotams, kā var nodalīt vienu klasi ar atsevišķu ēdināšanu?

"Tas nozīmē, ka mums tagad nāksies arī visiem pārējiem skolēniem sadārdzināt maksu par pusdienām līdz 80 santīmiem, lai visi pusdienās saņemtu līdzvērtīgu ēdienu," saka pašvaldības vadītājs.

Aizliedz to, kas garšo

To, ka noteikumi, kas jāievēro 1.klases skolēnu ēdināšanā, radīs problēmas, atzīst arī Tirzas pamatskolas pavāre Dagmāra Rakule.

"Ar ko pirmklasnieks atšķiras no otrklasnieka? Arī vecākos tas radīs sašutumu, protams, centīsimies izskaidrot situāciju. Ēdienu pirmklasniekiem vajadzēs gatavot atsevišķi no pārējiem bērniem. Arī līdz šim centāmies, lai visi skolēni saņemtu augļus un dārzeņus. Manuprāt, nebūs viegli bērnus pieradināt tikai pie dārzeņu lietošanas uzturā. Nesaprotami, kāpēc pirmklasnieki nevar ēst cīsiņus, kas bērniem ļoti garšo, kāpēc nevar būt maize ar desu. Iebildumi varētu būt pret frī kartupeļiem, majonēzi, kečupu un tamlīdzīgi," saka D.Rakule.

Vērsīsies ministrijā

Pirmklasnieku ēdināšanas kvalitāti uzraudzīs Pārtikas un veterinārā dienesta speciālisti.

M.Raģelis pārliecināts, ka šā dienesta inspektori jau "uzņēmuši zemo startu", lai kontrolētu, kāds ēdiens vārās 1.klases skolēniem domātajos katlos. Valsts budžeta līdzekļus pirmklasnieku ēdināšanai pašvaldībām pārskaitīs Bērnu un ģimenes lietu ministrija. Tā prasīs pašvaldībām atskaitīties par līdzekļu izlietojumu.

"Par šo jautājumu rajona padomes sēdē rosināšu izteikties arī pārējo pašvaldību vadītājiem, rakstiskā veidā savu viedokli izteiksim arī Bērnu un ģimenes lietu ministrijai," saka M.Raģelis.

Viss jaunais biedē

Rajona Izglītības pārvaldes vadītāja Liāna Jansone valsts piešķirto atbalstu pirmklasnieku ēdināšanai par brīvu vērtē pozitīvi.

"Galvenais ieguvums, ka mazie bērni saņems veselīgu pārtiku. Nevajag ieciklēties, kā tas būs, ka 1.klases skolēni ēdīs par 80 santīmiem, bet pārējie skolēni, piemēram, par 60 santīmiem. Protams, viss jaunais sākumā biedē. Būs arī neskaidrības praktiskajā ēdināšanā,piemēram, kad bērns nebūs skolā. Šobrīd saskatu, ka problēmas var radīt divi faktori - tas, ka netiek veiktas visas prasītās atskaites, kā arī kontrolējošo institūciju pārlieka vēlme noteikti saskatīt kādu trūkumu vai neizdarību," saka L.Jansone.