Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vakarskola ir domāta strādājošiem cilvēkiem

Evita Brokāne

2008. gada 14. augusts 08:00

3131
Vakarskola ir domāta strādājošiem cilvēkiem

Vispārējo izglītību Latvijā var iegūt dienas skolās, kā arī vakara (maiņu) skolās, taču cik pieejamas ir vakara (maiņu) skolas?

Līga Krakopa šobrīd strādā Gulbenes Nevalstisko organizāciju apvienībā par sekretāri un nākamajā mācību gadā turpinās mācības Gulbenes vakara (maiņu) vidusskolā, taču viņa stāsta, ka mācības vakarskolā notiek pa dienu.

 

"11.klasē mums mācības notika trīs dienas - pirmdienās no pulksten 8.30 līdz 14.00, otrdienās no 8.30 līdz 15.00, trešdienās no 13.00 līdz vakaram. Kad mācījos 10.klasē (tas gan bija pirms pāris gadiem), arī bija jāmācās divas dienas rīta pusē un vienā - pēcpusdienā. Es strādāju pusslodzi, un man ir iespēja tikt uz mācībām, gan jau kaut kā izdosies pabeigt arī 12.klasi, taču ir tādi cilvēki, kas strādā pilnu darba dienu un viņiem pa dienu tikt uz mācībām nav iespējams. Un tādu cilvēku, domājams, nav maz. Ko darīt viņiem?" ir neizpratnē L.Krakopa.

 

"Zinu, ka vairāki cilvēki no Gulbenes brauc mācīties uz vakarskolu arī uz Alūksni. Interesējos - tur mācības notiek vienu dienu nedēļā, taču ir jāmācās visu dienu, bet es nezinu, vai var paspēt visu apgūt vienas dienas laikā, droši vien tad ļoti daudz ir jāstrādā individuāli. Varbūt dažiem šķiet, ka mācīties vakarskolā nav grūti, bet jāmācās ir tāpat kā parastajā skolā, jāapgūst visas tās pašas zināšanas."

 

Vidējā izglītība ir vajadzīga

Šis jautājums uztrauc arī Līgas darba devēju Gulbenes Nevalstisko organizāciju apvienības priekšsēdētāju Mārtiņu Kokaru. "Es darbojos arī patērētāju tiesību aizsardzības jomā. Mani uztrauc jautājums, vai cilvēkiem ir pieejama izglītības iegūšana. Līga iepriekš strādāja uzņēmumā "Ogres trikotāža", kur pa dienu viņa nekādi nevarēja izrauties uz mācībām. Tagad šeit viņa strādā pusslodzi un viņai ir iespēja tikt uz mācībām. Es saprotu arī viņu - vidējā izglītība ir vajadzīga, bez tās darbu ir grūti sameklēt, darba devēji izvēlas darbiniekus, kam tā ir," vērtē M.Kokars.

 

"Pilsētniekiem varbūt šī situācija arī nav tik aktuāla, bet lauciniekiem? Laukos vairāk dzīvo tādu cilvēku, kas vidējo izglītību lielākoties nav ieguvuši tādēļ, ka ir spiesti doties strādāt un pelnīt iztiku."

 

M.Kokars atzīst, ka viņu kā darba devēju traucē tas, ka darbinieks trīs dienas ir jālaiž uz skolu, taču Līga strādā uz pusslodzi, tāpēc viņas darba laiks tiek mēģināts pieskaņot mācībām skolā.

 

Nodrošina individuālu mācību plānu

Gulbenes rajona padomes Izglītības pārvaldes vadītāja Liāna Jansone laikrakstam norāda, ka mācību grafiku ir iespējams saskaņot. "Iesniegumā ir jālūdz skolai nodrošināt mācību procesu ārpus darba laika, tad arī šī situācija tiks risināta," saka L.Jansone.

 

Skolas direktore Zigrīda Gabrāne norāda, ka audzēkņiem ir jāvienojas ar skolas vadību par mācīšanos pēc individuāla plāna.

 

"Ļoti daudzi cilvēki nāk un strādā pēc individuāla plāna. Piektdienās mums ir individuālo konsultāciju diena. Lielākā daļa audzēkņu mums ir strādājoši cilvēki, un visi ir pabeiguši skolu," saka direktore.