Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gulbene - tas nozīmē rūpes par cilvēkiem

Malda Ilgaža

2008. gada 11. augusts 08:00

603
Gulbene - tas nozīmē rūpes par cilvēkiem

Rajona aktivitāšu un sakoptības konkurss "Kopā - uz novadu!" jau pieder vēsturei, tāpat kā Pilsētas svētki, kuros tika godinātas lauku pašvaldības un arī Gulbenes pilsēta, tomēr konkursa laikā pilsētas maršrutā redzētais un prezentācijā dzirdētais liek domāt par to, ka pilsētai patiesi ir attīstības spārni. Ja arī to vēziens šobrīd nav plašs, tas tomēr nes mūs uz priekšu.

Pilsētas prezentācija, kas notika Gulbenes bibliotēkā, lika apzināties, ka ne jau skaļi saukļi norāda uz pilsētas iestāžu, uzņēmumu un iedzīvotāju darbīgumu. Katram apzinīgi veicot uzticētos pienākumus, veidojas vide, kurā dzīvojam.

 

Aktīvākā sabiedrības daļa - bērni

Gulbenes pilsētas sabiedrības aktīvākā daļa ir bērni vecumā no 7 līdz 15 gadiem, jo visās mācību iestādēs viņiem piedāvā plašas iespējas radoši izpausties un iemācīties daudz ko jaunu. Mūsu bērni gūst atzīstamus panākumus starptautiskos konkursos un izstādēs, dažādās sporta sacensībās. Viņi aktīvi piedalās dažādos projektos, dodas ekskursijās uz ārzemēm, vasaras periodā rod iespējas strādāt. Aktīvs darbs notiek arī trijās pilsētas pirmsskolas izglītības iestādēs. No trīs gadu vecuma bērni tur apgūst tautiskās dejas, ar folkloras palīdzību mazuļiem tiek dota ievirze latviešu tautas tradīcijās. Iestādēs darbojas darbinieku un audzēkņu dramatiskie kolektīvi, ir iekārtoti rotaļlaukumi. Darbojas rotaļu centrs "Gudru ņēmu padomiņu", kas tapis sadarbībā ar Bērnu un ģimenes lietu ministriju, kā arī Portridžas reģionālais apmācības centrs pirmsskolas vecuma bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem, kuru apmeklē pirmsskolas vecuma bērni invalīdi no Balvu, Alūksnes, Madonas un Gulbenes rajona. Liela uzmanība pievērsta bērnu fiziskajām aktivitātēm sadarbojoties ar Gulbenes sporta skolu. Pirmskolas izglītības iestādēs mazuļiem no 5 gadu vecuma iespējams apgūt angļu valodu. Par pilsētas nākotni liecina tās jaunā paaudze, tikai jādara viss, lai jaunieši pēc studijām gribētu atgriezties dzimtajā pilsētā. Šobrīd šis process ir gauss.

 

Jaunieši - tātad interesanti

Patīkami novērot, ka visās aktivitātēs, kas notiek pilsētā, piedalās arī jaunieši, kuriem tagad ir ne tikai savs centrs "Bāze", bet arī klubs "Dēms". Jauniešu centra darbības prioritātes ir iniciatīva, sadarbība, ilgspējība. Ja agrāk tika dalīts: mēs no pilsētas, jūs - no laukiem, tad šodien jauniešu centrs neliedz informāciju un atbalstu dažādu jauniešiem aktuālu projektu īstenošanā visā rajona teritorijā. Projektu izstrāde un realizācija notiek vietējā un starptautiskā līmenī.

 

Vidēji gadā tiek realizēti apmēram 20 projekti, starp tiem 5 līdz 7 projekti Gulbenē un rajonā, 13 līdz 15 - citās Eiropas Savienības valstīs. Jauniešu centra darbības virzieni tiek papildināti, pamatojoties uz Gulbenes jauniešu interesēm un vajadzībām. Arī darbošanās centrā ir brīvprātīga. Tās uzsākšanai nav nepieciešama noteikta izglītība, sociālais vai ekonomiskais stāvoklis. Sekojot pilsētas jauniešu piemēram, jaunieši arvien vairāk aktivizē savu pozitīvo darbību arī pagastos.

 

Formāla un neformāla tālākizglītība

Mūsdienās, lai spētu konkurēt darba tirgū, liela nozīme ir tālākizglītībai. Gulbenē ir pieejama kā formālā, tā arī neformālā tālākizglītība. Savas filiāles atvērušas divas augstskolas - Juridiskās koledžas Gulbenes filiāle, kur iespējams iegūt pirmā līmeņa augstāko juridisko izglītību, un Starptautiskā praktiskās psiholoģijas augstskola. To absolvējot, var saņemt bakalaura grādu praktiskajā psiholoģijā, uzņēmējdarbības vadībā, reklāmā un sabiedriskajās attiecībās, datordizainā, kā arī interjera dizainā.

 

Neformālā tālākizglītība ir dažādi kursi, kas cilvēkiem dod iespēju apgūt jaunākās tehnoloģijas, zinātnes sasniegumus, darba metodes un citu. Bieži vien neformālajai tālākizglītībai ir lielāka nozīme cilvēka konkurētspējas saglabāšanā darba tirgū nekā formālai. Neformālās izglītības iespējas piedāvā jauniešu centrs "Bāze", Profesionālās karjeras izvēles Valsts aģentūras Gulbenes filiāle, Nodarbinātības valsts aģentūras Gulbenes filiāle. Ir arī plašas interešu izglītības iespējas, kuras izmanto dažādu paaudžu cilvēki.

 

Uztur kvalitatīvu kultūrvidi

Kvalitatīvas kultūrvides veidošanai Gulbenē liela nozīme ir kultūras centram, jo tur strādā cilvēki, kuri organizē dažādus pasākumus, veicina tautas mākslas attīstību, atbalsta mākslinieciskās pašdarbības kolektīvus, organizē saturīgu atpūtu pilsētas iedzīvotājiem. Kopumā kultūras centrā darbojas 22 tautas mākslas kolektīvi un pulciņi, piemēram, divi jauktie kori, deviņi deju kolektīvi, Tautas teātris un jauniešu teātra studija, bērnu vokālā studija, interešu klubs "Latgalīte", pūtēju orķestris un citi. Kopā centrā mēģinājumos un nodarbībās pulcējas 473 dalībnieki, starp tiem ir 219 bērni.

 

Kultūras centra pamatbudžeta izdevumu kopsumma šim gadam ir 162 578 lati. Pašdarbības kolektīvu vadītāju izdevumu kopsumma ir plānota 37 382 lati, bet kultūras pasākumiem budžetā paredzēti 52 000 lati. Pilsētā ir aktīvi senioru kolektīvi, kas iesaistās gan kultūras centra organizētajos pasākumos un skatēs, gan pasākumos ārpus rajona. Kultūra Gulbenē nav iedomāja bez visu kolektīvu, sabiedrisko organizāciju, biedrību un iestāžu veiksmīgas sadarbības.

Pilsētā ciena sportu

 

Apšaubīt, ka Gulbenē nemīl un nenodarbojas ar sportu, noteikti neļaus pilsētas sporta centra un sporta skolas darbinieki. Par to skaitļu valodā liecina arī statistikas dati par sporta centra apmeklējumu 2007./2008.gadā. 28 procenti sporta centru apmeklējuši Gulbenes ģimnāzijas audzēkņi, 25 procenti - rajona bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi, 16 procentus no apmeklējumu skaita veido basketbola komanda "Bumerangs/ASK" un Gulbenes vidusskolas skolēni. Centru apmeklējuši arī 4 procenti pilsētas uzņēmumu un iestāžu cilvēki. Arī sporta centra stadionā valda nemitīga rosība. Vidēji dienā sporta centru un tā stadionu apmeklē vairāk nekā 600 cilvēki, neskaitot apmeklētājus dažādos sporta un kultūras pasākumos. Sportisti ar labiem panākumiem pārstāv Gulbeni dažāda līmeņa sporta sacensībās ne tikai Latvijā, bet arī ārpus mūsu valsts robežām.

 

Skaista mūža nogale

Gulbenē domā arī par cilvēkiem, kuriem nepieciešama sociālā palīdzība, lai par mūža nogali vecākās paaudzes ļaudis teiktu, ka tā ir skaista. Pašvaldības sociālā palīdzība un sociālie pakalpojumi tiek sniegti, pamatojoties uz pilsētas domes saistošajiem noteikumiem.

Šogad sociālajai palīdzībai un sociālo pakalpojumu izdevumu segšanai dome kopējā budžetā paredzējusi 84 000 latu. Pilsētas sociālais dienests iesaistījies algoto pagaidu sabiedrisko darbu pasākumu īstenošanā, kā arī rod iespēju organizēt informatīvi izglītojošas nodarbības sociālās palīdzības saņēmējiem. No pašvaldības budžeta finansē arī aprūpi mājās.

 

Šogad no pašvaldības budžeta mājas aprūpei piešķirti 9000 latu. Nepieciešamības gadījumā dome pērk aprūpes pakalpojumus no citām rajona pašvaldībām, kā arī no kaimiņu rajoniem. Pilsētā nav aizmirsti cilvēki ar īpašām vajadzībām, jo pašvaldībai izveidojusies laba sadarbība ar rajona invalīdu biedrību. Uzteicamas ir arī abu veco ļaužu dzīvojamās mājas, kur vietu raduši daudzi vecie un vientuļie pilsētas iedzīvotāji.