Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kāzas, kuras patiktu visiem

Malda Ilgaža

2008. gada 8. augusts 08:00

5165
Kāzas, kuras patiktu visiem

Augusts jau izsenis tiek uzskatīts par kāzu mēnesi. Šogad īpaši daudz pāru ne tikai Gulbenē, bet arī citviet Latvijā par savu kāzu dienu izvēlējušies 8.augustu.

Gulbenes pilsētas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Elsiņa saka, ka noslēgt laulību šajā dienā ir pieteikušies 11 pāri, Gulbenes Romas katoļu baznīcas mācītājs Vjačeslavs Bogdanovs teic, ka baznīcā šajā dienā laulību vēlas noslēgt 2 pāri, savukārt luterāņu baznīcas mācītājs Māris Sarma atzīst, ka nekāda liela trakošana ar precībām šajā dienā baznīcā nav gaidāma.

 

Daudz tiek domāts arī par to, lai kāzas būtu skaisti svētki ne tikai jaunajam pārim, bet arī ciemiņiem. Pēdējā laikā arvien vairāk pāru atsakās no zināmajām tradīcijām un cenšas izvēlēties kaut ko oriģinālu.

 

Pilna servisa pasākumu aģentūras "Medūza" direktore Dace Ozola topošajam vīram un sievai vispirms iesaka atbildēt uz trim būtiskiem jautājumiem, kas palīdzēs neapjukt kāzu organizēšanas pasākumu gūzmā. Jātiek skaidrībā, kur abi vēlas laulāties - baznīcā vai dzimtsarakstu nodaļā, kā arī kur svinēt kāzas - pilī, muižā, viesu namā, restorānā vai savās mājās. Lai laikus varētu rezervēt svinību norises vietu, ir jāzina, kad tieši vēlas laulāties un cik lielus izdevumus plānots

atvēlēt kāzu svinībām.


"Taču galvenais, nedrīkst aizmirst, ka visi sagatavošanās priekšdarbi jāsāk veikt vismaz divus mēnešus pirms kāzām," iesaka D.Ozola.

 

Populāra ir netradicionalitāte

D.Ozola novērojusi, ka pēdējos gados kāzu sezona kļūst garāka, jo cilvēki precas arī piektdienās, nereti kāzas tiek plānotas uz nedēļas vidu, darba dienās, jo tad arī svinību izcenojumi ir zemāki. Turklāt darba dienā ir lielāka svinību vietu izvēle. Spriežot pēc statistikas, arvien biežāk cilvēki izvēlas netradicionālas kāzas, īpaši, ja precas cilvēki, kuriem tā nav pirmā laulība.

 

"Viņi parasti atsakās no mičošanas vai tamlīdzīgām tradicionālām kāzu piedevām. Netradicionālais izpaužas arī automašīnās. Tagad limuzīnu vai šiku "BMW" vietā izvēlas, piemēram, "Hammeru". Modē ir dažādas smieklīgas automašīnas. Ja cilvēki eksperimentē ar auto, kāzu norisi, izklaidēm kāzās, tad reti kurš pāris atļaujas eksperimentēt ar apģērbu. Kleitas joprojām ir tradicionālas gan pēc krāsas, gan fasoniem. Vīrieši lielākoties izvēlas melnus uzvalkus vai smokingu. Pēc pieredzes varu teikt, ka cilvēku gaume uzlabojas ar katru gadu. Līgavas necenšas izcelties ar kaut ko ekstrēmu," stāsta D.Ozola.

 

Arī mičošana pakļauta dažādām izmaiņām. Ja tās ir kārtīgas latviešu kāzas, tad bez mičošanas tās nav iedomājamas. Taču nereti jaunais pāris no šīs pasākuma daļas atsakās.

 

Galdus ar ēdienu neaizkrauj

Kāzās arvien vairāk tiek aizmirsti lielie ar ēdieniem pārkrautie galdi, pie kuriem viesi sasēduši nav pierunājami ne uz kādām aktivitātēm. Lai viesi neiesēdētos, arvien biežāk izmanto furšetes.

 

"Proti, vairs nav viena liela galda, kur sēž visi, bet tiek klāti vairāki mazi galdi, bet ēdiens tiek salikts uz atsevišķa bufetes galda. Līdz ar to cilvēki jūtas daudz brīvāk. Protams, apkalpošanas elementi saglabājas, piemēram, ēdienus cilvēks ņem pats, bet alkoholiskie dzērieni tiek pasniegti," stāsta direktore.

 

Ja kāzu svinības plānotas mājās, bet vietas nav daudz, ir iespējams iznomāt āra telti. D.Ozola iesaka jaunajam pārim nolīgt kādu ēdināšanas uzņēmumu, kas atbrauks ar gataviem ēdieniem, traukiem, uzklās galdu un to novāks. Arī par viesiem nedrīkst aizmirst. Viņiem ir jāizrāda cieņa.

 

"Jaunajam pārim vakara gaitā būtu jāatrod laiks, lai aprunātos ar katru viesi un pateiktos par ierašanos. Var sarūpēt arī kādu nelielu dāvaniņu viesiem. Tai nav jābūt dārgai. Galvenais - jānodrošina, lai viesi justos komfortabli. Ja kāzas nenotiek mājās, tad viesu izguldināšanu var risināt divējādi: vai nu viesiem pašiem jāmaksā par istabiņu vai guļvietu, vai to apmaksā jaunais pāris. Ja jāmaksā viesiem, viņi par to jābrīdina iepriekš," iesaka D.Ozola.

 

Biežāk izvēlas aģentūras

Jaunais pāris bieži vien nevēlas apgrūtināt vedējus ar organizatoriskiem darbiem, tāpēc izvēlas aģentūras, kas sniedz šos pakalpojumus. D.Ozola stāsta, ka uz konsultācijām aģentūrā ierodas gan jaunais pāris, gan vedēji, lai pārrunātu, kādi katram būs pienākumi. Tiek saglabāts arī pārsteiguma moments. Aģentūra nereti tiek izvēlēta, lai noveltu ar kāzām saistīto nastu no vecāku pleciem. Kāzās nereti tiek aicināts arī to vadītājs. Latvijā par vidējām kāzām tiek uzskatītas tās, kurās ir apmēram 100 viesu.

 

"Nereti pie mums atnāk cilvēki un vēlas, lai organizējam tikai izklaides daļu, citi grib tehniku, vakara vadītāju un kādu scenāriju, vēl citi atnāk tikai konsultēties. Piemēram, par 10 000 latu var sarīkot lielas kāzas pilī, kurās ir 150 viesi, trasnports, apkalpošana, naktsmītnes, programmas un tā tālāk. Jaunajam pārim ir jārēķinās ar 5000 latu, ja viņi nevēlas kāzas rīkot mājās, grib pilnu programmu un ēdināšanu. Ja cilvēki izvēlas lielas kāzas, bet trūkst līdzekļu, viņiem parasti iesaka nosvinēt kāzas kopā ar vecākiem un vedējiem kādā restorānā un pašiem aizbraukt kāzu ceļojumā, bet, atgriežoties, uzrīkot nelielas svinības draugiem," dod padomu D.Ozola.

 

Ar īpašu dāvanu

Jaunajam pārim vienmēr ir iespējams uzdāvināt it kā vienkāršu, bet tomēr īpašu dāvanu. D.Ozola stāsta, ka daudzi izvēlas vienkāršāko veidu - uzdāvināt naudu, tomēr nauda iztērēsies.

 

"Labāk dāvināt kaut ko tādu, uz ko palūkojoties pat pēc desmit gadiem cilvēks atcerēsies savu kāzu dienu. Labākais risinājums - padarīt dāvanu personisku un vienreizēju, piemēram, iegravējot kādu uzrakstu vai novēlējumu," iesaka D.Ozola.

 

Mākslas darbs matos

Kāzu frizūrās, atšķirībā no ikdienas frizūrām, nav iespējams izdalīt īpašas aktualitātes, jo ikviena kāzu frizūra pēc savas būtības ir neatkārtojams mākslas darbs, tā uzskata "Kolonnas" friziere Zane Vāvere.

 

Lai nerastos pārpratumi, viņa iesaka pie izvēlētā friziera pierakstīties apmēram nedēļu pirms kāzām, kad jau kleita ir gatava, kā arī zināms, kāds būs plīvurs. Līgava var būt absolūti droša, ka nekad identi vienādas frizūras netiek veidotas. Ar frizieri tiek pārrunāts, vai matos tiks likts kāds rotājums.

 

"Ja matos tiek likti ziedi, tie parasti ir tādi paši kā līgavas pušķī. Pēdējā laikā arvien aktuālāki kļūst dabīgie ziedi. Viss atkarīgs no pašu gaumes. Ja līgava izvēlas likt plīvuru, tad labāk veidot saņemtu frizūru. Galvenais kāzās ir justies komfortabli," no pieredzes stāsta Z.Vāvere.

 

Pēdējā laikā novērota tendence, ka līgavas izvēlas vaļējus matus.

 

"Tomēr, izvēloties vienu vai otru frizūru, der atcerēties, ja ir ļoti grezna kleita, nekad netaisa ļoti greznu frizūru, lai pievērstu lielāko akcentu uz kleitu un otrādi," piebilst Z.Vāvere.

 

Kāzas nav tas pasākums, kur līgava visu dienu sēž mierīgi, tāpēc jāpielieto dažādas viltības un knifiņi, piestiprinot plīvuru. Savukārt līgavas make -up vienmēr ir maigs, neuzbāzīgs. Līgavainis ir skaists par bez friziera palīdzības. Viņi arī paši veiksmīgi tiek galā ar sava ārējā tēla veidošanu.

 

Kur ņemt naudu?

Gatavojoties kāzām, bieži vien pats galvenais jautājums ir nauda, kur to ņemt, lai nosvinētu šo dienu tā, lai nepalīktu rūgtums, ka viss nav izdevies tā, kā iecerēts. Vai ir vērts taupīt naudu gadiem ilgi un gaidīt, kamēr tās būs pietiekami daudz, lai apprecētos? Pie mūsdienu inflācijas tā var gaidīt līdz sirmam vecumam.

 

"Kāzas ir pietiekami sarežģīts un pavisam noteikti ļoti individuāls pasākums. Tas nozīmē, ka nav iespējams izveidot reālu, praktiski lietojamu finanšu kreditēšanas produktu tikai kāzām. Tā vietā ir citi finanšu produkti, ko piedāvā bankas," saka akciju sabiedrības "Hansabanka" sabiedrisko attiecību speciālists Ivars Svilāns.

 

Starp reālākajām iespējām ir paņemt patēriņa kredītu, kam procenti nav īpaši lieli, turklāt īsā laikā iespējams iegūt pietiekami lielu naudas summu, ko tērēt kāzu rīkošanai. Bankas piedāvā arī dažādas aizdevumu kartes. Atliek doties uz banku un visu noskaidrot.