Dzirkstele.lv ARHĪVS

Studijas tālmācībā: izvēle vai piespiedu risinājums?

Diāna Odumiņa

2008. gada 7. augusts 08:00

562
Studijas tālmācībā: izvēle vai piespiedu risinājums?

Gulbenes 2.vidusskolas absolvente Elīna Bērziņa, kas vidējo izglītību apguva biznesa klasē, tāpat kā daudzi viņas klasesbiedri nolēmusi turpināt izglītību, studējot sociālās zinātnes. Elīna izvēlējusies akreditētu studiju programmu 1.līmeņa mārketinga un tirdzniecības specialitātē augstskolā - valsts aģentūras "Sociālās integrācijas centrs" koledžā RRC, kas atrodas Jūrmalā, Dubultos.

Valsts Elīnai dod iespēju šo izglītību iegūt par brīvu. Viņa studēs mazliet ilgāk par diviem gadiem. Kā "Dzirksteli" informē Elīna, viņa izmantos piedāvājumu augstāko izglītību iegūt tālmācības ceļā. Tas nozīmē, ka jauniete mācīsies mājās, taču regulāri dosies arī uz augstskolu, kur piedalīsies lekcijās un zināšanu pārbaužu kārtošanā.

 

Valsts dod bezmaksas iespēju

Valsts aģentūra "Sociālās integrācijas centrs" sabiedrisko attiecību speciāliste Antonija Laurāne "Dzirkstelei" saka, ka mācības šā centra izglītības iestādēs - Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un koledžā RRC - cilvēkiem ar invaliditāti pilnībā finansē valsts, tāpat arī dzīvošanu dienesta viesnīcā un ēdināšanu trīs reizes dienā. Paralēli mācībām audzēkņi vēl var saņemt arī sociālo un medicīnisko palīdzību. Tur spējot nodrošināt diennakts sociālo aprūpi. Turklāt audzēkņiem palīdz atrast prases vietas iespējami tuvu mājām.

 

Ir sociālie darbinieki, nav asistentu

Elīnas mamma Inita Bērziņa "Dzirkstelei" saka, ka tā arī nav sapratusi, vai koledžā RRC ir vai nav pieejams sociālā asistenta pakalpojums.

Publiski pieejamajā valsts aģentūras "Sociālās integrācijas centrs" darbības stratēģijā laika posmam no šā gada līdz 2011.gadam vēstīts, ka aģentūras štatu sarakstā šā gada sākumā bija 352,5 štata vietas. Uzskaitīts, ka aģentūrā strādā 174 personas ar augstāko izglītību, tostarp pat viens doktors, 29 maģistri. Taču nav vēstīts par darbinieku amatu nosaukumiem un pienākumiem. Diemžēl arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā jēdziens "sociālais asistents" nemaz nav formulēts.

 

Elīnas mamma par šo realitāti ir sarūgtināta. Viņa saka, ka audzinājusi savu meitu kā veselu sabiedrības locekli, kam ir pašcieņa. Elīna ir gudra meitene, viņa nav garīga invalīde. Elīnai ir tikai viena problēma - kustību traucējumi. Tāpēc ikdienā blakus vajag cilvēku, kas palīdz. Šādu palīgu sac par sociālo asistentu.

 

Jauniete "Dzirkstelei" saka, ka noteikti turpinās tālāko izglītību. Tātad vajadzība pēc sociālā asistenta turpmāk nemazināsies, tā tikai palielināsies. Sociālais asistents Elīnai būs vajadzīgs arī pieaugušā cilvēka dzīvē - darba gaitās un sadzīvē. Ārzemēs jau tā notiek. Tā būs arī Latvijā.

 

Cēsīs jau ir tāda pieredze

Tikmēr Cēsu pašvaldības aģentūra "Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra" šovasar sadarbībā ar Ziemeļu Ministru padomi ir uzsākusi pilotprojekta "Personiskais asistents-palīgs ikdienā" realizāciju.

 

Cēsu pašvaldībā "Dzirkstele" noskaidroja, ka projekts tiek realizēts, pamatojoties uz Labklājības ministrijas sagatavoto jauno Invaliditātes likuma projektu, kurā kā viens no nozīmīgākajiem jaunumiem tiek plānota bezmaksas asistenta pakalpojuma ieviešana invalīdiem ar smagiem funkcionāliem traucējumiem, kuri neatrodas ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās.

 

Projekta gaitā invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" jau izstrādājusi personisko asistentu apmācības programmu un atbilstoši tai apmācīti 13 personiskie asistenti.

 

Fakti

* Valsts aģentūra "Sociālās integrācijas centrs" ir Labklājības ministrijas padotības institūcija. Centrs tika izveidots 2004.gadā.

 

* Šajā centrā profesionālo un augstāko izglītību iegūst vienlaikus 300 cilvēki ar invaliditāti no visas Latvijas. Šobrīd Latvijā šī ir vienīgā iespēja cilvēkiem ar invaliditāti par brīvu iegūt pirmā līmeņa augstāko profesionālo izglītību.