Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kad sami “ceļas”!

2008. gada 29. jūlijs 15:41

12725
Kad sami “ceļas”!

Par šīm zivīm dzirdēts tik daudz nostāstu, mītu un leģendu, ka varētu sarakstīt kādu itin biezu grāmatu. Ugunskuros apdedzinātas vistas, kvēpināti baloži, lopu iekšas un upes malā noķertas žurkas... Tā varētu kādu brīdi turpināt par samu ēsmām, bet, cik no tā visa atbilst patiesībai, to atstāsim stāstnieku ziņā, un runāsim par daudz reālākām lietām.

Ir varianti, ir sami
Tajos laikos, kad reti kurš zināja, ko nozīmē vārds "kvoks" un ko ar to dara, pārsvarā makšķernieki bija pilnībā pārliecināti par samu kā izteiktu nakts plēsoņu, kas savas aktivitātes iesāk tikai nakts melnumā un pārtrauc līdz ar pirmajiem gaismas mirkļiem. Vai tagad domājam tāpat?

Pats esmu pārliecinājies, ka sams uz gruntsmakšķeres un mazās zivtiņas kā ēsmas copē tieši dienas vidū! Un kur tad slavenie kvokotāji? Kaut kā neesmu dzirdējis, ka pa naktīm kāds nodarbotos ar kvokošanu biežāk kā pa dienu. Tātad secinājums ļoti vienkāršs - samu var ķert cauru diennakti, tikai nepieciešami attiecīgi rīki un copes varianti.


Pamatā legālās versijas ir divas. Gruntsmakšķere vai cope no laivas ar kvoka palīdzību. Ejot uz samu, tūlīt nāk prātā teiciens, ka ar diegiem nav aršana. Tiem, kas makšķerē no krasta, izmantojot gruntsmakšķeres, ieteiktu likt lietā karpu vai jūras kātus, bet ne ar mazāku testu par 150 gr. Makšķerkāta garumam nevajadzētu pārsniegt 4 metrus un arī par daudz īss nebūs labs.

Copējot no krasta, ēsmu metam pēc iespējas tālāk, bet ar īsu makšķerkātu to būs izdarīt grūtāk, jo īsais un asais metiens bieži vien liks ēsmai no āķa atdalīties. Savukārt garais makšķerkāts iemetiena brīdī būs ļoti labs, taču pilnīgi nevajadzīgs garuma dēļ tas kļūs tajā brīdī, kad sams būs jāizvelk krastā.


Par pamatauklu visbiežāk izvēlās monofilo ar diametru no 0.4 līdz 0,6mm, vai pīto auklu ar izturību virs 30 kg. Visbiežāk izmanto slīdošo svinu un vienu pavadiņu. Kas attiecas uz āķiem, tad te vienprātības nav. Vieni liek vienu vienžuburu, citiem patīk lieli trīsžuburi. Savukārt ir daļa "samenieku", kam patīk veidot dažādas sistēmas. Piemēram, apakšā trīsžuburs, bet 10 cm augstāk - liels vienžubura āķis, vai otrādi. Šāda sistēma dod iespēju variēt ar ēsmām un piedāvāt ūsainajam upes valdniekam dažādas delikateses. Standartā tās ir naktssliekas, lielie vīna gliemeži un baltās zivis. Naktstārpus uz vienas āķa jācenšas saspraust pēc iespējas vairāk. Ņemu 1/0, vai 2/0 trīsžubura āķus un uz diviem atzariem uzmaucu pa trim nakteņiem, bet uz trešā - zivtiņas fileju. Visai ēsmai uz āķiem "jāsēž" ļoti stabili, jo metiena brīdī ēsma var atdalīties no āķiem, un viss iepriekš gatavotais būs nulles vērtībā.


Tiem, kam ir kāds peldlīdzeklis, pielieto nelielu viltību un ēsmu ūdenī ieved ar vešanu. Ļoti efektīgi un kvalitatīvi. Lielos āķus izmanto arī tāpēc, lai neķertos mazie "spradzēni" (mazie samiņi), kas Daugavā un Aiviekstē mudž. Ļoti bieži viņi paspēj ierīt ēsmu tik dziļi, ka zūd ticība -viņi tomēr turpinās dzīvot. Lielie āķi jālieto bez kautrēšanās, jo paskatieties paši uz sama muti! Pat 2 kg smagam jaunulim var iebāzt rīklē veselu apelsīnu!


Sams uz kvoka
Ļoti interesanta, bet samērā dārga nodarbe. Jāpiezīmē, ka tā arī neviens zinātnieks nav varējis līdz šim tā pilnīgi droši pateikt, kas tad tam ūsainim patīk vai tieši nepatīk kvoka izraisītajā skaņā. Vai viņš ceļas no grunts dēļ vēlmes baroties, un šī skaņa atgādina vardes kurkstēšanu. Taču uzreiz nāk prātā doma - kur gan viņš tur dziļumā dzirdējis vardes kurkstus? Vai arī viņam šī skaņa tā teikt "dod pa ausīm", un viņš peld uz augšu skatīties, kas traucē diendusu, bet ceļā sastaptajam tiek piespriesta "linča tiesa". Tātad, nepieciešama laiva, eholote, motoriņš, kvoki (vismaz pieci, kvalitatīvi, labu meistaru darināti). Kopsummā naudas izteiksmē tas varētu sanākt ap 700 latiem.


Copei ar kvoku izmanto ļoti izturīgus īsos makšķerkātus. Visbiežāk šo kātu testi sasniedz pat 300 gr, bet garums nepārsniedz 2.10 metrus. Kas attiecas uz auklām, tad nekādu īpašu izmaiņu salīdzinoši ar gruntsmakšķerēm nav. Savukārt makšķeri veido nedaudz citādāku.


Pluda lielā celtspēja ir nepieciešama tāpēc, ka brīdī, kad laiva slīd pa upi, un makšķernieks kvoko, nedrīkst būt tāda situācija, ka ēsma, kustības iespaidā, atrastos kaut kur aiz laivas. Ēsmai jābūt zem tās un to nodrošina pluda lielā celtspēja ar attiecīgu svaru. Tātad, jo lielāks dziļums, jo lielāka pluda kravnesība, un svina grimulis zem tā.

Kā makšķerēt ar kvoku? Veikalos pārdošanā ir gatavās sistēmas, taču, manuprāt, labāk taisīt tās pašam. Pluds, kā likums, būs slīdošais. Var likt vienu āķi, var likt trīsžuburi un es noteikti izvēlētos pēdējo. Kāpēc? Vienžubura āķi copes brīdī sams savās lūpās var vienkārši nospiest plakaniski, un tad piecirtiena brīdī jūs to vienkārši izraujat caur lūpām. Labākajā gadījumā tā nedaudz "iedodot pa zobiem". Sistēmu, kādā iesiet āķus, var veidot katrs copmans pats, bet ieteiktu tomēr pieturēties pie šiem trīsžuburiem.