Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pilsētas svētki izskan

Tamāra Ulase

2008. gada 27. jūlijs 16:56

1963
Pilsētas svētki izskan

Gulbenes pilsētas svētki jau pāris gadus nav iedomājami bez tradicionālā Bērnu rīta. Tas sākās ar svinīgu gājienu kultūras centra orķestra pavadībā no  kultūras centra līdz Jaunatnes parkam, kur tika sveikti 59 mazuļi, kuri dzimuši laikā no pagājušajiem pilsētas svētkiem līdz šiem.

Mazuļus un viņu vecākus uzrunāja Bērnu rīta idejas autore Gulbenes dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Elsiņa.

 

Visjaunākie gulbenieši jaukas un vērtīgas saņēma dāvanas no dažādiem sponsoriem. Krāšņus un skaistus priekšnesumus rādīja bērnu radošā studija "Varavīksne".

 

Jaunā māmiņa Katerina, kura uz Bērnu rītu bija atnākusi ar savu tikai trīs nedēļas veco meitiņu Katrīnu Supi, atzina, ka šādi svētki ir vajadzīgi arī turpmāk, jo tā var uzzināt, cik daudz bērnu pa gadu ir piedzimis un salīdzināt ar iepriekšējiem gadiem. Savukārt mazā Markusa Šumakova mammai Ilzei visvairāk paticis kopīgais gājiens. "Tas bija iespaidīgs. Šādi svētki ir vajadzīgi arī turpmāk," saka Ilze.

 

Apēd 30 litru zupas


Reizē ar Bērnu rītu norisinājās arī Amatnieku svētki, kur savus izstrādājumus piedāvāja vairāk nekā 17 amatnieki no pašu rajona, kaimiņrajoniem un tālienes. Tika piedāvāts, izrādīts, izskatīts, kaulēts un pirkts. Savus darinājumus piedāvāja Tautas lietišķās mākslas studijas "Sagša" rokdarbnieces, keramiķe Ingrīda Cepīte, rokdarbniece - krāšņu jaku un svīteru adītāja - Una Birzniece, dārza mēbeļu ražotāji SIA "Rāmi" no Madonas rajona Sarkaņu pagasta, radošajā darbnīcā rosījās dažāda vecuma bērni, SIA "Pinumu pasaule" bija atvedusi savus darinājumus, kur ikviens varēja rast sev vēlamo, zālē gozējās lupatu grīdas celiņi, saulē laistījās rotkaļu darinājumi.

 

Ne viena vien dāma mājās devās ar jauniem auskariem, gredzenu un kaklarotu, ko bija darinājusi Baiba Žeriņa. Viens otrs par spīti karstajai dienai nolūkoja ar rokām no aitu vilnas darinātus spilvenus un segas. Uldis Stelps piedāvāja metāla kalumus un dārza kamīnu inventāru. Pērļu rotu piekritēji ilgāk kavējās pie Renātes Pilipas stenda, kur ne tikai kaut ko nopirka, bet saņēma daudz praktisku padomu, kā pašiem izgatavot rotu no dažādu krāsu pērlītēm. Sarmīte Reizniece ieteica rotas lietas, darinātas no dzīvnieku ragiem.

 

Savu veikumu izrādīja amatnieku kopa "Laipa" no Lizuma pagasta, bet bitenieks Armunds Galviņš no Jaungulbenes pagasta visiem ieteica cukura vietā uzturā lietot liepziedu medu. Parkā valdošo skaņu pasauli papildināja keramiķes Laimdotas Kliesmetes svilpaunieki, bet koku lapotņu paēnā uz ugunskura lielā trīsdesmitlitrīgā čuguna katlā vārījās pirmā pļāvuma zupa, turpat tika siets siers no Beļavas pagasta bioloģiskajā zemnieku saimniecībā "Vīksniņas" iegūtā piena. Siera siešanai izlietoti apmēram 48 litri piena. Arī katls ar skābeņu zupu iztukšojies neticami ātri, siers baudīts ne pa jokam.

 

Tas nekas, ja kāds, amatnieku piedāvājumu apskatījis, tā arī neko šoreiz neiegādājās. Tas svētku prieku nemazināja, jo izdevušies Pilsētas svētki, kādi tie patiesi bija šogad, dod enerģiju un dzīvesprieku ilgam laikam.


Ideja par akmens gulbi bija sen

Pilsētas svētkos Oskara Kalpaka un Dzelzceļa ielas krustojumā atklāja akmens skulptūru "Gulbis", kuras autors ir gulbenietis Viktors Bogdanovs. Tas ir V.Bogdanova diplomdarbs, beidzot Mākslas akadēmiju. Skulptūras atklāšanā bija pulcējušies V.Bogadnova tuvinieki, radi un citi gulbenieši.


V.Bogdanovs "Dzirkstelei" stāsta, ka ideja par akmenī atveidotu gulbi radusies jau labu laiku atpakaļ.

 

"Vēroju gulbjus gan dabā, gan fotogrāfijās. Tā kā mūsu pilsētas simbols ir gulbis, tad nolēmu izgatavot akmenī cirstu gulbja tēlu, jo tāda pilsētā līdz šim nebija. No sākuma to izgatavoju no plastilīna, tad - no māla, un tikai beigās tas tapa tāds, kāds ir vērojams tagad - veidots akmenī," stāsta V.Bogdanovs.