Dzirkstele.lv ARHĪVS

Valtis Krauklis: "Mēs paši spējam izdarīt neticamas lietas!"

Diāna Odumiņa

2008. gada 26. jūlijs 10:00

1295
Valtis Krauklis: "Mēs paši spējam izdarīt neticamas lietas!"

Pilsētas svētki ir brīdis, kad Valtis Krauklis redz sava darba rezultātu un izbauda to. Viņš jau 21 gadu strādā pašvaldībā, šobrīd ir domes priekšsēdētāja vietnieks un vada arī akciju sabiedrības "Hipotēku banka" filiāli. Valtim ir 47 gadi, kā jau Skorpionam pēc horoskopa viņam piemīt spēja akumulēt sevī enerģiju. Ar kādām domām viņš dzīvo šajās Pilsētas svētku dienās?

- Kas iedvesmo Gulbenē?
- Tas, kā cilvēki strādā. Mēs paši spējam izdarīt neticamas lietas. Teātris, dziedātāji, pūtēji, dejotāji - tik daudz iespēju sevi parādīt. Jauniešu centrs "Bāze". Sportošanas iespējas. Kā pārveidojas Gulbene! Kā protam to sakopt ikdienā! Kaut vai jāpiemin to, cik ātri no Gulbenes vaibstiem pazuda nesenās vētras postījumi. Vienreizēji ir tas, kā atdzimst Vecgulbenes muiža. Atdzims arī pils. Līdzās ir muzeja ēka ar lieliskām ekspozīcijām. Gulbenē esam sākuši sakārtot ielas, un gan jau ar laiku tās kļūs vēl gludākas. Nav nemaz jābrauc uz Šveici, lai baudītu dabas skaistumu. Izstaigājot Gulbeni, jāsēžas bānītī, jādodas līdz Stāmerienai, kur arī ir ko redzēt, pēc tam tālāk ceļš ved uz Alūksni. Skaisti!


- Cik gadus "Hipotēku banka" aktīvi piedalās Gulbenes Pilsētas svētkos?
- Piecus gadus. Šajos Pilsētas svētkos "Hipotēku bankas" dāvana Gulbenei un gulbeniešiem bija talka ar koncertu vakarā. Jaunā strūklaka tapusi ar "Hipotēku bankas" dalību, ar iedzīvotāju atbalstu un pašvaldības finansējumu.


- Strūklaka ir kā gulbeniešu vienotāja. Tāpat kā Brīvības piemineklis, pilsētas pulkstenis.
- Nav svarīgi, cik naudas katrs ziedojis, vai tie ir 50 santīmi vai vairāk. Svarīga ir labā griba. Tā arī palīdzēs saglabāt skaistumu. Tāpat ir ar strūklaku. Vai nav jauki, ejot garām tai, bērniem sacīt: "Te ir arī mans ziedojums." Saudzēsim mūsu pilsētu! Kopā darīsim visu, lai tā kļūtu arvien skaistāka. Man gadījies redzēt, ka Gulbenē jaunieši sēž uz soliņa, ēd saulespuķu sēklas un čaulītes spļauj zemē. Pieeju klāt un pajautāju: "Vai tev patiks, ja aiziešu un piespļaudīšu tavu istabu?" Nepatikšot gan. "Bet tu taču tagad piespļaudi Gulbeni," saku es. Ja mēs tā domājam, ja izrunājam to mierīgi, tad ceru, ka rodas vēlēšanās visiem kopā dzīvot sakoptā vidē. Ja vien paši gribēsim, tad būs arvien labāk.


- Gulbene mainās, cilvēki tai līdzi. Tas liek aizdomāties?
- To, ka kļūstu vecāks, es īpaši nejūtu. Būt pesimistam - tas nav man raksturīgi. Pesimists nesaskata skaisto dzīvē un nerada neko jauku. Viss, kas notiek, notiek uz labu. Jā, nodokļu politika ir skaudra, benzīna cenas palielinās. Varam lamāt valdību un diezin ko vēl, bet lai katrs sev pavaicā, ko pats ir paveicis. Man patīk, kā gulbenieši sakārto savu māju apkārtni. Nevajag obligāti stādīt puķes, pietiek, ja skaisti appļauj zāli. To varam vērot ne tikai centrā, arī nomalēs. Gulbene kļūst arvien skaistāka. Vienīgais, ko neesam ņēmuši vērā, ir tas, ka Gulbenē ar laiku kļūs tik liels automašīnu daudzums. Tās nav kur novietot. Nav atstāta vieta stāvlaukumiem. Šodien dažā ģimenē ir nevis viena, bet pat divas automašīnas. Vai kāds varēja iedomāties, ka ģimnāzijas audzēkņi brauks uz skolu ar auto? Tas pat sapņos nerādījās!


- Vai reizēm ir sajūta, ka nereti tie, kas darījuši labu pilsētai, paliek nenovērtēti?
- Tā notiek tad, ja cilvēki noslēdzas sevī, nav atvērti. Sevišķi jau vadošajā darbā ir svarīgi nepazaudēt spēju runāties ar katru cilvēku. Ir tā, ka priekšniekam tomēr vienmēr nav taisnība. Tas ir jāatceras. Ja es esmu priekšnieks, man jāprot un jāvēlas runāt ar katru cilvēku, kas vēršas pie manis. Es nešķiroju cilvēkus. Arī tad, ja citi šo cilvēku dēvē par bomzi, man viņš ir tāds pats kā visi citi. Protams, viņa dzīvesveids ir novedis viņu tur, kur viņš ir. Taču kā jebkuram arī viņam vajag pajumti, vajag iztikšanu. Protams, daudziem senioriem sāp, ka viņi, visu mūžu strādādami, saņem tikpat lielu pensiju kā tie, kas slinkojuši. Ticu, ka ar laiku šī situācija valstī mainīsies.


- Vai joprojām ir interesanti strādāt pašvaldībā?
- Mans kontrolskaitlis ir 1987.gada 13.jūlijs, kad mani ievēlēja par priekšsēdētāja vietnieku Gulbenes pašvaldībā, kuru tolaik vadīja Romāns Adamovičs. Mana darbošanās pašvaldībā beigsies vai nu tagad, vai pēc gada. Nezinu vēl. Pašlaik par to domāju. Var apvienot darbu bankā un pašvaldībā, bet tas ir darba ritms ar skriešanu no rīta pulksten 6.00 līdz vēlai vakara stundai. Dažs man jautā: "Priekš kā tu to dari?" Es redzu, kālab - sev, arī citiem, bet... Par laimi šodien dzīvi un darbu atvieglo internets, mobilie sakari. Agrās rīta stundas man paiet, atbildot uz elektroniskajiem sūtījumiem. Vakaros jāsakārto dokumenti. Izrādās, ka nav visu dienu jāatrodas vienā vietā. Ir jāorganizē savs darba laiks, tad visu var paspēt, visu var izdarīt.


Darbu pašvaldībā biju nodomājis beigt jau pirms gada. Tomēr paliku. Pašlaik esmu pilsētas domes deputāts, taču drīz vairs tāds nebūšu, jo pēc gada būs novada vēlēšanas.


- Vai kandidēsiet nākamajās vēlēšanās?
- Šodien domāju, ka ne. Tas ir tāpēc, ka "Hipotēku bankā" esmu atradis interesantu darbu, strādājot sabiedrībai, cilvēkiem. Apvienot divus darbus - pašvaldībā un bankā - var. Neteikšu, ka tālab kaut kas paliek nepadarīts. Taču laika pietrūkst.

(Vairāk lasiet 26.jūlija "Dzirkstelē")