Dzirkstele.lv ARHĪVS

Rankā novērtē katra padarīto

Malda Ilgaža

2008. gada 17. jūlijs 12:00

1372
Rankā novērtē katra padarīto

Par to, kā novadam gatavojas Rankas un Lizuma pagasts, sakoptības konkursa vērtēšanas komisija brauca pārliecināties 27.jūnijā. Tas nebija viegli, jo Rankas pagasts sevi pozitīvi jau parādījis novada skatē, bet Lizuma pagasta pašvaldība novada skatē rajonu pārstāvēs šogad.

Rankas pagasta pašvaldības vadītājs Jānis Antaņevičs mūs sagaida pagasta padomē, aicinot izbaudīt pagasta apskatei atvēlētās stundas, priecāties, ko ar savu darbu, sirdi, sētu un smaidu dod dzīve un līdzcilvēki.

 

Par sociālo darbu detalizēti stāsta sociālā darbiniece Svetlana Zīlīte. Iedzīvotājiem sniegtās palīdzības uzskaitījums birst kā no pārpilnības raga. Invalīdiem, lai viņi varētu nokļūt pie ārsta, pagasts izlīdz ar transportu, kopā ar ģimenes ārstu tiek sagatavoti atzinumi par darba nespēju, tādējādi trīs pagasta cilvēki saņēmuši atzinumu, ka ir kopjami. Tas nozīmē, ka pie nelielās pensijas viņi no valsts papildus saņem vēl 100 latus.

 

Īpašu vērību pagastā pievērš vecajiem vientuļajiem pensionāriem. Viņi saņem pabalstus, tiek apraudzīti mājās, kā arī daļēji tiek apmaksāti medicīniskie pakalpojumi. Liels atspaids pensionāriem ir iespēja aptiekā iegādāties medikamentus par 15 latiem. Kopumā gadā pašvaldība tam izlieto 6300 latus.

 

"Mēs neaizmirstam ilgdzīvotājus. Lepojamies, ka pagastā tādu ir daudz, pat simtgadniece. Septiņiem cilvēkiem ir mājas aprūpe, četri atrodas aprūpes iestādēs. Par viņu uzturēšanos tajās pašvaldība piešķir līdzekļus no sociālā budžeta," stāsta S.Zīlīte.

 

Pašiem savs doktorāts

Rankas pagasta ļaužu cienīta un mīlēta ir ģimenes ārste Inta Krēsliņa, kura apkalpo 1600 pacientu. Viņa stāsta, ka salīdzinoši mazāk kļuvis pacientu, kuriem medicīniskā palīdzība sniegta mājās, jo šis ir maksas pakalpojums. Doktorātā divas reizes nedēļā ne tikai ņem analīzes, bet nepieciešamības gadījumā veic arī nelielas ķirurģiskas operācijas, pārsiešanas, zīdaiņu apskates un citu.

 

"Cieši sadarbojos ar pagasta sociālo darbinieci, jo, dodoties mājas vizītēs, daudzkārt atklājas situācijas, kurās nepieciešama sociālā palīdzība," saka I.Krēsliņa. Doktorāta telpas pieder pašvaldībai, tāpēc J.Antaņevičs bilst, ka pārāk lielu īres maksu "neplēšot".

 

"Cik naudas ir, tik dodam. Daktere no viņai atvēlētā budžeta remontē doktorāta telpas," saka pašvaldības vadītājs.

 

Iegriežamies arī aptiekā, kur laipni sagaida Liega Kraukle - farmaceite, kura rajonā vienīgā var lepoties ar vairāk nekā 40 gadu darba stāžu šajā profesijā. Arī veselību veicinošais centrs, kas atrodas zem viena jumta ar doktorātu un aptieku, ir apbrīnas vērts, jo liecina, ka rancēnieši ir aktīva dzīvesvieda piekritēji.

 

Palīdz sadarbība

Protams, ka pagasta ļaudis pēc kultūras baudas dodas uz Rankas kultūras namu un bibliotēku. Ranka ir otrā pašvaldība, kurā ir divas bibliotēkas.

 

Kultūras dzīves vadītāja Mudīte Šnē apliecina, ka iespēja darboties mākslinieciskās pašdarbības kolektīvos ir rasta visu paaudžu cilvēkiem. Īpaši tradicionālajos kultūras pasākumos, piemēram, Pagasta svētkos, Ziemassvētkos, Lieldienās un citos, izveidojusies laba sadarbība ar pagasta četrām izglītības iestādēm.

 

"Mums ir izklaides pasākumi, kas paredzēti konkrētai auditorijai. Sesto gadu ir Skolotāju diena, savi svētki ir akciju sabiedrības "Rankas piens" ļaudīm, SIA "Grantiņi 1" kolektīvam, kā arī pašvaldības iestāžu darbiniekiem," stāsta M.Šnē.

 

Arī Rankas bibliotēkā viss mainījies līdz nepazīšanai. Tās vadītāja Arita Bogdanoviča stāsta, ka bibliotēku apmeklē 32 procenti pagasta iedzīvotāju, lasītāju klubā darbojas 25 cilvēki. Bibliotēkai atvēlēts 9000 latu budžets. Ļaudis tur ierodas, lai izmantotu interneta pakalpojumus. Ierodamies paskatīt arī pagasta mazāko iedzīvotāju "darba vietu" - pirmsskolas izglītības iestādi "Ābelīte" - kas darbību sāka 1985.gadā.

 

Sākotnēji tajā bija paredzēts uzņemt 120 pirmsskolas vecuma mazuļu, bet laika gaitā bērnu skaits saruka. Iestāde par savu otro atdzimšanu uzskata 2000.gadu, ka tajā palielinājās mazuļu skaits. Bērnudārzs atkal sāka strādāt visu diennakti ziemā un vasarā. Šobrīd pagastā ir 128 pirmsskolas vecuma bērni, no tiem bērnudārzu apmeklē 84 mazuļi. Iestāde joprojām darbojas diennakts režīmā. 25 bērni tajā paliek uz visu nedēļu.

 

J.Antaņevičs rēķina, ka gadā viena mazuļa uzturēšanās "Ābelītē" izmaksā apmēram 2000 latu. Ar pašvaldības atbalstu iestāde tikusi pie izremontetām nodarbību telpām, jaunas virtuves un ēdamtelpas. Ir izstrādāti projekti ēkas siltināšanai un apkures sistēmas sakārtošanai.

 

Lepojas ar devumu

Arī Rankas arodvidusskolai ir pamats lepoties ar savu devumu pagastam, tikai žēl, ka izglītības iestādē, kas savulaik celta, lai tajā mācītos 400 audzēkņi, šobrīd mācās tikai 160. Jaunieši labprāt iesaistās ne tikai pagasta kultūras pasākumos, bet arī sakopšanas talkās. Skolā organizē dažādus izglītojošos kursus, ko apmeklē arī pagasta ļaudis. Tās sporta zālē norisinās arī spraigi pagasta sporta pasākumi.

 

Veselību veicinošās skolas nosaukumu kopš 1996.gada nes Rēveļu pamatskola, ko vada Daiga Melberga. Skolā mācās bērni no sešām pašvaldībām, kuriem papildu pamatizglītības programmai iespējams iesaistīties vēl sešās programmās. Skolā notiek kursi pedagogiem un vecākiem, dažādas fiziskās aktivitātes, veiksmīga ir sadarbība ar dažādiem dienestiem, notiek daudz informatīvu un ārpusskolas pasākumu.

 

Skolēni, pedagogi un vecāki labprāt iesaistās skolas telpu remontā un ārējās vides sakārtošanā. Jāteic, ka skolas apkārtne salīdzīnājumā ar iepriekšējiem gadiem pārsteidzoši izmainījusies, veidojot acīm tīkamu ainavu. Izglītības iestādē izveidojušās vairākas pamattradīcijas, ko papildina no paaudzes paaudzē pārmantotās un pavisam jaunās tradīcijas, piemēram, individuālo projektu prezentācijas, Zināšanu svētki un citas.

 

J.Antaņevičs neslēpj, ka savulaik daudz vajadzējis karot ar daudzdzīvokļu māju kompleksa "Gatves" ļaudīm, lai viņi neļautu ēkām ieaugt vībotnēs un nātrēs, bet šodien cilvēki sapratuši, ka var dzīvot arī citādāk. Pamazām kārtība iekaro arī Rēveļu ciematu, kur apciemojam privātmājas "Gaujas 4" saimnieci Ļudu Krauzi. Viņa mazliet bēdājas, ka spēka ar gadiem kļūstot mazāk, bet tas nemazinot vēlmi dzīvot sakoptā vidē.

 

Kas gan būtu Ranka bez atpūtas parka "Lācītes". Traucoties tam garām automašīnā, šķiet, viss pa vecam, tomēr, ieklausoties tā saimnieka Alda Dikmaņa stāstījumā, saprotam, ka nekas te nestāv uz vietas, bet pamazām darbi turpinās. "Lācītes" ir pelnījušas atsevišķu stāstu.