Apdraud slimības un kaitēkļi
Valsts augu aizsardzības dienesta speciālistu veiktās lauku apskates liecina, ka ziemāju sējumu veģetācija ir pilnībā atjaunojusies, bet vietām, kur pirms lietavām nav paspēts veikt pirmo virsmēslojumu, augiem daudzviet sāk trūkt barības vielas. Sēņu ierosinātās slimības, kas rudenī tika konstatētas sējumos, ir labi pārziemojušas un gaida labvēlīgus laika apstākļus, lai strauji izplatītos.
Augu aizsardzības dienesta vecākā inspektore Zane Liepiņa stāsta, ka uz rudziem un ziemas kviešiem jau rudenī bijuši sastopami septoriozes jeb pelēkplankumainības un miltrasas ierosinātāji, kas šobrīd gaida mitrumu un siltumu, kad gaisa temperatūra pārsniegs plus 15 grādus.
"Ja laikā, kad notiek intensīva stiebrošana, bagātīgi līs lietus, pelēkplankumainība no apakšējām lapām strauji pārvietosies uz augšējām jaunajām lapiņām. Atsevišķās saimniecībās zemnieki rudenī graudaugus ir iesējuši tiešsējā rugainēs, kur ir saglabājušies novājināti miežu dīgsti un ir radīts risks sēklu laukiem un pastiprinātai slimību attīstībai veģetācijas periodā. Šādos laukos ziemas kviešiem konstatēta pelēkplankumainība līdz 40 procentiem augu un sakņu puve līdz 25 procentiem augu," stāsta Z.Liepiņa.
Miltrasa un tīklplankumainība
Uz visiem ziemājiem pašlaik novērojama miltrasas ziemojošā stadija. Mazāk tā ir uz kviešiem. Slimības ierosinātāji uz apakšējām lapām kalpo par infekcijas avotu visa veģetācijas perioda garumā. Miltrasas attīstībai nav nepieciešams pilienveida mitrums, pietiek ar gaisa mitrumu. Sabiezinātā, ar slāpekli pārmēslotā vai nezāļainā sējumā miltrasas infekcija būs lielāka.
Z.Liepiņa norāda, ka ziemas miežu sējumos labvēlīgākus laika apstākļus gaida tīklplankumainība. Tās attīstībai nepieciešams silts gaiss un lapu virsmai vismaz desmit stundas jābūt mitrai. Ar lietus un vēja palīdzību infekcija strauji izplatās. Rapša sējumi ir veiksmīgi pārziemojuši un gaida, kad tiks dots pirmais virsmēslojums. Pamazām parādās arī nezāļu dīgsti, tāpēc jāsāk to ierobežošana, izmantojot herbicīdus, kas jāizvēlas atbilstoši nezāļu spektram.
Laputis un smecernieki
Laika apstākļi bija labvēlīgi ievu - auzu laputu oliņām, kas izšķiļoties, invadēs sējumus. Ja laiks būs silts, ziemāju un vasarāju sējumos sāks baroties spradži. Speciālisti atgādina, ka nevajazdētu aizmirst ar atbilstošām kodnēm apstrādāt vasarāja sēklu, lai uzsāktu slimību ierobežošanu un samazinātu slimību izplatīšanās iespējas.
Augļu dārzos uz augļzariņiem novērojamas sūcējkaitēkļu - laputu un tīklērču olas, kā arī ābeļu lapu blusiņa. Aktīvs kļūst ābeļziedu smecernieks. Šobrīd intensīvi plaukst ogulāji. Dārzos ērkšķogu un upeņu jauno dzinumu galus inficē Amerikas miltrasa.
"Inficētie dzinumu gali jāizgriež un krūmi jāapsmidzina ar atbilstošu fungicīdu. Piemājas dārzos upenājus invadē upeņu pumpuru ērce. Pumpuros attīstās divas ērču paudzes, tāpēc ir pēdējais laiks izgriezt un sadedzināt invadētos zarus, kuriem ir apaļi, piebrieduši pumpuri," iesaka Z.Liepiņa.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"