Laukos pircēji izvēlas lētākās preces
Mazo lauku veikalu īpašnieki ir nobažījušies par savu nākotni, jo cilvēku pirktspēja samazinās. Pircēji izvēlas lētākās preces, nedomājot par to kvalitāti. Cenu kāpumu precēm galvenokārt diktē arī izmaiņas ražošanas izmaksās, kā arī elektroenerģijas tarifu pieaugums.
"Mazajiem lauku veikaliem pastāvēt nekad nav bijis viegli. Arī tad, kas preču cenas bija zemas. Lielie tirdzniecības uzņēmumi, atšķirībā no mums, rīko dažādas akcijas. Cilvēki šo akciju laikā iegādājas visu salīdzinoši lētāk. Kad akcijās nauda iztērēta, tad nāk uz vietējo veikalu, lai ņemtu preces uz parāda," stāsta Beļavas pagasta Ozolkalna pārtikas preču veikala īpašniece Zaiga Lūse. "Man ir neliela pensija, tāpēc, ejot uz veikalu, rūpīgi izdomāju, ko varu nopirkt. Vispirms paskatos uz cenu. Izvēlos lētākās desas. Arī baltmaizi nepērku, tikai "ķieģelīti", jo no tā ir vairāk labuma. Pensijas dienā atļaujos iegādāties arī kādu saldumu vai pudeli alus. Ir gadījies, ka palūdzu preci uz parāda," stāsta pensionārs Pēteris. Savukārt pie veikala sastaptā Mirdza bilst, ka galvenokārt iztiekot no tā, ko saražojot savā saimniecībā. Uz veikalu ejot tikai pēc maizes, cukura un vēl citām precēm, bet arī tad izvēloties tikai lētākās.
Ir parādnieku saraksts
Veikalā esot iekārtota tā sauktā parādnieku burtnīca.
"Tikai lauku veikali šodien no pensijas līdz pensijai tādējādi uztur trūcīgos lauku iedzīvotājus. Viņiem ir ļoti būtiska katras preces cena. Laukos ļaudis iegādājas tikai lētos desas izstrādājumus. Desu, kas maksā piecus un vairāk latu, viņi nemaz nav spējīgi nopirkt. Cilvēki nepērk arī bulciņu par 20 santīmiem, bet labāk pieskaita vēl dažus santīmus klāt un iegādājas maizes kukuli. Tortes, kā arī konditorejas un kulinārijas izstrādājumus vest uz lauku veikalu nav nozīmes, jo nepirks. Arī maizi laucinieks vairāk pirks tad, kad sastādīs kartupeļus," stāsta Z.Lūse.
Alkoholam un cigaretēm pietiek
Veikala īpašnieci izbrīna, ka laikā, kad cilvēkam nepietiek naudas, lai nopirktu maizi vai desu, viņam tomēr atliek nauda cigaretēm un divu litru alus pudelei.
"Uz pīpmaņiem esmu ārkārtīgi dusmīga. Nesaprotu, kā var izmest latu par cigarešu paciņu, ja ģimenei mājās nav ko ēst. Manuprāt, pat, ja viena cigarete maksātu 20 santīmus, to pirktu," uzskata Z.Lūse. Diemžēl alus un cigaretes esot mazo veikalu peļņa. Īpašniece dažubrīd domājusi par atteikšanos no veikala uzturēšanas par labu autoveikaliem. Arī cenu izmaiņām neesot iespējams izsekot, tās mainoties pat pa dienām.
Veikals kā tradīcija
Z.Lūse pārliecinājusies, ka daudzi cilvēki ir saglabājuši uzticību šim veikalam kopš padomju laika.
"Daudzi uz veikalu nāk galvenokārt tāpēc, lai satiktos un parunātos ar citiem cilvēkiem vai savas bēdas uzticētu pārdevējai. Šie cilvēki pilsētas lielveikalus izvēlas reti. Ir arī tādas ģimenes, kur kāds strādā Gulbenē, tāpēc lauku veikalam viņi iet garām," saka īpašniece.
Veikalā pircējus apkalpo pārdevējas Ligita Skopāne un Velta Mīkstā, kura šajā amatā ir piecus gadus, bet pirms tam bijusi profesionāla šuvēja.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"