Dzirkstele.lv ARHĪVS

“Spāniešu muša” zaigo kā režijas pērle

Diāna Odumiņa

2008. gada 10. marts 17:44

1228
“Spāniešu muša” zaigo kā režijas pērle

Pilnai skatītāju zālei Straptautiskajā Sieviešu dienā Gulbenes Tautas teātris pašmājās izspēlēja jauniestudējuma pirmizrādi. Tā bija F.Arnolda un E.Baha situāciju komēdija "Spāniešu muša" Edītes Siļķēnas režijā. Pēc izrādes noskatīšanās ne viens vien skatītājs "Dzirkstelei" pauda: "Bija lieliska režija. Visvairāk sajūsmināja tieši tā." Savukārt režisore informēja aktierus par datumiem, kuros paredzēts šo iestudējumu rādīt skatītājiem citviet. Pirmais izbraukums plānots uz Kalnienu 15.martā.

Pirmizrādē valdīja īpaša gaisotne, un patiesa labvēlība vēdīja skatītāju nesto pavasara ziedu smaržā.

 

Dzīvas būtnes dzīvā vidē

Šajā izrādē dzīvoja un elpoja itin viss - ne tikai cilvēki, bet arī lietas telpā: durvis, krēsli, galdi, tālrunis. Skatītājiem tā nebūt nelikās mistiska vide, drīzāk dabiska.

 

Publika reaģēja jūtīgi un ieinteresēti, izsekojot ģimeņu intrigām laikā, kad dēli un meitas ir precību gados. Atklājās dažādi tumšie noslēpumi, kas apdraug ģimeņu šķietamo reputāciju, un traģikomiskās situācijas kļuva par farsu. Beigas bija laimīgas. Jaunie pāri dabūjas, bet dzīves rūdītie ļaudis savā starpā panāca mierizlīgumu jeb konsensusu, kā tagad moderni mēdz sacīt, jo galvenais - lai bērni ir pie vietas un laimīgi. Lai gan lugas galvenā intriga - kurš ir ārlaulības bērns un kas ir tā tēvs - tā arī palika miglā tīta.

 

Vai sieviete var saprast vīrieti?

Galvenajās lomā no sirds izpēlējās Ivars Suseklis (sinepju fabrikants Pēteris Pipars) un Inese Stalidzāne (viņa kundze Emma). Tas ir elegants un kā tipisks atpazīstams precēts pāris, kurā mīļā miera un saskaņas labat dzīvesbiedri šo to viens otram noklusē un mazliet savstarpēji cits citam spēlē teātri, jo tādas īstas saprašanās tomēr nav un nevar būt starp pretējā dzimuma cilvēkiem. Skatītāji sekoja katrai niansei un reaģēja ar brīžiem slāpētiem, brīžiem nevaldāmiem smiekliem. Otru precēto pāri (Matildi un Paulu Tāmiņus no Liepājas) spoži atveidoja Iluta Podziņa un Juris Ločmelis.

 

Komiķa talantu kārtējo reizi apliecināja Guntis Princovs (Toms, Pestīšanas armijas ziņu ievācējs). Mājkalpotājas lomā perfekti bija iejutusies Antra Runča. Lieliski savus tipāžu - lēnprātīgo, stīvo deputātu Mārtiņu Mijkrēsli - atveidoja Roberts Magone. Savukārt Andis Konstantinovs drastiski iejutās tāda vīrieša (Antona Skujbārža) lomā, kas draudzības vārdā ir pat gatavs kļūt par grēkāzi, lai tikai izglābtu kāda cita vīrišķa ādu no niknas sieves nagiem.

 

Visus apburošā jaunība

Ar jaunības svaigumu, skaistumu un maigumu publiku apbūra jaunās aktrises - Līga Strode (Pētera un Emmas Piparu meita) un Agnese Strautiņa (Valija, deputāta Mijkrēšļa meita), kuras lugā tēlo māsīcas. Aizkustinoši rotaļīgi bija jaunkundžu precinieki - Kārlis Ošs (jurists Fricis Pludiņš) un Atis Barinskis (Jēpītis Tāmiņš). Burvīgi dejotājas lomā lielisku Austrumu dejas prasmi rādīja Ieva Stradiņa.

 

Publika ievēroja un novērtēja to, cik labi jaunie, talantīgie aktieri atsvaidzina Tautas teātri un liek arī pārējiem kolēģiem atmest rutīnu un turēt jaunajiem līdzi.