Feldšera darba funkcijas samazinās
Beļavas pagastu par savējo feldšere Zinaīda Lazareviča sauc jau vairāk nekā 30 gadus, tāpēc beļavieši viņu dēvē par dakterīti un uztic ne tikai savas veselības problēmas, bet arī dzīvesstāstus. Ja kādreiz pagastā strādāja četri medicīnas darbinieki, tad šodien Zinaīda ir vienīgā, kas ikdienā sastopama pagasta ambulancē - veselības punktā.
Lauku cilvēki ir pelnījuši, ka mediķis ir uz vietas, jo šobrīd Z.Lazareviča apkalpo vairāk nekā 1000 iedzīvotāju.
Feldšere stāsta, ka šobrīd, kad cilvēki vairāk slimo, ik dienu pēc palīdzības ambulancē vēršas vidēji 15 pacienti, starp kuriem ir gan pieaugušie, gan bērni. Daudz ir arī izsaukumu uz mājām. Ziemas mēnešos dienā tie vidēji ir seši septiņi izsaukumi.
Noteiktās dienās divas reizes mēnesī Zinaīda mēro ceļu arī uz Letēm, kur apmeklētāju esot vēl vairāk.
Lauku ļaudis ir pacietīgi
Beļavas pagasts nav izņēmums, arī tur lauku cilvēku lielākā veselības problēma ir sāpoša mugura, locītavas, augšējo elpošanas ceļu iekaisumi un augsts arteriālais asinsspiediens. Šajā sezonā daudz bērnu sūdzoties par ausu sāpēm, tāpēc tiekot nosūtīti pie speciālista Gulbenē.
Lauku cilvēki neesot pasargāti arī no dažādām vīrusu saslimšanām, tomēr viņi esot ļoti pacietīgi un medicīnas darbinieka palīdzību meklējot tikai tad, kad paši netiekot galā ar slimību. Ilgo darba gadu laikā slimības neesot mainījušās, samazinājušās tikai feldšera darba funkcijas.
"Agrāk mēs bijām kā īsti dakteri, bet tagad ir ģimenes ārsts, kas izlemj, vai pacients sūtāms uz slimnīcu vai ārstējams ambulatori. Agrāk lielāku skaitu pacientu nosūtījām uz slimnīcu, bet šodien lielāka nozīme ir ambulatorajai ārstēšanai," stāsta Zinaīda.
Izrādās, ka pagastā esot cilvēki, kuri vēl ne reizi nav apmeklējuši ģimenes ārstu, aizbildinoties ar nepietiekamiem iztikas līdzekļiem, ar to, ka nebūs, ko samaksāt par dažādiem izmeklējumiem un tamlīdzīgi.
Viņa apzinājusi, ka Krišjāņa Valdemāra pamatskolā bērni kopumā piereģistrējušies pie 13 ģimenes ārstiem ne tikai Gulbenē, bet arī Alūksnē.
Iztiek ar recepti un izrunāšanos
Dažkārt cilvēkam kļūst labāk no tā vien, ka viņš ir uzklausīts, tāpēc feldšerīte reizēm jūtoties kā psiholoģe.
"Man stāsta gan par to, kā bērni atbraukuši ciemos, kā kūtī lopiņi aug, gan par to, kāda raža padevusies, kas nepatīk valsts politikā un daudz ko citu. Reizēm māc bažas, kas notiks tad, ja patiešām kādreiz ambulances nebūs? No tā lauku cilvēki ļoti cietīs. Ne jau visiem ir personīgā automašīna, ir cilvēki invalīdi, kas vispār neiziet no mājām, ir daudz gados vecu cilvēku, kuri dzīvo tālu no pagasta centra vai autobusa pieturas. Daļai vienīgā cerība ir, ka brīvdienās no pilsētas atbrauks bērni un atvedīs zāles," saka Zinaīda.
Arī uz vietas ambulancē ir pirmās nepieciešamības medikamenti, jo pagastā nav aptiekas, kur iegādāties, piemēram, pretsāpju līdzekļus. Lai nokļūtu pie pacientiem mājās, transportu neliedz pašvaldība, dažkārt feldšere izmanto personisko transportu vai dodas kājām.
"Man ir veicies, jo nav bijušas problēmas ar transportu. Tas, ka savulaik esmu gājusi lielus attālumus kājām, pieder pagātnei. Pagasts vienmēr ir atbalstījis medicīnu. Arī feldšerpunkta sertifikācijas komisija bija apmierināta ar ambulances telpām un aprīkojumu," stāsta Zinaīda.
Pieejamība lielākoties ir centrā
Ambulancē iespējams veikt injekcijas, izmērīt asinsspiedienu, noteikt cukura līmeni asinīs, veikt pārsiešanas. Savulaik veiktas arī fizioterapijas procedūras, bet šodien tam vajadzīgs sertifikāts. Ambulancē būtu vēlama iekārta holesterīna daudzuma noteikšanai, kardiogrammu veikšanai, testeri urīnam un tamlīdzīgi.
Savulaik uz laukiem izbraukusi brigāde no laboratorijas un cilvēki varējuši uz vietas nodot visas analīzes. Diemžēl medicīnas speciālistu pieejamība lielākoties centrējas pilsētā. Zinaīda uzskata, ka teritoriāli tik plašā pagastā, kāda ir Beļava, uz vietas būtu nepieciešams savs ģimenes ārsts.
"Ko tas dod, ja ģimenes ārsts strādā Gulbenē, cilvēks aizbrauc, bet uz pieņemšanu jāgaida vairākas dienas. Saprotams, ka viņš nāk pēc palīdzības pie manis," saka feldšerīte.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"