Dzirkstele.lv ARHĪVS

Timpanometrs palīdz un atvieglo vidusauss saslimšanu diagnosticēšanu

Malda Ilgaža

2008. gada 7. janvāris 15:15

5623
Timpanometrs palīdz un atvieglo vidusauss saslimšanu diagnosticēšanu

Gulbenes poliklīnikā jau ilgāku laiku otolaringoloģe Sandra Smala vidusauss slimību diagnosticēšanā izmanto jaunu iekārtu - timpanometru. Procedūra ir absolūti nesāpīga.

Timpanometrs ir neliels aparāts, kas aprīkots ar ekrānu, kurā parādās līknes, kas norāda, kā auss plēvīte atbild uz spiedienu, kā arī parāda to, kā iekšējās auss muskuļi reaģē uz skaņu.

 

"Timpanometru izmantoju katrreiz, kad man ir aizdomas par vidusauss iekaisumu, jo ar tā palīdzību ir daudz vieglāk noteikt, vai nav sākusies tūska vidusauss dobumā un iekšējā auss ejā, kāda ir bumplēves un iekšējās auss reakcija uz skaņu un tamlīdzīgi. Aparāts ļoti atvieglo diagnozes noteikšanu," stāsta daktere.

 

Pēdējā laikā pie ausu, kakla un deguna ārstes pēc palīdzības vēršas ārkārtīgi daudz pacientu, kuri sūdzas par sāpošu kaklu, ilgstošām iesnām un "aizkritušām" un sāpošām ausīm.

 

Vidusauss iekaisumam ir divi veidi. Iekaisumu var veicināt vīrusi, kā arī tam var būt bakteriāls iemesls, piemēram, iesnas.

 

"Bakteriāls vidusauss iekaisums ļoti bieži rodas, ja ir strutainas iesnas. Bakteriālo vidusauss iekaisumu īpaši daudz novēro maziem bērniem, jo viņiem ir īss iekšējās auss ejas kanāls. Deguns un ausis ir savstarpēji saistīti, jo iekšējās auss ejas atveras aizdegunē, tāpēc arī degunu nekādā gadījumā nevajadzētu izpūst ar lielu spēku, lai iesnas neaizpūstu uz vidusausīm. Deguns ir jāizpūš mierīgi. Māmiņām nevajadzētu bārt bērnus par to, ka viņi iesnas rauj uz iekšu," iesaka S.Smala.

 

Liels ir to pacientu skaists, kas pie speciālistes pēc palīdzības vēršas ar vidusauss iekaisumu, ko izraisījuši vīrusi, kas veicina serošķidruma uzkrāšanos vidusauss dobumā. Vīrusu radītie iekaisumi ārstēšanai padodas salīdzinoši grūtāk.

 

"Ja vidusauss iekaisums ir strutains, tas var radīt komplikācijas, novedot pat līdz meningītam.Vidusauss dobumā var veidoties arī saaugumi, kurus nav iespējams labot bez operācijas. Ir vīrusu izraisīti vidusauss iekaisumi, kas jau sākotnēji pasliktina dzirdi," stāsta S.Smala. Speciāliste pārliecinājusies, ka šobrīd lielākais skaits ir pacienti, kuriem novērojams vīrusu radīts vidusauss iekaisums.

 

Otolaringoloģe atgādina, ka tad, ja sāp vai ir "aizkritusi" auss, nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, piemēram, bāžot ausī tā saukto auss puķi. Ja kāds tomēr to dara, tad vispirms jāpadomā, kā augu izņems no auss, jo ir gadījumi, kad jāmeklē ārsta palīdzība.

 

"Ja cilvēks jūt, ka viņam ir "aizkritusi" auss, vispirms jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš pārbaudīs, kas radījis dzirdes traucējumu, jo iemesls tam var būt sēra korķis ausī, ko izskalot palīdzēs ģimenes ārsts, lai gan ne vienmēr sēra korķis viegli padodas skalošanai. Ja ir aizdomas par kaut ko citu, tomēr labāk meklēt ausu, kakla un deguna speciālista palīdzību. Neiesaku nodarboties ar pašārstēšanos, jo tā ļoti daudzos gadījumos apgrūtina manu darbu," saka S.Smala.

 

Speciāliste atgādina, ka arī lielā un aukstā vējā nevajadzētu staigāt bez galvassegas un ģērbties piemēroti laika apstākļiem.

 

Fakts

Timpanometrija - auss bungu dobuma spiediena un dzirdes kanāliņu kustīguma noteikšana vidusauss slimību diagnostikā ar grafisku līknes ceļa attēlošanu, kā arī refleksu noteikšana iekšējās auss muskuļiem ar impedances mērīšanu.