Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kurināmā degvielas atlikumi rada problēmas privāto māju iedzīvotājiem

Malda Ilgaža

2007. gada 4. decembris 08:00

1257
Kurināmā degvielas atlikumi rada problēmas privāto māju iedzīvotājiem

Katrā rajona pagastā ir Līvānu tipa mājas, kuras savulaik apsildīja ar šķidro kurināmo, tāpēc pie katras ēkas atrodas zemē ieraktas degvielas cisternas, kurināmā uzglabāšanai. Līvānu māju iedzīvotāji šodien telpu apsildei galvenokārt izmanto malku, jo tā ir lētāka, tāpēc tvertnes kļuvušas par draudu apkārtējai videi.

Risinājumu degvielas tverņu pilnīgai izsūknēšanai, kā arī to izņemšanai, kopā ar rajona pašvaldību vadītājiem un Madonas reģionālās vides pārvaldes Gulbenes daļas vadītāju Inesi Sedlenieci, meklēja Daukstu pagasta Staru iedzīvotājs Guntis Blūms.

 

"Arī Staros pie Līvānu tipa mājām atrodas cisternas kurināmā uzglabāšanai. Tās ieraktas zemē vienā līmenī ar gruntsūdeņiem. Lai gan ar malku neviens māju nekurina un cilvēki bilst, ka tvertnes ir tukšas, tomēr tajās vēl atrodas vismaz daži desmiti litru šķidrā kurināmā. Cisternas pamazām rūsē, tajās var rasties bojājums un to saturs var nonākt apkārtējā vidē, gruntsūdeņos, tālāk - akās. Arī tad, kad tiks konstatēts, ka gruntsūdeņos nonākusi kaitīga viela, nevarēs pateikt, tieši kuras mājas cisterna ir bojāta. Šī problēma ir jārisina visiem kopīgi, jo tā pastāv visā valstī. Domāju, ka rajona padome ar kopīgiem spēkiem to atrisinās," saka G.Blūms, kurš tvertni ir iztīrījis pats saviem spēkiem.

 

Pagaidām neviens šo māju iedzīvotājs it kā nekādus drošības noteikumus nepārkāpj. Viņiem ir tiesības glabāt šīs tvertnes pie mājas, jo cisternas nav cauras. Ir firmas, kas veic šo cisternu izsūknēšanu, bet pakalpojums maksā dārgi. Līvānietēs dzīvo daudz pensionāru, kuriem nav iespējams samaksāt par pakalpojumu.

 

"Ja šodien tvertnes nerada problēmas, tās var rasties pēc pieciem vai desmit gadiem. Viss ir atkarīgs no tā, cik labi cisterna ir apstrādāta pret rūsēšanu. Tam, kas var notikt, uzskatāms piemērs ir Inčukalns, kur kaitīgās vielas nonākušas artēziskajās akās. Manuprāt, problēmas risināšanā būtu jāiesaistās arī pašvaldībai, bet tai nav brīvu līdzekļu, ko varētu izlietot tvertņu tīrīšanai. Bez tam pašvaldība nemaz nav tādu tiesību risināt privātas problēmas," skaidro G.Blūms.

 

I.Sedleniece uzskata, ka katrs Līvānu mājas iedzīvotājs pašrocīgi nevar ķerties pie tvertnes tīrīšanas. Vides speciāliste min piemēru, kad Alūksnes rajona Apē, šādi rīkojoties, izraisīta avārijas situācija.

 

"Cilvēks bija nolēmis izcelt degvielas tvertni, tāpēc uzaicinājis talkā arī firmu, kas veic metāla griešanu. Ceļot, tvertne apgāzās un tās saturs izlija. Iesaistot komunālo dienestu un ugunsdzēsējus, avārija tika ātri likvidēta, lai gan vajadzēja ne tikai savākt degvielu, bet arī pievest zāģu skaidas un izņemt bojāto augsni, jo Līvānu mājas atrodas tuvu cita pie citas. Tagad šim cilvēkam tiks noteikts sods par vides piesārņošanu. Arī G.Blūms nedrīkstēja rīkoties pēc saviem ieskatiem. Bija jāsauc palīgā sertificēta firma, kas ar to nodarbojas. Protams, tas ir dārgi, bet ne vienmēr labā griba dod cerēto rezultātu," saka I.Sedleniece.

 

Speciāliste norāda, ka tīrot tvertni ir jāievēro vairāki likumi, kas saistīti ar vides piesārņojumu, atkritumu apsaimniekošanu un tamlīdzīgi. Ja degvielu, kas atrodas tvertnē, vairs neizmanto kā kurināmo, tā uzskatāma par kaitīgo atkritumu

 

"Ja cilvēki baidās par to, ka tvertņu saturs var apdraudēt vidi, tad katrai pašvaldībai vajadzētu domāt, kā šo problēmu atrisināt kopīgi, jo neviens nezinām, cik liels ir kurināmā daudzums, kas atrodas tvertnē. Celt tvertni laukā no zemes, vai to atstāt un sakārtot teritoriju ap to, ir katra iedzīvotāja paša ziņā. Katrs mājas īpašnieks atbild par savu zemi, bet kopumā par pagasta teritoriju atbild pašvaldība. Problēma ir ārkārtīgi aktuāla, jo tvertņu tīrīšanas problēma ir saistīta arī ar degvielas uzpildes stacijām," uzsver I.Sedleniece.

 

Rankas pagasta padomes priekšsēdētājs Jānis Antaņevičs domā, ka pašvaldībai organizēt kopīgu degvielas tvertņu izsūknēšanu nav pa spēkam, jo tas ir saistīts ar ārkārtīgi lieliem izdevumiem.

 

"Katram cilvēkam pašam ir jāatbild par savu īpašumu, tāpēc uzskatu, ka katrs šīs tvertnes īpašnieks, lai darbojas pēc savas iniciatīvas," saka J.Antaņevičs.