Gulbenē pašvaldībai pieder 500 dzīvokļu
Gulbenes pilsētā pašvaldības dzīvojamajā fondā ir aptuveni 500 dzīvokļu. Tie ir gan labiekārtoti, gan nelabiekārtoti dzīvokļi. Otro ir vairāk nekā pirmo. Pašvaldības dzīvokļu Gulbenē ir mazāk par nepieciešamo. Gulbenē nav neviena sociālā dzīvokļa, jo neviens iedzīvotājs pašvaldībā nav vērsies ar iesniegumu, ka vēlētos šādu dzīvokli.
"Lai arī rinda uz dzīvokli Gulbenē nav gara, patiesībā dzīvokļu pietrūkst. Lielākoties vajadzīgi divistabu dzīvokļi ģimenēm ar bērniem. Tādu dzīvokļu trūkst. Bet ar vienu istabu ģimenei ar bērniem ir par maz, kaut šādus vienistabas dzīvokļus nodrošināt ir vieglāk," "Dzirkstelei" saka Gulbenes pilsētas domes būvvaldes speciāliste Ligita Slaidiņa.
Viņa bilst, ka dzīvokļu problēmu dēļ pilsētā uz ielas neviens nedzīvo, bet mitinās tādos apstākļos, kādi ir, un gaida izdevīgāku risinājumu.
Ar likumu ir noteiktas iedzīvotāju kategorijas, kurām pašvaldībai ir jāpalīdz rast dzīvokli. Tie ir bērni bāreņi, maznodrošinātie, repatrianti un tie, kas atgriežas savā pašvaldībā no ieslodzījuma vietas.
Lai persona no minētajām iedzīvotāju kategorijām saņemtu palīdzību no pašvaldības, tai ir jāvēršas ar iesniegumu pašvaldībā. Tad tur tiek pieņemts lēmums uzņemt prasītāju dzīvokļu jautājumu risināšanas reģistrā. No šā brīža rindas kārtībā seko piedāvājums īrēt to vai citu pašvaldības kādu brīvu dzīvokli. Parasti pašvaldības dzīvokļi Gulbenē mēdz atbrīvoties tad, kad īrnieks ir miris vai mainījis dzīvesvietu.
Ja maznodrošinātā persona ir izlikta no dzīvokļa ar tiesas spriedumu, pašvaldībai šim cilvēkam jāpalīdz atrast dzīvokli. Vēl jo vairāk pašvaldības pienākums ir nodrošināt mājokli maznodrošinātai personai, kuras apgādībā ir nepilngadīgi bērni vai cilvēks ar invaliditāti, vai pensionārs.
"Ir tādi maznodrošinātie, kas pieteikuši dzīvokļa maiņu, piemēram, no lielāka dzīvokļa uz mazāku, jo nespēj par lielu dzīvokli nokārtot komunālos maksājumus. Ir arī gadījumi, kad prasītājs vēlas lielāku dzīvokli. Šīs personas pašvaldība reģistrē un, kad rodas kāds dzīvokļu maiņas variants, to piedāvā," saka L.Slaidiņa.
Viņa uzsver, ka privatizēt par sertifikātiem Gulbenē dzīvokļus vairs nevar. Tagad īpašumā dzīvokli pilsētā var iegādāties tikai par naudu. Ja ir tāda vēlme, cilvēks nāk uz pilsētas domi, raksta iesniegumu, lūdzot atļauju par naudu iegādāties īrēto dzīvokli. Ja šajā dzīvoklī ir reģistrēts tikai viens īrnieks, tad ir vienkāršāk. Ja dzīvoklī reģistrēti vairāki ģimenes locekļi, tad viņiem ir jāiet pie notāra. Tur ir jāvienojas, uz kuras personas vārda tiks atsavināts dzīvoklis par naudu. Tas ir ilgs process.
Kad cilvēks izteicis vēlēšanos nopirkt dzīvokli, pilsētas dome var piekrist vai noraidīt lūgumu. Jāņem vērā, ka pašvaldība ir ieinteresēta saglabāt dzīvokļu fondu. Ja pašvaldība piekrīt pārdot īrniekam dzīvokli, tad vispirms pilsētas domei ir jāveic inventarizācija un šis īpašums uz sava vārda ir jāreģistrē zemesgrāmatā. Pēc tam pašvaldība lūdz sertificētu vērtētāju noteikt dzīvokļa cenu.
"Kāda varētu būt dzīvokļu cena Gulbenē, to ir grūti pateikt. Pagaidām vēl pašvaldība šādā veidā dzīvokļus nav pārdevusi. Paredzēts pārdot pirmo vienistabas dzīvokli Viestura ielā, taču pagaidām vēl nav saņemts sertificētā vērtētāja atzinums. Viņa piedāvājums būs līdzvērtīgs dzīvokļu tirgus cenai Gulbenē," klāsta L.Slaidiņa.
Dzīvokļa cenu nosaka arī tas, kādā kārtībā ir šis dzīvoklis. Jo centīgāk īrnieks būs rūpējies par dzīvokli, labiekārtojis to par saviem līdzekļiem, piemēram, nomainījis logus, jo vērtīgāks būs šis mājoklis eksperta skatījumā un maksās dārgāk. Šī situācija zināmā mērā ir absudra.
L.Slaidiņa atzīst, ka nekad nebūs tā, ka visi iedzīvotāji pilsētā būs sevi apgādājuši par privātajiem mājokļiem, jo vienmēr būs tādi, kam rocība vai citi apsvērumi kavē to darīt.
"Pašlaik valstī likumi ir tādi, ka cilvēks bez bažām var dzīvot pašvaldības izīrētā dzīvoklī, ja vien šis cilvēks apzinīgi kārto komunālos maksājumus. Tādā gadījumā šo cilvēku no dzīvokļa izlikt nevar," uzsver viņa.
Gulbenē trūkst dzīvokļu arī tiem, kas gribētu mājokli nopirkt. Gulbenes pilsētas domes būvvaldes tetritoriālplānotāja Anita Vaska "Dzirkstelei" saka, ka detaļplānojuma pirmā redakcija paredz vietu pilsētā, Nākotnes ielā, trīs daudzdzīvokļu māju būvniecībai, kā arī atvēlēta zeme aptuveni 13 ģimenes māju būvniecībai.
"Pašvaldībai ir jānodrošina vieta, kur varētu notikt dzīvojamo ēku būvniecība, un piebraucamie ceļi, kā arī komunikācijas. Vai radīsies kāds uzņēmējs, kas gribēs būvēt mājas, tas nav zināms, bet teritorija ir paredzēta," viņa saka.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"