Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vēstures mantojums sagādā problēmas pagasta iedzīvotājiem

Malda Ilgaža

2007. gada 12. novembris 16:39

482
Vēstures mantojums sagādā problēmas pagasta iedzīvotājiem

Jaungulbenes pagastā Ezera ielas piecu Līvānu māju iedzīvotājiem no 10.oktobra līdz novembra sākumam vajadzēja iztikt bez aukstā ūdens, jo bija bojāts ūdensvads.

Šobrīd ūdens padeve ir atjaunota. Tiek strādāts arī pie ūdens apgādes tehniskā projekta izgatavošanas, lai tā rezultātā, saņemot līdzekļus no Eiropas struktūrfondiem, pagastā sakārtotu ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu līdzīgi kā tas ir izdarīts Stāmerienas pagastā.

 

Iedzīvotāji uzskata, ka ūdensvada bojājumi jānovērš Jaungulbenes arodvidusskolai, jo ūdens tornis un sūkņu stacija atrodas uz valsts zemes, kas nodota apsaimniekošanā Jaungulbenes arodvidusskolai. Arī vēsturiski ir tā izveidojies, ka skolas ūdensvadam tika pieslēgti citi lietotāji - mājas, kurās dzīvo skolas darbinieki.

 

Iedzīvotāji ir parakstījuši līgumu ar Jaungulbenes arodvidusskolas direktori Valentīnu Jermaševiču par aukstā ūdens piegādi un līdz katra mēneša noteiktam datumam skolai norēķinās par patērēto ūdens daudzumu. Vienam cilvēkam kopā ar pievienotās vērtības nodokli ir jāmaksā 1,89 lati. Noteikta arī soda nauda, ja maksājums tiek kavēts - 0,15 lati par katru kavēto dienu.

 

31.oktobrī Jaungulbenes pagasta Ezera ielas 4 iedzīvotājs Viesturs Miķelsons, iesniedzis rakstisku iesniegumu Jaungulbenes arodvidusskolas vadībai, iesakot rast risinājumu ūdensvada bojājuma novēršanai un ūdens padeves uzlabošanai, kā arī norādot, ka līdz šim visi maksājumi par aukstā ūdens piegādi Jaungulbenes arodvidusskolai maksāti laikā. Viņš norāda, ja nav iespējams atjaunot centralizēto ūdens padevi, tad ir jānodrošina ūdens piegāde jebkādā citā veidā.

 

V.Jermaševiča savukārt uzskata, ka arodvidusskola ir valsts dibināta izglītības iestāde, kurā jauniešiem palīdz apgūt profesionālās izglītības programmu, arī tās darbības tiesiskais pamats ir likums par izglītību, bet nevienā likumā un nolikumā skolai nav deleģēta funkcija - iedzīvotāju apgāde ar ūdeni. Arī līgumā, kas parakstīts ar iedzīvotājiem, ir norādīts, ka par ūdensvada tehnisko stāvokli atbild paši mājas iedzīvotāji.

 

"Man līdzekļi tiek atvēlēti tikai mācību procesa organizēšanai un skolas uzturēšanai. Ja kādā posmā ir bojāts ūdensvads, man nav cilvēka, kuru aizsūtīt, lai viņš novērstu bojājumu. Skola iedzīvotājiem savu palīdzību nekad nav liegusi. Konsultējos ar juristu, kurš norādīja, ka tad, ja ir bojājums, lai aizgriežu ūdens padeves krānu līdz brīdim, kad bojājums būs novērsts. Savulaik par visu atbildība bija skolai, jo pedagoģiskajiem darbiniekiem pienācās bezmaksas apkure, dzīvoklis un komunālie maksājumu. Laiki mainījās, bet ieradumi ir palikuši vecie - visu gribam par brīvu. Savulaik jau panācu, ka atbildību par elektroenerģijas padevi uzņemas "Latvenergo","situāciju raksturo V.Jermaševiča.

 

Jau 2003.gadā viņa rakstījusi iesniegumu Jaungulbenes pagasta padomei ar lūgumu pārņemt ūdensapgādes problēmas pašvaldības pārziņā, bet līdz šim nekas neesot mainījies.

 

"Mēs esam kļuvuši par ķīlniekiem likuma priekšā. 1987.gadā laimīgi ievācāmies labiekārtotās Līvānu mājās. Jau 1988.gadā bija pirmais ūdensvada bojājums, kura cēlonis izrādījās celtnieku darba brāķis. Sākās privatizācija, kļuvām par zemes un māju īpašniekiem, tad sākās nedienas ar ūdensvadu, kas līdz šim brīdim ir labots dažādās vietās vismaz 12 reizes. Liktenīgi, ka otrpus ielai ir vēl sešas Līvānu mājas, kur ūdensvads neplīst," "Dzirkstelei" raksta V.Miķelsons.

 

Viņš uzskata, ka, lai arodvidusskola varētu ūdens apgādes funkciju veikt valstiskā līmenī, skolas budžetā ir jāparedz nauda komunikāciju uzturēšanai un remontam.

 

Par konkrēto problēmu ir zinoša arī Jaungulbenes pagasta padome, jo tajā atskanējuši vairāku bez ūdens palikušo iedzīvotāju zvani.