Dzirkstele.lv ARHĪVS

Prezentē projektu par biohumusa radīšanu

Malda Ilgaža

2007. gada 2. novembris 09:00

7284
Prezentē projektu par biohumusa radīšanu

Tirzas pamatskolas 8.klases komanda "OIB" konkursā prezentēja projektu par biohumusa radīšanu. Komandā strādāja Līna Birže, Krista Kalniņa, Klinta Šeidere un Anta Grīnvalde.

"Biohumusam, ko ražo siltzemju sliekas, ir nākotne, jo tas ir dabiskas izcelsmes produkts, kā arī tiek pārstrādāti bioloģiskie atkritumi. Projektā pamatojām izejvielu ieguves iespējas biohumusa ražošanai, savācot zāģu skaidas, dārzu atkritumus, salmus un citu," stāsta komandas konsultante Tirzas pamatskolas skolotāja Dzintra Ceriņa.

 

Ideja par biohumusa ražošanu tirzmaliešiem radusies nejauši - braucot uz Vecadulienu meklēt sikspārņus. Pa ceļam, uzlūkojot nomaļo bijušās piena savāktuves atrašanās vietu, radusies ideja par slieku audzēšanu.

 

"Šajā darbībā saskatījām plašas iespējas, jo Virānes pusē ir auglīgā augsne visā rajonā. Izveidojot biohumusa ražotni, mēs ar šo produktu varētu apgādāt visas bioloģiskās lauku saimniecības. Uzskatām, ka mūsu biznesam nav būtiski, cik jaunu darba vietu būs pagasta iedzīvotājiem, galvenais ir attīstība. Prezentējot biznesa ideju, pierādījām,ka tā ir vienreizēja līdzekļu ekonomija," stāsta Dz.Ceriņa.

 

Projektā pamatota arī slieku vairošanās efektivitāte. Komanda apzinājusi arī šā biznesa riska faktorus.

 

"Projektā esam paredzējuši no pašvaldības nomāt divus hektārus zemes, lai šajā platībā varētu uzcelt siltumnīcas tipa angāru slieku audzēšanai, nelielu administratīvo ēku, ierīkotu siltumsūkni, kas angāra apsildīšanai izmantos zemes enerģiju. Aprēķinājām arī visas iespējamās izmaksas, no kurām lielākie izdevumi saistās ar Kalifornijas slieku iegādi, tāpēc izmantosim atbalsta programmu jauniešiem piedāvātās finansējuma iespējas," stāsta Dz.Ceriņa.

 

Esot aprēķināts, ka šā biznesa kopējās izmaksas ir 116 000 latu. Interesanti aprēķini veikti arī par ieguvumiem pirmajā ražošanas gadā. Jauniešiem ar padomiem neskopojusies arī Tirzas pagasta lauku attīstības speciāliste Venta Vanaga, bet par slieku audzēšanu stāstījis slieku audzētājs Miervaldis Ozoliņš no Druvienas .