Dzirkstele.lv ARHĪVS

Muzeja krājumus varēs apskatīt internetā

Evita Brokāne

2007. gada 16. oktobris 09:00

863
Muzeja krājumus varēs apskatīt internetā

Latvijas iedzīvotājiem drīzumā internetā - Nacionālā muzeja krājuma kopkatalogā - būs iespēja iepazīties ar unikāliem priekšmetiem, kas glabājas dažādos Latvijas muzejos, tostarp arī Gulbenes Vēstures un mākslas muzejā. Ar laiku katalogā tiks ievadītas ziņas apmēram par pieciem miljoniem priekšmetu.

Kopkatalogs ļaus pārraudzīt Latvijas muzeju krājumus, palīdzēs padziļināti izpētīt muzeja priekšmetus, iepazīties ar citu muzeju līdzīgiem priekšmetiem, rosinās arhīvu, muzeju un bibliotēku sadarbību kultūras produktu un pakalpojumu veidošanā, kā arī attīstīs novadpētniecību - interesenti varēs iepazīties ar materiāliem par savu novadu katrā Latvijas muzejā, bibliotēkā vai arhīvā.

 

Nacionālā muzeju krājuma kopkatalogs ir Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzfinansēts projekts, kuram piešķirts 759 000 latu finansējums. Kopumā projektā ir iesaistīti 110 akreditētie valsts, pašvaldību un privātie muzeji.

 

Sagatavošanās darbs pie projekta "Nacionālā muzeju krājuma kopkataloga informācijas sistēmas izstrāde un ieviešana" rit jau kopš 1999.gada. Ir izstrādāta arī speciāla programma, ar kuras palīdzību visi priekšmeti tiks ievadīti katalogā. Lai realizētu projektu, šāgada sākumā muzeji tika nodrošināti ar tehnisko infrastruktūru.

 

"Gulbenes muzejs saņēma trīs datorkomplektus, skeneru, printeri un digitālo fotoaparātu ar statīvu. Muzeja darbiniekiem bija arī iespēja apgūt fotografēšanas iemaņas, kā arī noklausīties mācību kursu "Nacionālā muzeja krājuma kopkataloga informācijas sistēmas lietošana"," stāsta Gulbenes Vēstures un mākslas muzeja krājuma nodaļas vadītāja Zane Biseniece.

 

"Šobrīd, kad pēdējās metodiskās norādes ir saņemtas, sāksies pats smagākais un atbildīgākais darbs. Muzeja speciālistiem būs jāiegulda daudz darba, lai ievadītu informāciju par visām krājuma vienībām," saka muzeja direktore Valda Vorza.

 

"Līdz 30.novembrim kopkatalogā mums jau ir jāievada 300 vienības. Katalogā būs iespējams atrast gan pamatinformāciju par priekšmetu, gan arī zinātniskās apstrādes datus - priekšmeta leģendu, kur tas ir atrasts, kas to ir gatavojis, kur tas lietots, kas to ir lietojis. Visticamāk, kā pirmā katalogā tiks ievadīta informācija par kalendāriem un grāmatām, jo šī informācija mums daļēji jau ir zinātniski apstrādāta," saka Z.Biseniece.

 

Kopkatalogā tiks ievadītas ziņas par nacionālo muzeju krājumu - muzeju pamatkrājumu. Gulbenes Vēstures un mākslas muzejā 1.jūnijā pamatkrājumā bija 47 534 vienības, savukārt kopā ar palīgkrājumu muzejā glabājas 53 775 vienības.