Dzirkstele.lv ARHĪVS

Līgo pagastā no kopīgajiem izdevumiem 35 procenti veido administrācijas tēriņi

Tamāra Ulase

2007. gada 30. augusts 18:19

1337
Līgo pagastā no kopīgajiem izdevumiem 35 procenti veido administrācijas tēriņi

(Papildināts.) Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) apkopotā informācija liecina, ka vairāki pagasti savas administrācijas uzturēšanai atvēl 30 - 50 procentu izdevumu.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra preses sekretāre Dace Kārkliņa informē, ka līdz 30 procentiem no rajonu pilsētām un pagastiem pārvaldes izdevumi vairāku gadu laikā pārsniedz 20 procentus un neuzrāda tendenci samazināties.



"Gulbenes rajona Līgo pagastā ir 465 iedzīvotāji, kopējie ieņēmumi - 102,4 tūkstoši latu, no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda pagasts saņem 27,1 tūkstoti latu, un 35 procentus no tā kopīgajiem izdevumiem veido administrācijas izdevumi. Alūksnes rajona Zeltiņu pagastā administrācijas izdevumi veido 28 procentus, Kalncempju pagastā - 26% un Ilzenes pagastā - 25 procenti kopējo pagasta izdevumu," stāsta D.Kārkliņa.

 

 "Tas nenozīmē, ka šis procents ir saistīts tikai ar pašvaldības darbinieku algām. To veido visi izdevumi, kurus administrē pašvaldība, jo tās rīcībā ir līdzekļi, kas budžetā tiek plānoti arī darbībai dažādos projektos un tamlīdzīgi," skaidro Līgo pagasta padomes priekšsēdētājs Uldis Doņuks.


Apkopojot rajonu izpētes rezultātus, iegūta sakarība starp iedzīvotāju skaitu noteiktā pašvaldību teritorijā un pašvaldību spēju veikt likumā "Par pašvaldībām" noteiktās funkcijas.


Pašvaldības, kurās dzīvo mazāk par 1000 iedzīvotājiem, pilda nedaudz vairāk par pusi tiesību aktos noteikto funkciju, pašvaldībās ar iedzīvotāju skaitu no 1000 līdz 5000 iedzīvotājiem funkciju izpilde palielinās līdz 75 procentiem. Tikai tās pašvaldības, kurās iedzīvotāju skaits pārsniedz 5000, spēj izpildīt vairāk nekā 90 procentu no nepieciešamajām funkcijām.


"2007.gadā no Latvijas 527 pašvaldībām 59 pašvaldības - četras republikas pilsētas, 21 pilsēta, 18 pagasti, 16 novadi - veic iemaksas Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā, 41 pašvaldība ir neitrāla, kura ne iemaksā, ne saņem, bet pārējās saņem dotācijas no fonda," stāsta Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra preses sekretāre.