Dzirkstele.lv ARHĪVS

Vērtība zelta krāsā

2012. gada 1. novembris 16:18

2336
Vērtība zelta krāsā

Rudens dzestrums ir klāt, un arī iesnas, sāpošs kakls jau daudzus ir apciemojis. Ja plauktā glabājas burciņa medus, tā jāliek lietā. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Maruta Solvita Naudiņa savu rīta cēlienu sāk ar auzu pārslu biezputru, kurā iejaukta karotīte medus. Ēdiens ir sātīgs, garšīgs, bet pats galvenais - ļoti veselīgs.

 

Palīgs klasiskajai medicīnai
Ārstes Marutas Solvitas Naudiņas dārzā jau daudzus gadus mājo bites, un tiek izmantots viss, ko čaklās medus vācējas stropos sanes vai pārstrādā, - tā ir vērtība zelta krāsā un zelta cenā, viņa joko. Daudziem neiroloģe pazīstama kā lieliska apiterapijas* pārzinātāja, un viņa neslēpj, ka šīs zināšanas palīdzējušas ne viena vien pacienta ārstēšanā. Ārste iesaka veselības stiprināšanai medu lietot katru dienu, - tas lieliski stimulē smadzeņu darbību, stiprina imunitāti un palīdz uzveikt vīrusus.


«Latvijā ir izveidota Apiterapijas biedrība, kurā esam astoņi ārsti. Esam pārliecināti, ka šo papildu ārstēšanas metodi var izmantot praktiski visās medicīnas jomās, tikai jākonsultējas, kādus preparātus labāk izmantot, jo dažādiem biškopības produktiem ir atšķirīgs lietojums un ietekme uz veselību. Ir cilvēki, kuri medu nepanes alerģijas dēļ,» uzsver neiroloģe. Viņasprāt, apiterapija nekādā gadījumā nav pieskaitāma netradicionālajai medicīnai: «Latvijā tā jau izsenais oficiāli lietota tuberkulozes klīnikās, ķirurģijā, ginekoloģijā, stomatoloģijā un citās medicīnas nozarēs.»

 

Ne visu uzreiz
«Medus produkti ikdienā būtu jālieto profilaktiski, bet tie palīdz arī pret ļoti daudzām slimībām. Tāpēc es katram ieteiktu divreiz gadā - pavasarī, kad organisms visvairāk ir izsmēlis savas rezerves, kā arī rudenī - mēnesi palietot bišu māšu peru pieniņa kapsulas. Tas ir lielisks palīgs aterosklerozes aizkavēšanai, kā arī samazina holesterīna līmeni asinīs,» stāsta apiterapeite.

 

«Tāpat ieteicams profilakses līdzeklis ir ziedputekšņi un bišu maize, savukārt propoliss kā dabiskais antibiotiķis nereti tiek galā tad, kad antibiotikas vairs nepalīdz. Aptiekās propoliss nopērkams eļļas un spirta šķīdumā, un to lieto, piemēram, iesnu un kakla iekaisumu ārstēšanai, zobu pastas ar propolisu palīdz dziedēt smaganas un mutes dobumu. Taču visus bišu produktus lietot vienlaikus un nepārtraukti nevajadzētu, izņemot medu, ko var ēst augu gadu.


Ļoti labs produkts ir bišu inde, taču ar to ārstēties uz savu roku nedrīkst. Bišu indei ir četru veidu toksiskā iedarbība - uz smadzenēm, sirdi, plaušām un kuņģa un zarnu traktu.»

 

Katram savu
Bišu produkti un medus ieteicams katram, bet jo īpaši cilvēkiem, kas strādā garīgu darbu, jo viegli izmantojamie ogļhidrāti, ko satur medus, uzlabo galvas smadzeņu darbību.


Kā uzsver ārste, Latvijā vāktais medus ir bagātāks bioloģiski aktīvajām vielām un vitamīniem. Kvalitatīvs medus ir aromātisks, bet skāba smarža var liecināt par ierūgušu produktu, to labāk nelietot. Medu nedrīkst turēt atvērtu un karstumā - ne saulē, ne arī blakus plītij vai krāsnij. Ja medu karsē, viss labums var iet bojā, tāpēc arī, pievienojot tējai, tā nedrīkst būt karstāka par 40 grādiem. Sacietējušu medu atlaidina pakāpeniski un ūdens peldē, padomos dalās apiterapeite Maruta Solvita Naudiņa.


Visstiprākais bioloģiski aktīvo vielu ziņā ir tumšais - viršu, griķu, lapu izsvīdumu vai meža ziedu medus, tam ir arī lielāks fruktozes īpatsvars. Tomēr cilvēkiem ar palielinātu kuņģa skābes daudzumu un bērniem piemērotāks būs gaišais, maigais. Ar minerālvielām visbagātākais ir izsvīdumu, bet viens no bioloģiski aktīvākajiem - pavasara ziedu medus.

 

Medus kūre nostiprina veselību
Maruta Solvita Naudiņa katram cilvēkam, arī bērniem, iesaka dienā apēst vismaz divas karotītes medus. Medu var lietot pie rīta putras, tējas, kopā ar dzērveņu vai citrona sulu. Vakaros nomierinošs dzēriens ir piens ar medu. Ja pēc saspringtas dienas sāp galva, lēnām var nosūkāt vienu, tad otru karoti medus, un sāpes pāries. Ja medu šķīdina vēsā ūdenī un dzer desmit minūtes pirms ēšanas, šāds dzēriens no rītiem palīdz iekustināt organismu. Tas ir arī labs urīna un žults dzenošs līdzeklis.


Taču ar medu nevajag pārforsēt, 100 gramu medus dienā aizkuņģa dziedzerim ir pietiekama slodze, lai to vairs nepalielinātu ar cukuru un saldajiem dzērieniem.

 

*Apiterapija ir bišu ražoto produktu izmantošana dažādu slimību ārstēšanai.

 

APITERAPIJAS PRODUKTI
Medus
- satur ogļhidrātus: glikozi un fruktozi, minerālvielas un vitamīnus. Savas pozitīvās īpašības tas saglabā vairākus gadus. Latvijā sastopams dažādu šķirņu medus, un katram savs lietojums, piemēram, viršu medus ir tumši dzeltens, ass, rūgtens, var palīdzēt nieru, prostatas, urīnpūšļa ārstēšanā. Savukārt āboliņa medus ir ļoti gaišs, gandrīz balts, maigs un noder elpošanas ceļu un kuņģa slimību ārstēšanai.
Ziedputekšņi - satur olbaltumvielas, taukus, ogļhidrātus, minerālvielas, vitamīnus, īpaši B grupas. Parasti lieto vispārējai organisma aizsargspēju stiprināšanai, šim nolūkam ieteicams profilaktisks kurss rudenī un pavasarī. Nav piemēroti pusaudžiem pubertātes periodā.


Bišu maize - pašu bitīšu pārstrādāti ziedputekšņi. Satur olbaltumvielas, aminoskābes un taukskābes, ogļhidrātus, vitamīnus, fermentus, mikro un makro elementus. Bišu maizi iesaka lietot hroniska hepatīta, aknu cirozes, prostatīta, adenomas, kolīta, enterokolīta, hronisku aizcietējumu gadījumos, tā palīdz arī diabēta, sirds un asinsvadu, anēmijas slimniekiem, samazina holesterīna daudzumu plazmā.


Propoliss - dabisks antibakteriāls līdzeklis, efektīvs stresa seku, aterosklerozes, ādas slimību ārstēšanā. Pozitīvi iedarbojas arī uz kuņģa slimībām un zarnu darbības traucējumiem. Stomatologi propolisu plaši izmanto, lai ārstētu čūliņas un iekaisumus mutes dobumā, kā arī smaganu problēmas.
Bišu vasks - ražo darba bites, kurām ir īpaši vaska dziedzeri - tie izdala izsvīdumu, kas sastingst plāksnīšu jeb zvīņu veidā. Svaigs vasks ir baltā krāsā, bet stropā saskarē ar putekšņiem un propolisu tas kļūst dzeltens. Medicīnā vasku izmanto aplikācijām perifēro nervu slimību ārstēšanā, ginekoloģijā, otolaringoloģijā, traumatoloģijā.


Bišu māšu peru pieniņš - vērtīgs, koncentrēts bioloģiski aktīvs produkts, kas satur piecas reizes vairāk olbaltumvielu, ogļhidrātu, un tajā ir vairāk tauku nekā govs pienā. Tajā ir arī plašs vitamīnu klāsts. Produktam piemīt stimulējoša iedarbība, tāpēc jālieto dienas pirmajā pusē. Peru pieniņš ir lielisks preparāts cilvēkiem pēc miokarda infarkta, jo uzlabo muskuļu, tai skaitā sirds muskuļa, apgādi ar barības vielām. Cilvēkiem ar sirds mazspēju vai infarkta draudiem iesaka profilaktisku peru pieniņa kursu divreiz gadā. Peru pieniņš paaugstina imunitāti. Īpaši ieteicams cilvēkiem, kuri ir uzņēmīgi pret dažādām infekcijām vai kuru organisms ir novājināts pēc slimošanas. Par devām un kursa ilgumu vislabāk konsultēties ar ārstu.