Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ko vērts «auklēt» ziemā

2012. gada 1. oktobris 13:07

4578
Ko vērts «auklēt» ziemā

Augi puķu kastēs un traukos zied uz nebēdu, bet drīz vien tos apdraudēs pirmās rudens salnas. Pasargājot no salnām, tie vēl turpinās ziedēt visu atvasaru. Turklāt vismaz daļu augu, kas vasarā rotā dārzu, iespējams pārziemināt telpās, lai izdevumus par stādiem ietaupītu nākamajā gadā.

 

Pirms nešanas telpās augi jāpieradina
Kad gaisa temperatūra pazeminās līdz 12 - 14 grādiem, pārziemināšanai paredzētos augus izņem no kastēm un izstāda atsevišķi puķu podos. Darot to vēlāk, kad gaisa temperatūra ir zemāka, augi slikti pacietīs pārstādīšanu un pārvietošanu uz telpām, jo tos nepatīkami pārsteigs zemā temperatūra.
Augus iestāda puķu podos un ienes siltumnīcā vai verandā, lai tie pakāpeniski pierastu pie siltākām un tumšākām telpām. Ja uz siltām telpām pārvieto strauji, bez pieradināšanas, augi ne tikai pārstāj augt, bet nomet daļu lapu un sliktākajā gadījumā var aiziet bojā. Turklāt dažus, piemēram, pelargonijas, balzamīnes, fuksijas, nepieciešams apgriezt. Savukārt citi telpās ienesti turpina augt un priecēt visu ziemu.  

Fuksijas
Fuksijas ir ļoti skaisti tover­augi. Lai paildzinātu ziedēšanu, regulāri jānovāc noziedējušie ziedi un sēklotnes. Vasaras beigās iestāda puķu podos un pēc iespējas ilgāk tur ārā. Jāraugās, lai augus neskartu rudens salnas. Tām tuvojoties, fuksijas ienes telpās, bet pēc tam atkal iznes ārā. Tādējādi augi spēs nobriedināt vasarā izaugušos dzinumus. Ziemā fuksijas tur vēsās, tumšās telpās, pirms tam noņemot lapas un atstājot tikai trešdaļu no šāgada pieauguma. Ik pa laikam raugās, lai neizžūtu augsne, un vajadzības gadījumā aplaista. Fuksijas var pārziemināt daudzās vietās, taču temperatūra glabāšanas laikā nedrīkst būt zemāka par 0 grādiem.


Nenobriedušas fuksijas pārziemina piecus, septiņus grādus vēsās telpās, kur tās lēnām turpina augt. Tikai jāraugās, lai uz lapām nebūtu savairojušās tīkl­ērces vai baltblusiņas. Laista maz, vien lai augsne neiežūtu.

 

Begonijas
Begonijas savā dzimtenē Brazīlijā ir daudzgadīgi augi, taču Latvijas ziemās tie izsalst. Pēc salnām, kad virszemes daļas ir nosalušas, izrok bumbuļus, atdala no stublāja, apžāvē un uzglabā kūdrā vai smiltīs 10 - 12 grādu temperatūrā. Martā tos iestāda kūdras substrātā un sāk laistīt. Novieto 15 - 21 grādu siltā telpā. Pēc asnu parādīšanās izstāda atsevišķos traukos.

 

Plektranti
Krūmveida plektrants ‘Variegatus' ir spēcīgi augošs, nokarenus dzinumus veidojošs augs. Nelielās, zaļganbaltās lapiņas klātas matiņiem, un, augam pieskaroties, jūtama īpatnēja smarža.
Purpura plektrants ir otrs biežāk audzētais. Lapas tumši zaļas, dzīslojums un apakšpuse purpurkrāsā. Ļoti viegli pārziemināms - piemērotas gaišas telpas, kur ir 10 - 15 grādu temperatūra. Laista samērā maz, bet nedrīkst pieļaut vīšanu. Ziemā mēslo reizi mēnesī, vasarā - katru nedēļu.


Pavasarī, martā, sagriež aptuveni 10 - 12 centimetru garus dzinumus, raugoties, lai uz tiem būtu pumpuri, un liek ūdenī apsakņoties.

 

Balzamīnes
Balzamīnes jau izsenis ir pazīstami telpaugi, taču daudzo šķirņu un krāšņās ziedēšanas dēļ tās ir ļoti iecienītas vasaras puķes. Rudenī pirms salnām augus izņem no kastēm un iestāda atsevišķi puķu podos. Pārlieku garus dzinumus saīsina. Ziemā tur gaišās, 17 - 20 grādu siltās telpās. Laista mēreni, mēslo reizi mēnesī. Martā augu apgriež un dzinumus liek ūdenī apsakņoties.

 

Pelargonija
No pelargonijām pārziemināt var tikai stāvo jeb joslu pelargoniju. Nokarenās (Pelargonium peltatum) ir kaprīzākas, un ziemā tām nepieciešams vairāk gaismas nekā joslu pelargonijām.


Pienākot rudenim, pelargonijas stāda traukos pa vienai un novieto neapkurināmā telpā. Laista ļoti maz - tikai tik daudz, lai augi nevīstu. Pavasarī pārvieto labi apgaismotās telpās un atsāk laistīt, pēc tam arī mēslot.

 

Efeju sētložņa
Efeju sētložņa ir iecienīts, nokarens balkonu augs, kas sezonas laikā var izaugt pat pāris metru garš. Ir zināmas divas formas: viena ar pelēkzaļu lapojumu, otra, ‘Variegata', - ar pelēcīgi zaļu lapojumu un baltu maliņu. Pārziemināt iespējams abus augus, pierokot zemē, nedaudz apberot ar koku lapām vai pārklājot ar pāris egļu zariem.

 

Efejas
Efejas traukos stāda aizvien biežāk. Tas ir tumšām vietām piemērots augs. Rudenī efejas no traukiem pārstāda vai nu siltumnīcā, kur piesedz ar egļu skujām, vai arī puķu podos telpās. Istabā efejas labi jutīsies mazliet ēnainā vietā, kur gaisa temperatūra ir 10 - 12 grādu. Augus ar raibām lapām novieto gaišākā vietā. Ziemā efejas ik pa laikam rasina. Pārāk siltās telpās var brūnēt lapu malas. Ziemā efejām piemērota ir temperatūra, kas nav zemāka par 16 grādiem. Pavairo ar spraudeņiem.

 

Skaistnātrītes
Augu pirms rudens salnām iestāda traukā un noliek siltumnīcā vai gaišā verandā. Pēc nedēļas ienes gaišās telpās. Ziemā tur telpās, kur gaisa temperatūra nav zemāka par 12 grādiem, un mēreni laista ar mīkstu ūdeni - augsnei jābūt viegli mitrai. Skaistnātrītēm patīk augsts gaisa mitrums, tādēļ ik pa laikam tās jāaprasina, jo īpaši telpās ar centrālapkuri. Jāņem vērā, ka ziemā gaismas trūkuma dēļ lapojuma krāsa vairs nebūs tik koša kā vasarā.


Skaistnātrītes viegli var pavairot ar spraudeņiem. Tos griež martā un liek ūdenī apsakņoties.

 

Dzeloņainā lantana
Lantana ir iecienīts balkonu un toveru augs, kas paredzēts audzēšanai siltā, saulainā vietā. Ļoti izturīgs, labi pacieš karstumu un sausumu. Ja vien lantanai neļauj briedināt sēklas, tā zied visu vasaru. Augs veido līdz 60 centimetru augstu krūmu.


Rudenī lantanu iestāda podā, apgriež un novieto gaišās, samērā vēsās telpās, kur temperatūra nav zemāka par 12 grādiem. Ziemā laista mēreni. Pavairo, apsakņojot spraudeņus.