Dzirkstele.lv ARHĪVS

Farmaceitiem padomu lūdz bieži

Inita Savicka

2012. gada 15. oktobris 07:54

430
Farmaceitiem padomu lūdz bieži

Oktobrī Latvijā risinās kampaņa "Zāles var kļūt bīstamas! Aprunājies ar farmaceitu!", akcijas rīkotājus satrauc, ka vairums iedzīvotāju vispirms padomu prasa ģimenes locekļiem un meklē internetā, ārstu un farmaceitu atstājot kā otro izvēli.

Aptaujājot aptiekas, var secināt, ka Gulbenē tā nav tik milzīga problēma, katru dienu aptiekās pircējiem tiek skaidrots gan par medikamentu lietošanu, gan blaknēm, un iedzīvotāji arī nekautrējas iztaujāt farmaceitu.

 

"Manas aptiekas" Gulbenē vadītāja Ina Šterna stāsta, ka farmaceiti daudz skaidro pircējiem par blaknēm un visu pārējo, kas saistās ar zāļu lietošanu. Aptiekā ir novietots trauks speciāli nederīgiem medikamentiem.

 

"Cilvēkus informējam, ka vecās zāles vai līdz galam neizlietotās tabletes, vai izlietotās šļirces var nest uz šejieni un ielikt tam paredzētā traukā, un tās nedrīkst mest kopējos atkritumos. Iedzīvotāji ieklausās un arī nes," stāsta I.Šterna.


Viņa ir novērojusi, ka parasti tie ir gados vecāki cilvēki, kuri jautā padomu farmaceitam. Viņi cītīgi izjautājot farmaceitu, piemēram, par blaknēm.

 

Arī "Gulbju aptiekas" vadītāja Benita Miķelsone saka, ka cilvēki bieži vien lūdz padomu par zālēm farmaceitam un to arī saņem. Savukārt tādu gadījumu, kad prasa recepšu medikamentus, kļūstot arvien mazāk.

 

"Lejas aptiekā" secinājuši, ka īpaši jaunieši izmanto interneta resursus, lai meklētu informāciju par medikamentu, tomēr arī viņi tāpat jautājot pēc padoma. Nenoliedzami, ir bijuši gadījumi, kad farmaceitam, uzklausot aptiekas apmeklētāja sūdzības, steidzami viņš jāsūta pie ģimenes ārsta, jo kaite jau esot pamatīgi ielaista.

 

Medikamentu izvēlē cilvēki ietekmējoties no reklāmām. Reklāmas iespaidojot īpaši vecāka gadagājuma cilvēkus.

 

"Dzirkstele" arī noskaidroja, ka tagad rudenī aptiekās ir pieprasīti pretsaaukstēšanās līdzekļi.

 

B.Miķelsone saka, ka daudz pērk zāles iesnām, kakla sāpēm un temperatūru pazeminošas. Pieprasīti ir arī pretsāpju medikamenti.


Farmaceiti atgādina, ka saaukstēšanās gadījumos ir jāuzmanās. Ja kāds jau, piemēram, piecas dienas lieto zāles un labāk nepaliek, tieši pretēji - stāvoklis tikai pasliktinās, ir jādodas pie ārsta.