Dzirkstele.lv ARHĪVS

Druvienas vecā skola - muzejs saņem vērtīgu dāvinājumu

Malda Ilgaža

2012. gada 27. septembris 07:35

850
Druvienas vecā skola - muzejs saņem vērtīgu dāvinājumu

Druvienas vecā skola - muzejs šovasar ir saņēmis vērtīgu dāvinājumu - novadnieces Līvijas Annas Zāberes bibliotēku. Apskatīt dāvinājumu un citus eksponātus jau pieteikušās vairākas ekskursantu grupas. Arī citos novada muzejos šogad valdījusi necerēti liela rosība.

Simtgadīgas vērtības "Pagājušajā gadā Lubānā mēs skolotājai Zāberei nosvinējām deviņdesmit gadu jubileju, bet šogad Lieldienās viņa aizgāja mūžībā. Druvienā viņa dzimusi, augusi un strādājusi par skolotāju. Vēl dzīva būdama, viņa muzejam novēlēja savu bibliotēku, kurā ir ārkārtīgi daudz vērtīgu izdevumu," stāsta Druvienas vecās skolas - muzeja vadītāja Ligita Zvaigznekalne.

 

Dāvinājumā ir 1929.gadā izdotie rakstnieka Jāņa Poruka kopotie raksti, Annas Brigaderes, Raiņa, Jāņa Jaunsudrabiņa kopotie raksti, Marisa Vētras grāmatas un citi izdevumi. Dāvinājumā ir arī divas simtgadīgas villaines un simtgadīga šujmašīna "Zinger", kā arī vairāk nekā simts gadus veca cītara, ko Druvienas "Mazvasaraudžu" mājās darinājis l.Zāberes tēvs. Līdz sezonas beigām Druvienas vecās skolas - muzeja telpās joprojām ir arī aplūkojama novadnieces skolotājas Līvijas Annas Zāberes darbu izstāde. Tajā ir gan grāmatu vāki, kas darināti no ādas, koka darbi, dažādi svečturi, austi lakati, šalles, dvieļi un citi viņas darinājumi.

 

Spēlē lugas fragmentus

Otra Druvienas pagasta muzeja "Silmači" vadītāja Sandra Āre stāsta, ka šovasar muzeju apciemojušas gan skaitliski lielākas, gan mazākas tūristu grupas. "Ar apmeklētību esmu ļoti apmierināta. Dažas ekskursantu grupas pieteicās jau pavasarī. Piemēram, no Iecavas atbrauca 40 cilvēku grupa, kas bija sagatavojusi pat priekšnesumus. Viņi dziedāja dziesmas no izrādes "Skroderdienas Silmačos" un spēlēja lugas fragmentu. Man tas bija liels un patīkams pārsteigums. Muzeju apmeklēja arī trīs grupas, kas iesaistījušās projektā "Apceļo Atzeles novadu". Jūlijā "Silmačos" ciemojās grupa no Liezēres pagasta. Tie bija Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes kādreizējo absolventu salidojuma dalībnieki. Viņiem savukārt mēs bijām sagatavojuši fragmentu no izrādes," stāsta S.Āre.

 

Padomju laika eksotika

Kā nevienu gadu iepriekš, tieši šovasar daudz apmeklētāju piedzīvojusi arī Tirzas pagasta PSRS posma novadpētniecības krātuve. "Krātuvi apmeklēja pat 40 cilvēku grupas. Lai ciemiņiem būtu interesanti, esam padomājuši par dažādām interaktīvām nodarbēm, piemēram, tiek bungotas pionieru bungas, skan taures, liekam stāties ierindā, soļot, uzvilkt gāzmaskas. Notiek arī īpaša tūristu drošības pārbaude padomju garā, lai pārliecinātos, ka viņi ir lojāli Latvijai, tiek inscenēta PSRS robežas pārkāpšana un tamlīdzīgi. Cienājam arī ar ķilavu maizēm," stāsta krātuves aktīviste skolotāja Ligita Trekše.

 

Pēta dzimtas un to īpašumus

Lejasciema pagasta Kultūrvēsturiskā mantojuma centra darbiniece Inta Balode novērojusi, ka šogad centra apmeklētāju skaitliski bijis mazāk, bet lielākā daļa interesējusies par konkrētiem cilvēkiem, mājām, turpinājuši izzināt dzimtas koku un tamlīdzīgi.

 

"Apmeklētāju skaits, iespējams, tāpēc bija mazāks, ka šogad pagastā nenotika plaši masu pasākumi," secina I.Balode.

 

Gulbenes novada Vēstures un mākslas muzeja zāles uzraudze Rudīte Vaice stāsta, ka salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu, šogad muzeja apmeklētāju bijis vairāk, tomēr labākos gadus vēl neesot izdevies sasniegt. Tūristu grupas bijušas gan no Rīgas un tai tuvējām pilsētām, gan arī no ārzemēm. Izstādes skatīt nākuši arī novada ļaudis.

 

"Iespējams, ka apmeklētība ir atkarīga arī no muzeja ekspozīcijas," domā R.Vaice.