Dzirkstele.lv ARHĪVS

Trīs upes un viena pilsēta

2012. gada 1. jūlijs 12:22

1154
Trīs upes un viena pilsēta

Plānojot vasaras ceļojumus pa Latviju, Bauskas puses apskatei der paredzēt divas dienas. Tas ir mīts, ka šajā apkaimē aplūkojamas vien trīs pilis: Bauskas, Mežotnes un Rundāles. Protams, tie ir populāri tūristu galamērķi, bet nebūt ne vienīgie.

Rundāles jaunumi
Šī pils nav lēts objekts - telpu, parka apskate pieaugušajam izmaksās Ls 6,50. Ja izvēlas daļu no ekskursijām, sanāks lētāk. Naudu var iztērēt par vizināšanos ar elektromobili pa parku, šīs vasaras jaunums ir brauciens ar laiviņu uz salu parka dīķī. Pils restorānā iesaku nobaudīt īpašo rožu kūku. «Dārznieks katru rītu atnes pāris tikko pils dārzā plūktu, vēl rasas lāsēm klātu rožu ziedu. Dzīvās lapiņas kristalizē, nākamajā rītā tās uzliek sagatavotajai kūciņai. Rozes, no kurām nes ziedus, audzē bez ķīmijas piedevām,» tāds ir restorāna īpašnieces Sanitas Milleres romantiskais stāsts.  

Kur dzimst Lielupe
Pieminot Bauskas pili, nav korekti lietot apzīmējumu «pilsdrupas». Pils ansamblis sastāv no divām daļām. Vecākā - Livonijas ordeņa pils - celta 15. gadsimta vidū un tiešām saglabājusies kā drupas. Jaunākā - Kurzemes hercogu rezidence - ir atjaunota. Vērts uzkāpt pils tornī, lai no augšas skatītu divu upju - Mēmeles un Mūsas - saplūšanu. Līdz Lielupes sākumam uz Ķirbaksalu var aiziet arī ar kājām.

Lielā karote


Braucējiem, kuri dodas uz Bauskas pusi no ziemeļiem, uz ceļa A7 aiz Ķekavas apļa jādodas Skaistkalnes virzienā. Pēc kilometriem divdesmit jāpiebremzē Vecumniekos, lai nepatrauktos garām kok­amatniecības sētai «Jūras» ceļa labajā pusē. Koktēlnieks Juris Audzijonis mājas pagalmā iekārtojis neparastu ekspozīciju. Pirmo izsalkumu iesaku remdēt krodziņā «Pie lielās karotes». Uz dzīvas uguns gatavotam ēdienam ir pavisam cits smeķis, turklāt par patīkamu cenu.

 

Uz Pļaujas svētkiem
Ceļā uz Skaistkalni vēlams piestāt Bārbelē. Centra krustojumā jāpagriežas pa labi. Pēc pāris kilometriem kreisajā pusē būs norāde «Ausekļu dzirnavas». Šis ir viens no Vecumnieku novada populārākajiem apskates objektiem. Atpūtas vietā izveidota lauku sēta ar seno darbarīku kolekciju, ugunskura, telšu vietām, bērnu rotaļu laukumu, peldvietām. Īpaši darbīga gaisotne te ir divas reizes gadā: Sējas un Pļaujas svētkos. Ja Vecumniekos nav paēsts, te ir lieliskas piknika vietas, par samaksu saimnieks nodrošina malku, katlu ar ūdeni. Vasarai tiek gatavots jauns piedāvājums - pašiem iejaukt, izmīcīt un izcept maizi. Tas gan būs iepriekš jāpiesaka.

 

Aprunāties ar mūkiem
Izbaudījuši senatnes romantiku, dodamies atpakaļ uz Bārbeli un, pagriežoties pa labi, turpinām ceļu līdz Skaistkalnei. Lai arī te ir tikai ES iekšējā robeža, tomēr pases ielikt somā nenāktu par skādi. Dokumentu pārbaude ir reāli iespējama.


Skaistkalnes katoļu baznīca celta 1692. gadā, tas ir nozīmīgākais katoļticības centrs Zemgalē un Latvijā, otra populārākā svētceļojuma vieta pēc Aglonas. Kopš 2001. gada baznīcā kalpo Paulīniešu mūku ordenis. Mūku stāstījums par dievnamu, kapeņu apskate pagrabtelpās varētu būt aizraujošs un izglītojošs pasākums.


Tepat var apskatīt Skaistkalnes vidusskolu, pagastmājā iekārtoto muzeju «Novadnieki». Šos apmeklējumus vēlams iepriekš pieteikt. Muzejā dos padomu, kā atrast dabas veidojumus - karsta kritenes.

 

Atjaunotais rātsnams
Naktsmājas būs jāmeklē Bauskas tuvumā. Var izmantot viesnīcu centrā, var pārbraukt pāri Mūsai un atrast viesu namu «Bērzkalni». Viesu māju piedāvājums Vecumnieku un Bauskas novadā ir ļoti bagātīgs, jāpasērfo vien internetā un jāsazinās ar saimniekiem. Bauskas Tūrisma informācijas centra (TIC) mājas lapā adreses un telefoni ir uzrādīti.


Ar daudzveidīgu vakara izklaižu piedāvājumu Bauska nevar lepoties. Romantiskām pastaigām var ieteikt trošu tiltiņus pār Mūsu un Mēmeli. Kalēju ielas galā var sameklēt Pētera I akmeni, kur Krievijas valdnieks savulaik esot piesēdis. Baušķenieki pamatoti lepojas ar atjaunoto rātsnamu, kas 17. gadsimtā bija lielākais un greznākais rātsnams Kurzemes un Zemgales hercogistē. Pašlaik apskatāma tā neliela daļa, Bauskas TIC darbinieki iepazīstinās ar ekspozīciju «Sver un mēri Bauskā».

 

Mašīnas un truši
Ja nakšņots triju upju pilsētā Bauskā vai tās apkaimē, vasaras rītu iesākt ar peldi ir pašsaprotama lieta. Oficiālas peldvietas Bauskā nav, tomēr ūdeņi ir pieejami. Naktsmājās pastāstīs, kurp doties.


Nākamo dienu iespējams plānot izzinošu, atraktīvu, arī romantisku. Pa maģistrāli A7 kilometri septiņi jāpabrauc Rīgas virzienā. Codē skatienam pavērsies brīnumnamiņi. Tas ir šīs vasaras jaunums - Trušu pilsētiņa, kas šurp atceļojusi no Vecumniekiem. Tā īpaši ieinteresēs bērnus. Pēc «lopkopības» dodamies pie tehnikas. Braucam atpakaļ uz Bausku un kalnā pirms Mēmeles griežamies pa labi uz Mežotni. Uz pili paspēsim aizbraukt, bet pirms tam vēl labais pagrieziens uz Motormuzeju. Rīgas Motormuzeja filiālē Bauskā ir spēkrati dažādām gaumēm, apmeklētājiem sagatavoti arī atraktīvi uzdevumi.

 

Aizbraukt līdz «Miķelim»
Ja mašīnas rosinājušas apetīti, pretim muzejam ir baušķenieku iecienītākā kafejnīca «Aveņi». Ja izsalkums nenomoka, bet ir vēlme vēl vairāk uzzināt par seniem laikiem un tehniku, iesaku doties uz atpūtas kompleksu «Miķelis». Tā vienīgais trūkums - pa vidējas kvalitātes asfaltu jābrauc 12 kilometru no Bauskas. Norādi uz «Miķeli» skatīt aplī aiz Mūsas tilta. Te ir 20. gadsimta lauksaimniecības mašīnu kolekcija, kurā ir citi spēkrati nekā motormuzejā. Ir labi saglabājusies un rūpīgi uzturēta 19. gadsimta zemnieku sēta, pirtiņa, iespēja iznomāt laivu un makšķerēšanas piederumus. Ir arī kafejnīca.

 

Jauns tilts
Mājupceļš no Gailīšu pagasta atkal aizvedīs uz Bausku. Uz Mežotnes pili iesaku braukt ne pa ierasto ceļu gar Lielupes labo krastu. Aplī pie Mūsas tilta jāizvēlas Elejas virziens, tad pēc kilometriem sešiem būs pagrieziens uz Viesturiem. Sekojot norādēm, varēs nonākt pie Lielupes. Upes pretējā krastā pavērsies skaistā Mežotnes pils. Ūdens nav šķērslis, jo pretim pilij ielikts pontonu tilts.


18. gadsimtā celtās pils interjers veidots klasicisma stilā. Krievijas ķeizariene Katrīna II to uzdāvināja savu mazbērnu audzinātājai firstienei Šarlotei fon Līvenai. Noskaņām bagāts ir ainavu parks, apskatāmas arī pils telpas. Pilī ir restorāns, kur piedāvā smalkus ēdienus par atbilstīgām cenām. Ja makā nav tukšums, tad garšos labi. Ja somā aizķērušās desmaizes, var pārnākt atpakaļ pār tiltiņu, paiet nedaudz uz priekšu un atrast kādu gleznainu pusdienošanas vietu Mežotnes pilskalnā. Lūgums nesajaukt - Mežotnes pils atrodas Lielupes labajā, bet Mežotnes pilskalns kreisajā krastā.


Šī ēdienreize varētu būt atvadas no Bauskas apkaimes. Tālāk meklējam izbraukšanu uz Dobeles šoseju, pa to dodamies līdz Elejai, tad uz Jelgavas pusi un mājup. Ja uz Bausku brauc no Kurzemes, tad šo maršrutu var veikt pretējā virzienā. Izmantojot internetu, iespējams precīzi plānot objektu apskati, fiksējot katra darba laiku.