Dzirkstele.lv ARHĪVS

Gada laikā novadā kļuvis par 2000 iedzīvotājiem mazāk

Diāna Odumiņa

2012. gada 6. augusts 07:38

803
Gada laikā novadā kļuvis par 2000 iedzīvotājiem mazāk

Pēc pusgada ir sagaidīta 2011.gada tautas skaitīšanas datu detalizētāka informācija. "Ir pārskatīta līdzšinējā informācija un parādījusies arī tāda statistika, kāda līdz šim nebija pieejama," "Dzirkstelei" saka Gulbenes novada domes Attīstības un īpašumu nodaļas teritorijas plānotāja Marta Mikolaja. Viņa ir salīdzinājusi šo informāciju ar to, kāda līdz šim jau bija pašvaldībai un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei. Izrādās, ka šā gada sākumā novadā bija nevis 24 604, bet gan 22 469 iedzīvotāji. Tātad par 2135 cilvēkiem mazāk, kuri, visticamāk, ir izbraukuši no valsts.

"Iznāk, ka mums ir mazāk iedzīvotāju, nekā mēs lielāmies. Lai gan faktiski šis iedzīvotāju samazinājums novadā droši vien ir vēl lielāks," domā M.Mikolaja. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā un arī Gulbenes novadā mirstība turpina pārspēt dzimstības rādītājus. Turpretim ārzemēs, kur ir labāki sadzīves apstākļi un vairāk sociālo garantiju, latviešiem bērnu dzimst vairāk nekā mājās palikušajiem tautiešiem.  

Arī Stradu pagasta bijušais iedzīvotājs, 25 gadus vecais Pauls Stalidzāns jau pāris gadus atrodas Skotijā, pašlaik - Glenrothes pilsētā. Viņš strādā par krāvēju dārzeņu fasētavā. Puisis ir izveidojis ģimeni kopā ar latviešu meiteni Kristīni, viņiem nesen piedzimusi meitiņa, kurai notikušas kristības baznīcā. Meitiņai vecāki devuši divus vārdus - Samanta un Inese. Mazulītei ir Latvijas pilsonība.

 

"Skotijā iespējas veidot ģimeni un audzināt bērnus ir daudz vienkāršākas un parocīgākas," atzīst P.Stalidzāns. Viņš zina stāstīt, ka, nostrādājot šajā valstī piecus gadus, ir daudz vairāk sociālo garantiju. "Jūtos lieliski, jo spēju atļauties visu, ko vēlos, un nav jādomā, kā savilkt galus, lai apmaksātu rēķinus un citus izdevumus. Latvijā es pelnītu vidēji mēnesī līdz 300 latiem, bet Skotijā to pašu naudu es nopelnu katru nedēļu. Tā ka par atgriešanos Latvijā pašlaik nedomāju. Vienīgi - pietrūkst radinieku, draugu, Latvijas pārtikas un arī Latvijas svētku - Līgo un Ziemassvētku," "Dzirkstelei" raksta P.Stalidzāns.

 

Statistika liecina, ka pēdējā desmitgadē iedzīvotāju skaits Gulbenes novadā ir samazinājies 3,2 reizes straujāk nekā iepriekšējā desmitgadē. Salīdzinājumam - 1992.gada sākumā novadā bija 30 001 iedzīvotājs. Toties novads kļūst arvien latviskāks. 18 gadu laikā iedzīvotāju nacionālajā sastāvā pieaudzis latviešu īpatsvars no 81,8 līdz 86,3 procentiem. Krievu īpatsvars samazinājies no 14,1 līdz 9,8 procentiem. Mazāk novadā kļūst arī baltkrievu un ukraiņu. Toties poļu īpatsvars palicis nemainīgs - 0,7 procenti.

 

Fakti

Gulbenes novadā 20 gadu laikā:
- iedzīvotāju skaits samazinājies par 25,1 procentiem, no tiem trešdaļa ir pilsētnieki, pārējie - lauku teritorijā dzīvojošie;
- vīriešu īpatsvars samazinājies līdz 46,9 procentiem un pieaudzis sieviešu īpatsvars līdz 53,1 procentam.