Dzirkstele.lv ARHĪVS

Par sēnēm un ogām - iepirkuma akts

Malda Ilgaža

2012. gada 9. jūlijs 07:28

3214
Par sēnēm un ogām - iepirkuma akts

Laika apstākļi ir bijuši labvēlīgi, lai mežā būtu daudz ogu un sēņu, tāpēc cilvēki jau lūko pēc pirmajām meža veltēm. Daudziem cilvēkiem došanās uz mežu ir iespēja vasaras mēnešos papildināt ģimenes budžetu. Gluži kā sēnes pēc lietus daudzviet "aug" arī savvaļas ogu un sēņu iepirkšanas punkti. Šis gads savvaļas ogu un sēņu lasītājiem ir atnācis ar patīkamiem jaunumiem.

Šā gada 14.jūnijā ir veiktas izmaiņas likumdošanā par iedzīvotāju ienākuma nodokli, kas normalizē savvaļas ogu, sēņu un ārstniecības augu iepirkšanu, cerot, ka tādējādi izdosies apkarot tā saukto "meža ēnu ekonomiku".  

"Tagad ienākumi, ko cilvēks gūst no meža velšu ievākšanas un pārdošanas, ir pielīdzināti ienākumiem no piemājas lauksaimnieciskās ražošanas. Tas nozīmē, ka, pārdodot vai nododot savākto meža ogu vai sēņu daudzumu par summu līdz 2000 latiem, ogotājiem un sēņotājiem par to nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kā arī nav jāreģistrē sava darbība," informē jaundibināmās Savvaļas ogu un sēņu uzpircēju asociācijas, kā arī SIA "Pharmeko Lettland" pārstāve Sigita Krusiete. Tiklīdz šī summa pārsniedz 2000 latu, nodoklis ir jāmaksā.

 

Jāpieprasa iepirkuma akts

Jāatceras, ka, nododot savvaļas ogas un sēnes, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments. Savukārt iepirkšanas vietās iepircējam ir jāaizpilda iepirkuma akts. Ja šī akta kopija ogotājam netiek izsniegta, to var pieprasīt, lai pašam ogu lasītājam būtu vieglāk sekot līdzi, vai netiek pārsniegti likumā noteiktie 2000 latu. Iegūtā summa parādās iepirkuma aktos. Ja ienākumi ir lielāki par noteikto summu, tad nodoklis jāmaksā tikai par naudu, kas ir virs šiem 2000 latu.

 

"Visas ziņas, pamatojoties uz iepirkuma aktiem, Valsts ieņēmumu dienestam nodos ogu un sēņu uzpircējs. Ja uzpircējs ogotājam atsakās aizpildīt iepirkuma aktu, ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam," norāda SIA "Pharmeko Lettland" biroja administratore Silvija Grigorjeva.

 

Vienīgā vēl īsti neatrisināta problēma esot bērni, kuri vēl nav sasnieguši 16 gadu vecumu, bet arī lasa ogas un sēnes pārdošanai. Šobrīd tiekot gaidīta atbilde no Valsts ieņēmumu dienesta.

 

Dienesta Gulbenes konsultāciju daļā "Dirkstele" noskaidroja, ka nepilngadīgajiem bērniem , kuri veic saimniecisko darbību, ogas ir jānodod uzpircējam ar vecāku gādību, vai vecāku klātbūtnē.

 

"Aicinām meža velšu vācējus atbalstīt vietējos uzņēmumus, nodot ogas un sēnes pret iepirkuma aktiem Latvijas uzņēmumiem, kuri strādā oficiāli, maksā nodokļus un nodrošina iedzīvotājiem darbu. Tieši tāpēc tiks dibināta asociācija, kas kopīgiem spēkiem, sadarbojoties ar Finanšu ministriju, jau ir panākusi labvēlīgas izmaiņas likumā," uzsver S.Krusiete.

 

Izlikās par visu zinām

"Dzirkstele" apmeklēja ogu un sēņu iepirkšanas punktus Gulbenē, lai noskaidrotu, vai to darbinieki ir zinoši par likuma izmaiņām. Vienā no tiem tika norādīts, ka - viņi neesot no Marsa, par visu esot zinoši, lai gan darbinieces izturēšanās īstu pārliecību neviesa. Otrā iepirkšanas punktā sastaptie cilvēki, kuri nevēlējās sevi nosaukt, bilda, ka pagaidām esot iepirkti tikai četri kilogrami gaileņu. Par to, ka esot jāprasa personu apliecinošs dokuments un jāaizpilda iepirkuma akts, kaut kas esot dzirdēts. Kad sākšoties aktīvā iepirkuma sezona, tad aktu arī aizpildīšot un dokumentu pieprasīšot.

 

Valsts ieņēmumu dienesta Gulbenes nodaļā tika pausta pārliecība, ka savvaļas ogu un sēņu iepirkšanas sistēmā haoss kā bija, tā būs arī turpmāk.

 

"Ogu uzpircēji nāk pie mums un interesējas par izmaiņām, bet, tiklīdz norādām, ka vajadzēs prasīt, lai ogotājs uzrāda pasi, kā arī nāksies aizpildīt iepirkuma aktu, tā atmet ar roku un metas laukā no kabineta. Kurš cilvēks tad uz mežu ņem līdzi pasi? Tomēr dienesta darbinieki iepirkuma vietās veiks kontroli, kā iepircēji pilda likumā noteiktās prasības," brīdina Valsts ieņēmumu dienesta Gulbenes konsultāciju daļas galvenā nodokļu inspektore Vera Šakurova.

 

Iepriekšējos gados - patentmaksa

Jau kopš 2010.gada janvāra ar likumu bija noteikts, ka jāmaksā patentmaksa 30 lati mēnesī laikā, kamēr cilvēks nodarbojas ar šo saimniecisko darbību, taču šo likuma prasību ievēroja tikai retais. Arī pērn tiem, kas lasīja savvaļas ogas un sēnes, vajadzēja reģistrēties un maksāt patentmaksu. Par savvaļas meža veltēm līdz 2000 latiem bija jāmaksā arī iedzīvotāju ienākuma nodoklis. To nevajadzēja maksāt par iepirkšanas punktos nodotajām dārza ogām līdz 2000 latu ieņēmumiem. Tomēr, kā skaidro topošās asociācijas pārstāve, Latvijas uzņēmumi, kas iepērk savvaļas ogas un sēnes, līdz šim atradās nevienlīdzīgā situācijā ar kolēģiem no Lietuvas un Igaunijas, kuri savu darbību Latvijā nereģistrēja un iepirktās ogas veda uz pārstrādes uzņēmumiem kaimiņvalstīs.

 

"Ārvalstniekiem pērn nebija jāietur nodoklis, jo mums bija noteikts -lai legalizētu ogas, ir jāpērk patents vai naudas izmaksas vietā uzreiz jāietur nodoklis. Lietuviešiem un igauņiem tāda likuma, ka jāietur nodoklis no ogu lasītājiem, nebija, tāpēc viņi šeit iepirka ogas un uzrādīja, ka tās ir viņu vietējās savvaļas ogas un sēnes. Tagad arī mums nebūs šis nodoklis jāietur," stāsta S.Grigorjeva.