Dzirkstele.lv ARHĪVS

Stāmerienas pagasta jauniešu deju kopai - 15

Malda Ilgaža

2012. gada 30. jūnijs 15:00

1023
Stāmerienas pagasta jauniešu deju kopai - 15

Šovakar, 30 jūnijā, pulksten 19.00 Stāmerienā, laukumā pie viesu nama "Sonāte", pagasta jauniešu deju kopa "Poga" svinēs savas pastāvēšanas 15.dzimšanas dienu. Jubilejas koncertā tiks izdejotas jaunākās dejas, kā arī atsaukts atmiņā agrāko gadu repertuārs, kurā ir daudz kolektīvam ļoti mīļu deju.

Jubilejas koncertā līdz ar "Pogu" piedalīsies arī tās draugi - jauniešu deju kopa "Litenietis", jauniešu deju kopa "Katlakalns" no Ķekavas novada, ko vada bijušais stāmerenietis Agris Vīksniņš, kā arī vidējās paaudzes deju kopa "Savieši" no Katlakalna. No Līvāniem ciemos atbrauks deju kopa "Silava", no Rīgas deju kopa "Zalktis".  

15 gadu laikā kolektīvā dejotāji ir nomainījuši cits citu, ir gājuši un atkal atgriezušies, ir apprecējušies un nodibinājuši ģimenes, ir pabeigtas skolas, tomēr pāri visam, ko saucam par dzīvi, "Pogas" dejotājus saista dejas mīlestība, kas neļauj palikt mājās, zinot, ka jādodas uz kārtējo mēģinājumu vai koncertu, kas liek pārvarēt satraukumu pirms uzstāšanās un liek uzbangot priekam par veiksmi.

 

Katrs dejotājs ir nozīmīgs

Bija laiks, kad Stāmerienā nebija deju kolektīva. Šķita, tā tur nebūs nekad, bet, redzot, cik pagastā ir daudz jauniešu, kuri tautiskās dejas dejojuši, mācoties Stāmerienas pamatskolā, toreizējā pagasta kultūras dzīves vadītāja Rūta Borodkina apņēmīgi bildusi, ka pagastā ir jābūt jauniešu deju kolektīvam. Viņas apņēmību atbalstījusi arī "Pogas" pirmā un vienīgā vadītāja līdz pat šim koncertam Zaiga Mangusa.

 

Jau pirmajos mēģinājumos viņa dejotājiem izvirzījusi augstu mērķi - rajona deju skatē dejot tā, lai tiktu izcīnītas tiesības piedalīties 2008.gada lielajos Dziesmu un deju svētkos.

 

Joprojām vadītāja nenoliedz, ka "Pogas" dejotāji prot saņemties tad, kad tas ir visvairāk vajadzīgs, ka kolektīvā savulaik ir izveidojies un joprojām saglabājies stabils kodols, kas gluži kā magnēts piesaista jaunus dejotājus. Viņa nenoliedz, ka ir grūti šķirties no labiem dejotājiem, jo viņi dodas gan mācīties, gan atrod darbu, tāpēc nav viegli rast laiku, lai ik nedēļas nogali atbraukt uz mēģinājumiem. Tomēr ikviena mākslinieciskās pašdarbības kolektīva snieguma kvalitāte ir atkarīga no mēģinājumos ieguldītā darba. Ja tikai viens vai pāris dejotāji neierodas uz mēģinājumu, tas atsaucas uz visu kolektīvu.

 

Z.Mangusa ir pārliecināta, ka dejot var iemācīt katru, bet, lai labi dejotu, tomēr ir vajadzīgs dabas dots talants, par ko liecina ķermeņa plastika, kustību un dejas izjūta.

 

Viņi ir lieli entuziasti
Pasaulē vislabākais pogošanas meistars ir Karlsons, un arī galvenā poga ir viņam, tāpēc uz jubilejas koncertu solījies ierasties arī viņš kopā ar Brālīti un Bokas kundzi, lai raudzītu, kas viņu grib pārspēt. Par to ar omulīgo vīriņu vienojusies pasākuma režisore, Stāmerienas tautas nama vadītāja Gaida Vīksniņa.

 

"Es ļoti apbrīnoju "Pogas" dejotājus. Lai arī savu reizi kolektīva vadītājai Zaigai iznāk ar viņiem pastrīdēties, vienalga viņi ir apbrīnas vērti, jo jebkurā gadījumā uz koncertu prot saņemties. Viņi ir ļoti lieli entuziasti," saka G. Vīksniņa.

 

Viņa pauž gandarījumu, ka "Pogā" ir dejojušas pat vairākas ģimenes, piemēram, Daiga Alsberga, viņas dēls un meita, Vīksniņu, Ošu, Slicu, Berģu, Podziņu, Boku, Kravaļu ģimenes visi bērni un vēl daudzi citi.

 

Kolektīva otrajā pastāvēšanas gadā kopīgi izraudzīts arī tā nosaukums, kura galvenā idejas autore iri Z.Mangusa. Ja Stāmerienā ir Pogas ezers, savulaik darbojies "Pogas" krogs, kolektīvā dejo māsas Podziņas, ja poga ir apaļa kā saule debesīs un kā aplis dejā, kāpēc lai nebūtu "Poga". Azarts, prieks un jaunība - tas viss ir "Pogai" piederošs.