Dzirkstele.lv ARHĪVS

Dedzināt atkritumus nav aizliegts

Evita Brokāne

2012. gada 4. jūnijs 07:18

1713
Dedzināt atkritumus nav aizliegts

Kaimiņi sava īpašuma teritorijā dedzina ugunskurā atkritumus, turklāt tiek dedzināti visdažādākie atkritumi, kas nereti rada kodīgus dūmus, apdraudot arī apkārtnē dzīvojošo cilvēku veselību. Tādas
sūdzības no pilsētniekiem dzirdamas bieži.

Valsts vides dienesta Madonas reģionālās vides pārvaldes Kontroles daļas inspektore Inese Sedleniece atzīst, ka, piemēram, pilsētā pavasarī un rudenī vai kādās atsevišķās talkas dienās ir pieļaujams, ka tiek sadedzināti zari, lapas, bet nereti tiek novērots, ka cilvēki, piemēram, dedzina lapas ielu krustojumos, ugunskuri dūmo, ir arī smaka un citiem ir nepatīkami.

 

"Turklāt ir cilvēki, kas dedzina ne tikai lapas, bet arī citus atkritumus. Es uzskatu, ka atkritumus nevajadzētu dedzināt, jo īpaši pilsētā, kur māja atrodas pie mājas un cilvēkiem noteikti radīsies sūdzības. Lauku teritorijā tas ir nedaudz citādāk, taču arī tur tomēr nevajadzētu dedzināt sadzīves atkritumus, bet sašķirot un apsaimniekot tos, jo atkritumu dedzināšanas rezultātā rodas kaitīgas vielas, kas nosēžas apkārtējā vidē," saka I.Sedleniece.

 

Ir jāievēro nosacījumi

Novada domes Tehniskās nodaļas vadītājs Alvils Pētersons stāsta, ka savulaik pirms saistošo noteikumu pieņemšanas novada domes sēdē esot bijis daudz diskusiju par atkritumu dedzināšanas jautājumu.

 

"Toreiz spriedām, ka pilnībā aizliegt dedzināt būtu muļķīgi, tad nevarētu iekurt arī ugunskuru un uzcept šašliku, turklāt piemērot vienus noteikumus gan pilsētai, gan laukiem un nomalēm nebūtu prātīgi, tādēļ saistošajos noteikumos konkrēta aizlieguma par dedzināšanu nav, taču atkritumu apsaimniekošanu reglamentē vēl arī Atkritumu apsaimniekošanas likums, kurā teikts, ka atkritumu apsaimniekošanu veic tā, lai neapdraudētu cilvēku dzīvību un veselību. Atkritumu apsaimniekošana nedrīkst negatīvi ietekmēt vidi, tai skaitā radīt apdraudējumu ūdeņiem, gaisam, augsnei, kā arī augiem un dzīvniekiem; radīt traucējošus trokšņus vai smakas; nelabvēlīgi ietekmēt ainavas un īpaši aizsargājamās dabas teritorijas; piesārņot un piegružot vidi. Likums nosaka, ka atkritumu savākšana, pārkraušana, šķirošana, uzglabāšana, reģenerācija vai apglabāšana ir atļauta tikai tam paredzētajās vietās. Šinī gadījumā dedzināšana ir kā reģenerācija jeb pārstrāde. Cilvēki taču var dedzināt ar saprātu, ievērojot šos nosacījumus," saka A.Pētersons.

 

Mēģina sakārtot atkritumu apsaimniekošanas sistēmu

Ja tomēr iedzīvotāji novēro situāciju, kad kāds dedzina atkritumus, tādējādi radot apdraudējumu apkārtējai videi un cilvēku veselībai, jāvēršas konkrētajā pagasta pārvaldē vai pie iecirkņa inspektora, savukārt pilsētas iedzīvotājiem jāvēršas pie sabiedriskās kārtības sarga.

 

"Cilvēkiem ir jāapzinās, ka atkritumi ir jāapsaimnieko. Šobrīd arī pagastu pārvalžu vadītāji pārbauda, kuriem iedzīvotājiem ir noslēgti līgumi un kam tas nav izdarīts, pamazām mēģināsim sakārtot šo sistēmu tāpat kā pilsētā. Mēs vēlamies arī laukos izveidot dalīto atkritumu šķirošanas laukumus tāpat kā pilsētā, kur var atsevišķos konteineros izmest stiklu, papīru un plastmasu. Ja šāda iespēja jau būtu radīta, iespējams, tas būtu atrisinājis arī atkritumu dedzināšanas problēmu," vērtē A.Pētersons.