Dzirkstele.lv ARHĪVS

Mānīga un īpaši bīstama – LEGIONELOZE

2012. gada 1. jūnijs 12:13

1977
Mānīga un īpaši bīstama – LEGIONELOZE

Par legionelozi jeb leģionāru slimību Latvijā plašāk sākts runāt vien pēdējos gados. Latvijā tā paņēmusi arī vairāku cilvēku dzīvības, tajā skaitā piecas - pagājušajā gadā. Arī šogad infekcijas slimība uzņēmusi apgriezienus un saslimušo skaits sniedzas jau otrajā desmitā. Legioneloze kā pilsētniekus, tā lauku iedzīvotājus var piemeklēt arī vasaras mēnešos.

 

Līdzīgi kā saaukstēšanās
Legioneloze jeb leģionāru slimība ir relatīvi reta infekcija, kas bieži norit līdzīgi kā plaušu karsonis. Tai raksturīgs straujš sākums, temperatūrai paaugstinoties līdz 39 - 40 grādiem, cilvēks klepo, sajūt sāpes krūtīs, iespējami elpošanas traucējumi.


Legionelozei var būt smagāka pakāpe - pneimonija - un vieglāka, ko sauc par Pontiaka drudzi - tā saaukstēšanās simptomi izzūd pāris dienās. Abu formu sākotnējās pazīmes ir apetītes zudums, sāpes muskuļos un galvassāpes. Smagākos gadījumos pacientam tiek konstatēts plaušu iekaisums, sirds un nieru darbības traucējumi. Ja slimība netiek ārstēta, pastāv augsta varbūtība nomirt, brīdina Slimību profilakses un kontroles centra pārstāve Laura Ševčenko. Minēto saslimšanas simptomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta.

 

Kā tā rodas?
Legionellu baktēriju lielākais draugs ir nepietiekami karsts ūdens, kas cirkulē ūdenscaurulēs, kā arī ilgāku laiku nedarbojies gaisa kondicionieris, kurā baktērijas savairojušās, un, tās ieelpojot, var saslimt. Cilvēks inficējas, plaušās ieelpojot baktērijas saturošas mikrodaļiņas, sīkus ūdens pilieniņus, kas veidojas, ūdenim atsitoties pret cietām virsmām.


Legionellas var ievērojami savairoties ūdens apgādes sistēmās, ja ūdens temperatūra ir no 20 līdz 450C, kā arī organisko vielu (bioloģiskā aplikuma, nosēdumu un citu) klātbūtnē. Legionellām patīk vairoties siltā ūdenī, karstā un aukstā ūdens tvertnēs, cauruļvados ar nelielu ūdens plūsmu vai stāvošā ūdenī (piemēram, dzīvokļos, kur reti tiek izmantoti krāni vai dušas), cauruļvadu dušu, krānu vai tvertņu virsmu organiskajā aplikumā, nosēdumos, mazgāšanas iekārtu un aizbāžņu gumijas vai dabiskajās šķiedrās, ūdens sildītājos. Legioneloze neizplatās cilvēku kontakta rezultātā.


Iespējamie legionelozes gadījumu skaita palielināšanās cēloņi Latvijā 2011. gadā saistīti ar novecojušām ūdens komunikācijas sistēmām, taupības pasākumiem, klimata izmaiņām. Pēdējos gados uzlabojusies legionelozes dia­gnostika un ārstu informētība par šo slimību, kas palīdz to veiksmīgāk atklāt.