Dzirkstele.lv ARHĪVS

Pašvaldība auklējas ar īrniekiem

Diāna Odumiņa

2012. gada 27. marts 07:43

1645
Pašvaldība auklējas ar īrniekiem

Gulbenes rajona tiesā šogad iesniegtas jau 3 civillietas par īrnieku izlikšanu no pašvaldības dzīvokļiem sakarā ar īres parādu, kā arī deviņas par dzīvokļu parādu piedziņu. Savukārt pērn rajona tiesā skatītas septiņas lietas par parādnieku izlikšanu no pašvaldības dzīvokļiem un 32 lietas par dzīvokļu parādu piedziņu.

Gulbenes novada domes deputāts, sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētājs Valtis Krauklis vērš "Dzirksteles" uzmanību, ka tāpat ļoti vienkārši iedzīvotāji var zaudēt privatizētu dzīvokli, ja sistemātiski neveic komunālos maksājumus un krāj parādus.

 

Gulbenes rajona tiesas tiesnese Rasma Medne "Dzirkstelei" saka, ka viņas praksē ir bijuši gadījumi, kad sakarā ar privatizēta dzīvokļa īpašnieka komunālo maksājumu parādiem ar tiesas starpniecību tiek lūgts atbildētāju nodrošināt parāda atmaksu. Ja nav no kā atdot parādu, uzliek aizliegumu īpašniekam rīkoties ar viņa mantu, tostarp dzīvokli, liedzot to pārdot. "Pēc tam var vērst piedziņu arī uz nekustamo īpašumu," skaidro tiesnese.

 

Kompromisu meklē līdz pēdējam brīdim

R.Medne stāsta, ka pagaidām pārsvarā tiesas lēmumi paredz no pašvaldības īrēto dzīvokļu parādu piedziņu. Tiesnese informē, ka tiesā liela darba daļa norit saistībā ar maza apmēra parādu piedziņu. Tad prasību neizskata tiesas sēdē, bet rakstveida procesā. Parādnieks tiek rakstiski informēts, ka tiesā ir saņemta prasība par parāda piedziņu. Tad noteiktā termiņā var sniegt atbildi un paskaidrojumus. Šajā termiņā atbildētājs var rakstiski paust, ka nepiekrīt šādai kārtībai un pieprasīt jautājuma skatīšanu tiesas sēdē. Ja viss tomēr norit rakstveida procesā, puses tiek informētas par procesu un par tiesas spriedumu, kā arī tā pārsūdzēšanas iespējām.

Reālu izlikšanu no dzīvokļiem ir ļoti maz.

 

"Salīdzinājumam varu teikt, ka pirms dažiem gadiem situācija bija citāda. Tad vienā laikā tiesā skatījām prasības par cilvēku izlikšanu no īrētiem pašvaldības dzīvokļiem," saka R.Medne.

 

To pašu "Dzirkstelei" bilst zvērinātā tiesu izpildītāja Valija Baltā. Šogad viņai nav nācies izpildīt vēl nevienu tiesas lēmumu par īrnieka izlikšanu no dzīvokļa. Pērn gan bijuši daži tādi gadījumi.

 

"Parasti pēc tiesas lēmuma cilvēki paši atbrīvo dzīvokļus. Uzreiz jau nevienu neizliek. Cilvēks vispirms tiek brīdināts vienu reizi, otru, un tikai trešajā reizē notiek izlikšana. Vispirms ir iespēja labprātīgi izpildīt tiesas lēmumu, pēc tam - piespiedu kārtā. Tad piedalās pašvaldības pārstāvji. Ja nav klāt paša parādnieka, tad noteikti tiek pieaicināts Valsts policijas pārstāvis. Viss notiek tā, kā nosaka likums," stāsta V.Baltā.

 

R.Medne skaidro, ka parasti līdz pēdējam brīdim tiek mēģināts rast kompromisu. "Ja cilvēki sāk kaut ko darīt, lai nomaksātu parādu, parasti tiesas izpildrakstu par izlikšanu no dzīvokļa uzreiz nedod izpildei. Taču, ja neko nedara, tad nekas cits neatliek, kā vien izlikt no dzīvokļa. To darām joprojām, šajā ziņā likumi nav mainījušies. Ir tikai dažas iedzīvotāju grupas - ģimenes ar bērniem un ģimenes, kurās ir invalīdi -, kurām nodrošināt dzīvojamo platību pašvaldībai liek likums," saka R.Medne.

 

Problēma - kā apburtais loks

V.Krauklis saka, ka, viņaprāt, novadā nepalielinās gadījumu skaits, kad īrnieki tiek izlikti no pašvaldības dzīvokļiem. Taču nenoliedzami februāra rēķini par centralizēto siltumu pilsētā noteikti sekmēja nesamaksājot komunālo rēķinu kopējo apjomu.

 

 "Kad cilvēks ir grūtībās, viņam grūti no tām izkļūt ārā," uzskata V.Krauklis.

 

Lai disciplinētu veikt īres un komunālo pakalpojumu maksājumus, pašvaldība, kā norāda V.Krauklis, ar iedzīvotājiem īres līgumu paraksta uz īsu termiņu, piemēram, uz trim mēnešiem vai pusgadu. Tā ir iespēja motivēt cilvēkus pildīt savus pienākumus, lai varētu pagarināt dzīvokļa īres līgumu.

 

Gulbenes novada domes Sociālās un veselības nodaļas vadītājs Jānis Antaņevičs "Dzirkstelei" bilst: "Neviens cilvēks netiek atstāts uz ielas, zem egles vai klajas debess. Ja cilvēks ar tiesas spriedumu ir izlikts no pašvaldības dzīvokļa, kaut kādu risinājumu vienalga meklējam. Protams, ka tas izraisa neapmierinātību gan pilsētas pārvaldē, gan firmās, kuras apsaimnieko namus. No viena dzīvokļa izliktajam, ierādot kaut kādu dzīvojamo platību citur, atkal būs jāmaksā. Ir daļa cilvēku, kuri rīkojas bezkaunīgi."