Dzirkstele.lv ARHĪVS

Lielie telefoni – planšetdatori

2011. gada 29. novembris 13:44

1427
Lielie telefoni – planšetdatori

Vēl pirms diviem gadiem vairākumam cilvēku neko neizsakošie planšetdatori šodien apņēmīgi turpina cirst ceļu pie lietotājiem.

Palielinoties konkurencei, ar skārienjutīgo ekrānu apveltītās plāksnes kļuvušas ievērojami lētākas, turklāt tās izjūt mobilo sakaru operatoru draudzīgo plecu - Latvijā laba līmeņa planšeti var iegādāties ar pirmo iemaksu viena lata apmērā. Protams, laika gaitā nāksies nomaksāt visu summu, taču zemā sākuma cena iekārdina.


Kas tad īsti ir planšetdatori? Vienkāršiem vārdiem sakot, tie ir milzīgi telefoni, kas galvenokārt paredzēti interneta pārlūkošanai, video atskaņošanai, grāmatu lasīšanai, spēlēm un šādu tādu darbu veikšanai. Par datoriem tos var uzskatīt drīzāk jaudīgo procesoru dēļ, jo šīs skārienjutīgās plāksnes nevar pilnasinīgi aizstāt klasiskā klēpjdatora funkcijas.

 

Ierāmēts ekrāns
Patlaban pieejamo planšetdatoru izmērs svārstās no 7 līdz 10,1 collai pa diagonāli (17,8 - 25,7 cm). Reāli tas ir ekrāna izmērs, taču parasti šīs ierīces neko lielākas par ekrānu nav - to ieskauj vien plāns rāmis. Uz planšetēm ir tikai daži fiziski sajūtami taustiņi, parasti ieslēgšanai un skaņas regulēšanai, jo visas pārējās darbības veicamas uz skārienjutīgā ekrāna.


Reti kurā planšetē atradīsiet «Windows» operētājsistēmu, kāda tiek lietota parastajos datoros. Vairums no pašlaik nopērkamajām «plāksnēm» darbojas ar savulaik mobilajiem tālruņiem radīto «Google Android», kas pielāgota planšetdatoru vajadzībām. Līdz ar to orientēšanās lietotāja saskarnē notiek gluži kā mobilajā tālrunī, lai gan zvanīšanas funkciju piedāvā retais ražotājs. Tā nav iekļauta pat visos modeļos, kuros ievietojama SIM karte, - tās funkcija parasti ir no­drošināt piekļuvi internetam caur mobilo sakaru tīklu.


Protams, planšeti var mēģināt izmantot kā datora aizstājēju, jo operētājsistēmām piesaistītajos veikalos var atrast «Microsoft Office» programmām līdzīgas aplikācijas, tiesa, ļoti «liesas». Ar rakstīšanu nav viegli, jo ne visu ražotāju planšetes oriģināli atbalsta latviešu valodu. Šo kaiti var «ārstēt», ielādējot, piemēram, bezmaksas aplikāciju «AnySoft Keyboard» un tās latviešu valodas papildinājumu. Kad tā instalēta, klaviatūra sāk piedāvāt arī garumzīmes un mīkstinājuma zīmes. Taču jārēķinās, ka lielākoties būs jāraksta uz virtuālās tastatūras, kas parādīsies ekrāna lejasdaļā. Skaidrs, ka pirmās reizes tas nebūs viegli, jo taustiņus nevar sajust. Tādēļ uz «klavieri» acis vajadzēs uzmest biežāk. Teorētiski planšetei var pieslēgt īstu klaviatūru, taču šāda papildiespēja nav paredzēta visiem modeļiem, turklāt jārēķinās ar papildu izdevumiem. Šī datoru segmenta pamatlicējs «Apple» savam otrās paaudzes «iPad» aksesuāru klāstā iekļāvis ne tikai bezvadu klaviatūru, bet arī statīvu, kur iestiprināt planšeti. «Asus» gājis vēl tālāk un «EEE Pad Transformer» pievienojis dokstaciju ar klaviatūru. Kad tajā ieliek planšeti, abas daļas it kā saplūst un vizuāli atgādina vienotu tīmekļdatoru.


Pie trūkumiem jāpieskaita arī sarežģītā savienošana ar printeri un problēmas ar datu pārnesi - tikai retajai planšetei ir standarta USB pieslēgvieta.

 

Gan dārgi, gan lēti
Latvijā pieejamo planšetdatoru klāsts šogad ir audzis, tomēr kopumā piedāvājums ir niecīgs, ņemot vērā, ka pasaulē ik mēnesi tiek prezentētas vismaz pāris jaunas ierīces. Atdodot godu pionierim, pirmais jāmin «Apple iPad», kas joprojām tiek uzskatīts par etalonu. Par līderi, kas konkurentiem jānoķer. Amerikāņu planšetei ir 9,7 collu displejs un pašu izgatavotā «Apple iOS» operētājsistēma. Tā izpelnījusies atzinību ar nevainojamo darbību un grafiskā izpildījuma «brīnumiem» aplikācijās. Taču jārēķinās, ka par zīmolu būs jāmaksā pamatīgi - lētākais «iPad2» modelis ar 16 GB iebūvēto atmiņu un bez iespējas piekļūt mobilo sakaru tīklam maksā ap 350 latu.


Apmēram tikpat vērti ir tuvākie konkurenti - «Samsung Galaxy Tab» ar 10,1 collu ekrānu, «HTC Flyer» ar 7 collu un «Sony Tablet S» ar 9,4 collu displeju. Protams, arī tās ir lētākās versijas, un visus šos modeļus vieno jau minētā «Google Android» operētājsistēma - «Apple» niknākais konkurents.


Ja planšetei ir 32 vai 64 GB iebūvētā atmiņa un 3G modems mobilo sakaru tīkla lietošanai, tad cena var sasniegt un pat pārsniegt 500 latu robežu.


Vai ir arī kāds saprātīgs variants par pieņemamāku cenu? Šo to var piemeklēt. Droši vien jāsāk ar tikko tirgū nonākušo virtuālās grāmatnīcas «Amazon» izdoto planšeti «Kindle Fire». Ražotājs plānojis ar tās palīdzību apgriezt tirgu kājām gaisā, jo ierīces cena ir mazliet virs 100 latiem, ja pērk internetā uzreiz no «Amazon». Jārēķinās arī ar dažu desmitu latu izdevumiem par piegādi. Tomēr pirmās atsauksmes par «Kindle Fire» nav glaimojošas, jo ierīce esot lēnīga, turklāt tai esot ļoti novecojusi «Android» operētājsistēma, kas ar maziem pielabojumiem pārcelta no telefona.


Pirms iegādāties kādu no lētākajiem modeļiem, būtu vēlams pārdesmit minūtes parotaļāties ar to veikalā, lai saprastu, vai tas apmierinās jūsu prasības. Visbiežāk lētākie modeļi ir lēnāki un ar sliktāku ekrāna izšķirtspēju.

 

Izvēloties galvenais, kā izmantosiet
Ja esat apjucis planšetdatoru piedāvājumā, tad vēlams atbildēt uz dažiem jautājumiem, kas palīdzēs labāk saprast, kas jums īsti nepieciešams.


Ko gatavojaties ar datoru darīt? Ja plānojat ar planšeti aizstāt klēpjdatoru, tad noteikti jāpainteresējas par modeļiem, kam var ērti pievienot saderīgu klaviatūru vai dokstaciju.


Kur plānojat to lietot? Ja ierīce paredzēta, lai klejotu pa tīmekli vai skatītos filmas, mājās guļot gultā, vispateicīgākie būs lielie 10,1 collu datori. Tik prāvā «logā» visu redzēsiet pietiekami labi. Ja plānojat planšeti nēsāt līdzi, tad gan vajadzētu apsvērt kādu 7 vai 8,9 collu modeli, jo lielos nevar ielikt kabatā un vienmēr būs vajadzīga soma. Savukārt septiņcollnieks mierīgi «ielien» žaketes iekškabatā vai dāmu somiņā. Protams, ārpus mājas lietotājiem vajadzētu izvēlēties modeli ar 3G modemu, citādi internets būs pieejams tikai telpās. Bet planšetdators bez interneta ir kā rotaļlieta.


«Apple» vai «Android»? Šis drīzāk ir gaumes jautājums, lai gan zināma loģika izvēlē ir. «Apple» veikalā nopērkamās programmas ir glīti nostrādātas, taču tās lielākoties ir par maksu. «Android Market» ir krietni vairāk bezmaksas programmu, taču jārēķinās, ka tās ir vienkāršākas. Vairums izstrādātāju katru programmu piedāvā divās versijās - bezmaksas ar ierobežotām iespējām un maksas ar visām funkcijām. Aplikāciju cena svārstās no 30 santīmiem līdz septiņiem latiem, lai gan ir ļoti specifiski izņēmumi, piemēram, par 35 latiem.


Izdomājot atbildes uz šiem jautājumiem, izvēlei būtu jāsašaurinās līdz dažiem modeļiem, no kuriem iegādāties sev piemērotāko pēc cenas, izskata un zīmola.