Varšavas harmonija

Uz Poliju un poļiem diemžēl daudzus gadus esam skatījušies vīzdegunīgi, Varšava tikusi uzskatīta par caurbrauktuvi uz Eiropu.
Šogad man sagadījās šajā zemē būt divreiz - pavasarī Ziemeļpolijā un rudenī trīs dienas Varšavā. Tikai labākās atsauksmes. Atklāti jāatzīst, mēs jau sen esam Polijai iepakaļ.
Lauznītis vēstures mozaīkā
Varšava Otrajā pasaules karā tika pilnībā sagrauta, tās unikālā vecpilsēta ir ne mazāk unikāli uzcelta no jauna. Daudzi mani paziņas par to vīpsnā, es gan ne, jo poļu celtnieku un restauratoru darbs ir apbrīnas vērts, un vecpilsēta ir iekļauta UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Aizgājušie laiki Varšavā ļoti organiski iekļaujas mūsdienu dzīves ritmā, arhitektūrā. Pilsēta man atstāja ļoti harmonisku iespaidu.
Varšavieši joprojām piemin to skumjo vēsturi, ko viņiem sagādājusi gan nacistiskā Vācija, gan staļiniskā Padomju Savienība. Ir monumenti, piemiņas plāksnes, saglabāta ebreju geto vieta ar draudīgo žogu (Varšavas geto tika turēti vairāk nekā 450 000 ebreju). Valsts piemin nacistu nogalinātos un komunistiskajā režīmā cietušos. Poļi, pret kuriem pirmajiem 1939. gada 1. septembrī vērsās fašistiskās Vācijas kara mašīna, šo pāridarījumu neaizmirst, tāpat kā to postu, ko pēc tam nodarīja staļinisms.
Kolēģes Agņeškas krustmāte paņe Janīna mūs ieveda Sakramentki baznīcā un klosterī, kur 1944. gada augustā tika slēpti un ārstēti sacelšanās pret hitleriešiem dalībnieki. Kad fašisti sacelšanos tomēr apspieda, šajā baznīcā vien nogalināja 1000 mierīgos iedzīvotājus, slimniekus, poļu kareivjus, nošāva 35 mūķenes un četrus mācītājus. Paņe Janīna dzīvo netālu no baznīcas un par to dienu notikumiem krājusi arī savu izdzīvojušo kaimiņu - aculiecinieku stāstus. Tas ir tikai viens lauznītis Polijas galvaspilsētas vēstures mozaīkā.
Muzikālās stīgas
Ja pat Varšavas lidosta ir nosaukta komponista Frederika Šopēna vārdā, tad vietas, kas saistās ar viņu, gluži vienkārši nedrīkst neapmeklēt. Vēl jo vairāk tālab, ka mūzika ir tā, kas atver papildu stīgas uz valsts un tautas dvēseli. Ceļojot nelaižu garām iespējas kaut nedaudz skart arī šīs stīgas. 2010. gadā pasaule atzīmēja poļu komponista un pianista F.Šopēna 200. dzimšanas dienu, viena no dāvanām bija pērn pilnībā rekonstruētā muzeja atvēršana Ostrogski pilī. Moderni iekārtotais F.Šopēna interaktīvais muzejs katram paliks atmiņā. Mūzika tajā skan pat no sienām, griestiem un grīdas. Ieejot katrs saņem karti ar čipu, iespējams pieteikt sev vēlamo valodu, muzeja zālēs pēc tam ar karti aktivizējot eksponātus, notis utt., attiecīgajā valodā var lasīt tekstus vai klausīties ierakstus. Latviešu valoda gan netika piedāvāta.
Muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 7000 priekšmetu, kas saistīti ar komponista dzīvi un darbu, tur ir arī viņa pēdējais izmantotais flīģelis, pat mīļotās sievietes franču rakstnieces Žoržas Sandas matu cirta aploksnē. Šopēna sievietēm iekārtota atsevišķa zāle...
Pārsteidzoši man šķita, piemēram, tas, ka varēju izvēlēties kāda F.Šopēna valša vai mazurkas notis, atvērt un nolikt tās uz klavierēm... un pēc tam klausīties šo skaņdarbu un ekrānā vērot, kā pianista rokas uz klaviatūras to izpilda. Tehnoloģijas sasniegumi ir apbrīnojami, un emocionālais baudījums arīdzan. «Šopēna valši - aristokrātiski no galvas līdz pirkstu galiem...» rakstījis kāds kritiķis.
Protams, Varšavā var aizdoties arī uz Svētā krusta baznīcu, kur pēc komponista vēlmes apglabāta viņa sirds, lai gan pats, kā zināms, apbedīts Parīzē Perlašēzas kapsētā. Romantiķiem patiks Lazenku parks un tajā uzstādītais, rožu iekļautais piemineklis F.Šopēnam.
Tūristam īsta laime
Varšavu bez Vilanovas pils un parka apmeklējuma droši vien arī nevar iedomāt. Pili Vilanovā cēla karalis Jans Trešais Sobeskijs, kas tiek dēvēts par Eiropas aizstāvi cīņā ar Turcijas karaspēkiem. Kompleksā ietilpst baroka stilā būvētā pils, kā arī gleznaina parku sistēma jauktā angļu un franču stilā. Diemžēl ieejas biļetes pilī uz visu dienu jau bija izpirktas. Parkā gan tikām.
Netikšanu pils interjeros kompensēja iespēja skatīt brīvdabas koncertu pils pagalmā. Uzstājās poļu tautas mūzikas un deju grupas. Sagaidīju arī populāro krakovjaku. Tūristam īsta laime.
Daudz demokrātiskāks un ļaužu atpūtai piemērotāks ir Varšavas jaunākais parks «Poļe Mokotovskij». Tas izveidots pilsētas centrā agrākā lidlauka vietā, un tā uzdevums - veikt pilsētas plaušu funkciju. Zālieni, koku stādījumi plešas 90 hektāru platībā. Mēs pa šo parku pagājāmies vakarpusē. Dažādu paaudžu pilsētnieki vadīja svētdienas novakari - vieni zālienā mētāja šķīvīšus vai spēlēja bumbu, citi bija sarīkojuši pikniku, vēl citi brauca ar velosipēdiem vai skrituļslidām, vairums sēdēja uz soliņiem, ap strūklaku zālienā vai pastaigājās ar suņiem. Četrkājaino mīluļu kakiņas saimnieki tūlīt savāca, kas Latvijā joprojām ir retums.
Lieli zīmoli par mazām cenām
Poļi ir īsti tirgoņi, komersanti - tā man teikuši vairāki, kuriem lūdzu nosaukt, viņuprāt, poļiem raksturīgāko. Pati pārliecinājos, ka Varšavā var labi iepirkties. Veikalos izvēle, protams, daudz plašāka un interesantāka nekā pie mums. Jāsaprot, ka Latvijā ar 1,9 miljoniem iedzīvotāju nekad neienāks to zīmolu ķēdes, kuras atver savus veikalus Polijā, kur mīt 39 miljoni. Tāpēc Varšavas iepirkšanās kompleksā atrodas ne tikai IKEA, bet arī H&M, C&A un citi Rietumeiropas veikali, kuros pieejamas preces par Austrumeiropas cenām.
Bijām «Zlote Tarasy» (tulkojumā - zelta zvaigzne), kas ir moderns komplekss ar biroju telpām, viesnīcu un tirdzniecības centru. Pati ēka ir īpaša ar viļņveida stikla jumtu, kas gan no ārpuses, gan iekšpusē rada speciālu gaisotni. Kompleksā ir arī kinoteātris un gandrīz 200 restorānu un veikalu visai ģimenei. To vidū - arī mūsu «Stendera» produkcijas veikaliņš, Varšavā atvērta arī firmas ražotnīte.
Īsta «šopinga» paradīze Varšavā ir «T.K. Maxx», kas ir veikalu ķēde, kur pazīstamu zīmolu ražotnes lētāk iztirgo veco kolekciju atliekas.
Ja kāds vēl domā, ko darīt Ziemsvētku brīvdienās, kurp varētu, daudz netērējoties, aizbraukt, - iesaku doties uz Varšavu. Tur sagaidīs gan krāsaini dekorēta pilsēta, gan tirdziņi ar nacionālo kolorītu un mūziku, gan neaizmirstami dievkalpojumi un dziedājumi katoļu baznīcās, poļu viesmīlība.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"