Dzirkstele.lv ARHĪVS

Informē par klašu piepildījumu

Inita Savicka

2012. gada 22. februāris 15:00

1065
Informē par klašu piepildījumu

Par iespējamo skolēnu piepildījumu klasēs nākamajā mācību gadā, pagājušajā nedēļā runāja izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē.

Četrās skolās pirmīši būs jāapvieno Izglītības, kultūras un sporta nodaļas vadītājs Arnis Šķēls informēja, ka izglītības iestādes ir informējušas, kāds varētu izskatīties klašu piepildījums 1.septembrī. Prognozē, ka pilsētas skolās varētu būt 95 pirmklasnieki un seši 1.klašu komplekti, proti, pa divas pirmās klases - Gulbenes vidusskolā, Gulbenes 2.vidusskolā un Bērzu sākumskolā. Savukārt četrās pamatskolās pirmklasnieki būs jāapvieno ar kādu citu klasi, jo bērnu skaits būs mazs. A.Šķēls skaidroja, ka pirmklasnieku skaits arī 1.septembrī būs apmēram tāds pats, proti, tas īpaši nemainīšoties.

 

"Skolas jau tagad piedāvā mācības potenciālajiem pirmklasniekiem, protams, ir vecāki, kas izlūko visas skolas. Skatās, kāds būs audzinātājs," piebilda A.Šķēls.


Savukārt lauku vidusskolās 10.klašu prognozējamais skolēnu skaits ir salīdzinoši mazs, bet pilsētas skolās - pietiekami stabils.


Deputāts Guntis Blūms vērsa uzmanību, ka šie skaitļi raksturo to, ka esot jātiek skaidrībā par skolu sistēmu mūsu novadā nākotnē. "Mēs ceram, ka būs 95 pirmīši, bet pērn pilsētā piedzima 50 bērni. Pēc kāda laika viņi ies skolā. Ir jāizlemj galvenais jautājums - ja paturam visas skolas, tad kāda būs to struktūra, ja ne, tad ir skaidri jāpasaka, kurās skolās mēs vairs neguldām iekšā. Tas ir jāatrisina.
Tagad 10.klasēs novadā mācās 173 skolēni, bet pērn novadā tikai piedzima 173 bērni. Ir jāpasaka, ka perspektīvā mums nebūs piecas skolas pilsētā, ja pilsētā piedzimst 50 bērni gadā. Nav vajadzība piecām skolām," domā G.Blūms.

 

Vecāku izvēli nevar ierobežot

Gulbenes novada domes priekšsēdētājas vietnieks Dainis Švika jautāja, ja ir 95 pirmklasnieki un seši klašu komplekti, tad, varbūt pietiktu ar 4 vai 5 klašu komplektiem pilsētas skolās, jo, ietaupot kādu klašu komplektu pilsētā, naudu varētu pārdalīt kādai lauku skolai. Tas izraisīja diskusiju.


A.Šķēls skaidroja, ka skolas pašas lemj par klašu komplektiem un šo procesu nevajadzētu ietekmēt mākslīgi. Tomēr D.Švika vēlējās uzzināt, vai deputāti ir lemttiesīgi par to, vai ir sešas klases pa 15 bērniem klasē vai piecas klases, kurās mācās 18 bērni katrā.


A.Šķēls apstiprināja, ka viņi ir lemttiesīgi.


Deputāts Valtis Krauklis uzsvēra, ka vecākam ir tiesības izvēlēties skolu, bet šādā gadījumā viņa tiesības tiks ierobežotas. Viņam piekrita arī Izglītības, kultūras un sporta nodaļas izglītības metodiķe Aīda Rozentāle, norādot, ka vecāku izvēli nevar ierobežot.


A.Šķēls turpināja, ka šī skolēnu plūsma ir izveidojusies dabiski. "Ja mēs tā darīsim, tad dzirdēsiet arī atsauksmes no vecākiem."


D.Švika norādīja, ja nevar no 6 komplektiem izveidot 5 klašu komplektus, tad par skolu apvienošanu runāt nav jēga.


A.Šķēls atbildēja, ka šis jautājums par klašu komplektu skaitu ir risināms, vienkārši nosakot uzņemamo bērnu skaitu klasē.


Diskusija noslēdzās, bet deputāti pagaidām nenonāca pie kopīga viedokļa.