Kompensē lētākos medikamentus

Februārī stājās spēkā jaunā medikamentu kompensēšanas sistēma, kas nosaka, ka kompensējamo zāļu sarakstā konkrētām saslimšanām ir noteikts viens - vislētākais - medikaments.
Jaunajiem pacientiem, kuriem šogad ir diagnosticēta saslimšana, kuras ārstēšanai pilnībā vai daļēji zāles apmaksā valsts, ārsts drīkst izrakstīt tikai medikamenta vispārīgo nosaukumu un aptiekām jāizsniedz tikai lētākais medikaments. Ja ārsts būs izrakstījis konkrētu zāļu nosaukumu jeb konkrēta ražotāja zāles, tad valsts nekompensēs neko. Kopš februāra katrā zāļu grupā ir tikai vienas valsts apmaksātās lētākās zāles, ko apmaksā pirmreizējiem pacientiem.
Pirms tam lētāko zāļu bija vairāk. Ja pats pacients vēlas citas zāles, kas ir dārgākas, tad viņam nevis jāpiemaksā starpība starp izrakstīto dārgāko zāļu cenu un lētāko zaļu cenu, kā tas bija līdz šim, bet gan jāmaksā pilna summa par šo medikamentu. Pacientiem, kuri konkrētus kompensējamos medikamentus slimības ārstēšanai saņēma jau agrāk, nekas nemainās.
Tādējādi Veselības ministrija cerot, ka tiks veicināta lētāku zāļu izrakstīšana un to iekļaušana kompensējamo medikamentu sarakstā ļaus ietaupīt 1,7 miljonus latu. Arī starp dažādām farmācijas firmām notika sīva cīņa par to, kuras prece kļūs par vienīgo valsts kompensēto un lētāko medikamentu. Savukārt nacionālās veselības dienests ir aprēķinājis, ka vairāk nekā 600
medikamentiem, kas ir aptuveni tikai puse no visām kompensējamām zālēm, cena ir kļuvusi mazāka.
Tā ir diskriminācija un represija
Tirzas pagasta ģimenes ārste Dace Mūrniece šādas sistēmas ieviešanu uzskata par pacientu diskrimināciju, jo tādējādi viņi tiek sadalīti divās nevienlīdzīgās grupās.
"Pacientam ir jāsaņem labākā ārstēšana. Līdz šim viņš piemaksāja starpību un saņēma to, kas mūsu valstī bija labākais medikaments. Varbūt ne vienmēr dārgāko, bet to, kas tieši viņam bija vajadzīgs. Nav tā, ka vienas firmas ražotais konkrētais medikaments ir tieši tāds pats kā otras firmas ražotais. Viens un tas pats medikaments atšķiras. To nekad nevar zināt, kuram pacientam palīdzēs lētākās, kuram dārgākās zāles. Kompensējamie medikamenti visvairāk ir nepieciešami gados veciem cilvēkiem, tāpēc šī vistiešāk ir vecu cilvēku diskriminācija, jo viņi nestrādā un nevar atļauties iegādāties kompensējamo medikamentu par pilnu samaksu, tāpēc viņam ārstēšana jāsāk ar preparātu, kas ražošanā ieviests pirms daudziem gadiem un ir lētākais. Uzskatu, ka šīs izmaiņas ir nepareizas. Ja pacients piemaksāja starpību starp references cenu un kompensējamā medikamenta cenu, tad tas bija pareizi. Tagad tā ir represija pret cilvēkiem, kuriem nepieciešami kompensējamie medikamenti," saka D.Mūrniece.
Ārste spriež, ka par jauno sistēmu varēs labāk spriest pēc kāda laika.
Ievēro receptē rakstīto
"Lejas aptiekas" vadītāja Vita Krūmiņa bilst, ka aptiekai jaunā sistēma problēmas nerada. "Pie mums ierodas pacients ar recepti. Farmaceiti jau neredz, ka recepte ir izrakstīta pirmreizējam pacientam. To nosaka tikai ārsts. Ja ir uzrakstīts zāļu vispārīgais nosaukums, tad mēs izsniedzam valsts noteikto references medikamentu ar vispārīgo nosaukumu. Ja receptē ir rakstīts konkrēts zāļu nosaukums, tad mēs izdodam medikamentu tieši ar tādu nosaukumu, kādu ir norādījis ārsts. Mūsu pienākums ir informēt slimnieku, ka konkrētajā zaļu grupā ir arī lētākas zāles. Tālākā jau ir cilvēka izvēle, vai viņš iegādājas tieši ārsta izrakstītās zāles vai tās pašas, tikai lētākas. Mums ir ļoti stingri jāievēro jaunā kārtība, tas, kas ir rakstīts receptē," skaidro V.Krūmiņa.
Aptiekas vadītāja apliecina, ka līdz ar šīm izmaiņām tagad par dažām kompensējamām zālēm slimniekiem, kuri tās saņēma jau iepriekš, ir jāpiemaksā vairāk, jo zāļu ražotāji, savstarpēji konkurējot, ir samazinājuši cenu arī lētākajiem medikamentiem.
"Kompensējamo zāļu saraksts mainās divas reizes gadā - uz 1.janvāri un 1.jūliju. Šogad saraksta izmaiņas tika atliktas uz 1.februāri, jo nevarēja panākt vienošanos ar zāļu ražotājiem. Tagad oriģinālajiem preparātiem un tiem, kas nav pa valsts references cenu, slimnieka daļa ir paaugstinājusies, bet dažiem medikamentiem tieši otrādi - pazeminājusies. Tāpēc mēs pacientam arī šajā grupā piedāvājam lētākos medikamentus, bet ir cilvēki, kuri vēlas lietot tikai tās zāles, ko viņi jau lietojuši vairākus gadus. Slimnieki ir pauduši savu izbrīnu, ka tagad jāpiemaksā vairāk," piebilst V.Krūmiņa.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"