Novadā ir reģistrēti 1082 šaujamieroči

Latvijā palaikam uzzinām par traģiskiem gadījumiem, kad sadzīves konfliktu risināšanā pielietots šaujamierocis. Sekas ne reizi vien ir bijušas letālas. Tāpēc sabiedrībā ir aktualizējies viss par ieroču aprites kārtību.
Vidēji Vidzemē cilvēki ir labi bruņojušies, arī Gulbenes novadā oficiāli ir reģistrēti 1082 sporta, pašaizsardzības un medību šaujamieroči. "Dzirksteli" par to informēja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Atļauju sistēmas vecākais inspektors Andris Dūdelis. Gulbenes novadā šaujamieroču uzskaiti pārzina, apriti koriģē, kā arī pārbauda un Gulbenes policijas iecirkņa inspektoriem darba uzdevumus deleģē Atļauju sistēmas darbiniece Una Markova.
Vadot auto dzērumā, zaudē ieroci
A.Dūtelis stāsta, ka Gulbenes pusē kliedzošu pārkāpumu, kas saistīti ar ieročiem, nav bijis. Tomēr ir gadījies, ka ieroča īpašnieku pieķer, vadot transportlīdzekli dzērumā. No tā paša brīža šim cilvēkam tiek anulēta ieroča nēsāšanas atļauja. "Pēc soda izciešanas ir jāpaiet gadam un tad sodāmība tiek dzēsta. Tad var atjaunot ieroča nēsāšanas atļauju," skaidroja A.Dūdelis.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko atvērto durvju dienā Valmierā žurnālistiem sacīja, ka parasti atļauju iegādāties šaujamieroci cilvēks saņem tad, kad ar viņa veselības stāvokli viss ir kārtībā. Taču laika gaitā var pasliktināties veselība un iespaidu var atstāt arī psiholoģiskās traumas, kā arī nenoliedzami cilvēkus nervozus padara ekonomiskā krīze. Par to liecina divi smagi gadījumi, kas šogad bijuši Cēsu pusē. Vienā gadījumā vīrietis vērsa bisi pret diviem kaimiņiem abus sašaujot un pēc tam nogalinot sevi, otrā gadījumā greizsirdīgs vīrs ar pistoli sašāva bijušo sievu un pēc tam pats nošāvās. Abos noziegumos sava loma bijusi alkoholam vai slieksmei uz pašnāvību.
Pēc Cēsu gadījumiem I.Mitrošenko izdevis rīkojumu apsekot ieroču īpašniekus, kuri ir šādā riska zonā, ja viņiem ir bijušas problēmas ar alkoholu vai pašnāvības mēģinājums. "Nevis pārbaudīt viņus divas reizes gadā, kā to nosaka likums, bet biežāk. Varbūt reizi mēnesī vai pēc policijas ieskatiem, lai mēs zinām, kādā stāvoklī cilvēks atrodas. Izņemt ieroci viņam mums likumīga pamata nav," skaidroja I.Mitrošenko.
Kāpēc grūti izkontrolēt?
Jāsaprot, ka ieroča glabāšanas vieta nav kā pastkastīte, kuru ātri var pārbaudīt - ir vai nav iekšā avīze. Kad policijas darbinieks klauvē pie durvīm, visbiezāk tā ir iepriekš saskaņota vizīte, jo ir grūtības satikt ieroča īpašnieku. Dabiski, ka viņš savukārt sagatavojas tikties ar policistu. Tāpēc grūti konstatēt gadījumus, kad ierocis glabājas aiz krāsns vai zem gultas, vai vispār pie kaimiņa, kā arī, vai glabāta netiek sveša munīcija, kas liktu domāt par citu nelikumīgu ieroci.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Raimonds Kronbergs žurnālistiem stāstīja, ka Vidzemē un Latvijā šaujamieroču kopumā mazāk nekļūst. Tos var iegādāties likumīgi, gadās, ka kāds arī manto vai atrod. Vidzemē nelikumīgo ieroču lielāko īpatsvaru veido Otrā pasaules kara ieroči, bieži vien pārveidoti, pielāgoti. Kriminālprocesu gaitā tiek izņemti nelikumīgi glabātie arī Pirmā pasaules katra ieroči, kā arī medību bises un paštaisītie ieroči. Kādai personai Alūksnes novadā esot atņemts pat ložmetējs.
Ja gāzes pistoles būs jāreģistrē
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Ansis Pumpurs žurnālistiem klāstīja, ka pašlaik gāzes ieročus Latvijā var iegādāties bez īpašām grūtībām, vienīgais ierobežojums ir vecums. Ja mainīsies likumi un nāksies šos ieročus reģistrēt, ievērojot brīvprātības principu, tad ne jau katrs to izdarīs. Šāda negatīva pieredze Latvijā jau esot. To A.Pumpurs secinājis, pētot nelikumīgo medību faktus. Ļoti daudzos gadījumos malumedniekiem tikušas izņemtas 16.kalibra vienstobra medību bises, kuras sauc arī par zaķenēm. Nu kurienes tās radās? Izrādās, ka līdz aptuveni 1953.gadam šādu bisi brīvi varēja nopirkt saimniecības preču veikalā. Kad mainījās likumi un visus ieročus vajadzēja reģistrēt, ne katrs to aizgāja izdarīt un sākumā uz miliciju, bet vēlāk uz policiju.
"Tā daudzām šīm bisēm ir apgriezts stobrs un tās tiek izmantotas arī citiem noziedzīgiem nodarījumiem. Mēs šodien cīnāmies ar to, ko cilvēki godprātīgi nav izdarījuši," sacīja A.Pumpurs.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"