Dzirkstele.lv ARHĪVS

Alūksnes upes šogad vēl par 50 000 strauta foreļu mazuļiem bagātākas

2013. gada 20. maijs 11:46

500
Alūksnes upes šogad vēl par 50 000 strauta foreļu mazuļiem bagātākas

Alūksnē ielaisti 50 000 "Skonto Būve" iniciētā projekta "Miljons foreļu atgriešanās" strauta foreļu mazuļi, kurus izaudzējis alūksnietis Armands Roze. Paralēli ielaišanai Alūksnes upēs, 50 000 strauta foreļu tika ielaisti arī Mālpils upītēs. Tuvāko nedēļu laikā Latvijas upes kļūs vēl par 150 tūkstošiem strauta foreļu bagātākas. Projektu realizē biedrība „Mēs Zivīm".

Kopš projekta uzsākšanas 2011.gadā Latvijas upēs jau būs ielaisti 750 tūkstoši strauta foreļu mazuļu. Lai atjaunotu strauta foreļu populāciju, projekta „Miljons foreļu atgriešanās" ietvaros četru gadu laikā Latvijas upēs pavisam tiks ielaisti miljons foreļu mazuļu.  

Zivju audzētājs un SIA FAPS valdes priekšsēdētājs A. Roze atzina, ka pirms divdesmit gadiem lielu kaitējumu upēs un to ekosistēmā ir nodarījusi elektrozveja, taču šogad, pateicoties 2011.gadā aizsāktajam projektam, ir iespējams redzēt reālus rezultātus - pirms diviem gadiem ielaistās strauta foreles.

 

Projekta krusttēvs un dabas pētnieks Māris Olte līdzīgi kā A.Roze pauž gandarījumu, ka līdz ar projektu divos gados veiksmīgi augušas un dažādos upju baseinos Latvijā iedzīvojušās pirmās "Miljons foreļu atgriešanās" strauta foreles. Tās sasniegušas nārsta vecumu un gatavas dabīgā ceļā vairot strauta foreļu populāciju Latvijā. Savukārt pērn ielaistās zivtiņas sasniegušas vairāk nekā 10-15 cm garumu. Taču būtiskākais pēc Māra Oltes vārdiem, ka līdz ar šādu projektu un tā radīto rezonansi mainās arī sabiedrības attieksme pret zivīm kā Latvijas dabas bagātību kopumā.

 

Projekta iniciators un "Skonto Būve" valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis aicina sabiedrību palīdzēt nosargāt ielaistos foreļu mazuļus, lai vārda tiešā nozīmē kopīgiem spēkiem būtu īstenota "Miljons foreļu atgriešanās" ideja - šīs zivis būtu upju faunas ikdiena.

 

G.Rāvis īpaši pateicas visām projektā ietverto upju baseinu pašvaldībām, biedrībām un vides inspektoriem, kuri ikdienā rūpējas, lai strautu foreles netraucēti augtu laikā, kad apkārt tik izplatīta maluzvejniecība un zivīm nedraudzīga makšķerēšana.

 

Biedrības „Mēs Zivīm" valdes priekšsēdētājs Ivars Dubra atzīst, ka viņu ikdienas darbs ir dabas un zivju resursu aizsardzības pasākumi. Pēdējo gadu laikā sabiedrības izpratne par upju un zivju aizsardzību ir augusi, par ko liecina arī nelegālās makšķerēšanas samazināšanās, piemēram, izņemto tīklu skaits utml. Šī gada strauta foreļu izlaišana intensīvi turpināsies vēl pāris nedēļas, kuru laikā tiks izlaisti vēl 150 tūkstoši zivtiņu.

 

Strauta foreļu mazuļu izlaišanas vietas izvēlētas vadoties pēc zinātniskiem Latvijas upju izpētes datiem, lai atjaunotu strauta foreļu populāciju upēs, kuras ir piemērotas strauta forelēm, bet tajās to nav vai ir ļoti maz, un to turpmākā attīstība apdraudēta.

 

No Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūta "BIOR" 2011.gadā tika saņemta atļauja ielaist strauta foreļu mazuļus 7 Latvijas upju baseinos un 37 izlaišanas vietās. Foreļu ielaišanas vietas četru gadu laikā nemainās, lai, ņemot vērā strauta foreļu dzīves ciklu, pēc projekta īstenošanas tās noteiktajās upēs spētu vairoties jau dabīgā ceļā. Jāatzīmē, ka "Skonto Būve" iniciētā projekta "Miljons foreļu atgriešanās" ietveros aizvadītajos gados 500 000 strauta foreles ielaistas jau tādās upēs kā Padedze, Ogre, Lielupe, Venta, Gauja un citviet Latvijā.

 

Strauta foreļu mazuļus pēc "Skonto Būve" pasūtījuma izaudzē trīs Latvijas zivju audzētavas - "BIOR" zivju audzētava "Tome", SIA "Faps" un Z/s "Sillakas".