Dzirkstele.lv ARHĪVS

Bruģis uz papēžiem

2011. gada 1. augusts 18:22

4860
Bruģis uz papēžiem

Lai cik skaisti veidotas kājas, visu skatu sabojās nekoptas pēdas, īpaši sasprēgājuši papēži.

 

Vairumā gadījumu sasprēgājuši papēži ir tikai traucēklis, kas rada nepievilcīgu skatu, taču, kad plaisas vai plīsumi kļūt dziļi, stāvēšana vai staigāšana var radīt sāpes.

 

Podoloģe Olita Peka norāda, ka pēdu plaisāšanu veicina dažādi faktori - liekais svars, kāju sēnīte, nepiemēroti apavi (augstpapēžu kurpes, gumijas apavi), pēdas deformācija, nepareizi veikts pedikīrs, kā arī vitamīnu trūkums organismā. Lai netiktu bojāta kāju āda, pirmām kārtām ir jānovērtē savi apavi. Tiem jābūt no dabiska un mīksta materiāla, lai pēdas varētu brīvi elpot un netiktu traumētas.

 

Nozīmīgais A vitamīns
A vitamīns organismā ir ļoti svarīgs, tas gādā par veselīgiem matiem, nagiem un ādu, kā arī paaugstina organisma aizsargspējas pret dažādām infekcijas slimībām. Sasprēgājuši papēži var liecināt, ka šā vitamīna trūkst. A vitamīnu uzņemam, uzturā lietojot cūku, liellopu un mencu aknas, sviestu, olas, krējumu, sieru, pilnpiena biezpienu, nieres, šprotes, vistas gaļu, pienu, kefīru, siļķes, karpas, kā arī krāsainos augu valsts produktus - burkānus, ķirbjus, aprikozes, papriku. Sausa, sasprēgājusi papēžu āda, iespējams, rāda, ka organismā trūkst arī cinka un omega-3 taukskābju.

 

Ne ilgāk par desmit minūtēm
Papēžu sprēgāšana parasti izpaužas kā nelielas brūces ādas virskārtā, taču, kad tās «ieēdas» dziļāk, kļūst sāpīgas un pat asiņojošas. «Viena no lielākajām kļūdām pēdu aprūpē ir kāju ilgstoša mērcēšana un papēžu biezās ādas graizīšana ar žileti, šķērēm vai nazi, - tā pēdas tiek savainotas, un liekās ādas slānis drīz vien ataug daudz lielākā apjomā,» skaidro podoloģe.

 

«Lai ādas sabiezējumi un plaisas neveidotos, kājas nedrīkst vannot ilgāk par desmit minūtēm. Ūdens temperatūrai nevajadzētu pārsniegt 38 grādus. Kāju vanniņām vēlams pievienot kādu no aptiekā nopērkamajiem jūras sāļiem. Pēc vannošanas pēdas rūpīgi jānosusina, īpaši pirkstu starpas, jo tajās palikušais mitrums veicina plaisiņu veidošanos un var būt par sēnīšu ierosinātāju.» Pēdām un papēžiem ļoti labi var izmantot kāju kopšanai paredzētu sviestu, kas bagātināts ar vitamīniem un dažādām ārstnieciskām eļļām, tas ādu mitrinās, baros un mīkstinās.


Ja brūču plaisās uz papēžiem jau parādās asinis vai kādi izdalījumi, problēma kļuvusi ļoti nopietna un vēlama speciālista konsultācija. Turklāt var «saķert» ādas infekciju. Lai šo risku mazinātu, jāizvairās no slēgtiem apaviem un zeķēm.

 

Ja pats netiek galā
Tiem, kas ar pēdu problēmām netiek galā paši, ieteicams apmeklēt pēdu aprūpes kabinetu, kur tiks veikts sausais ārstnieciskais pedikīrs, izmantojot speciālu iekārtu.

 

«Atmirušo un saplaisājušo ādu mīkstina, tad noņem ar skalpeļa palīdzību, plaisas iztīra ar speciālām dimanta frēzēm un mehāniski noslīpē. Ārstnieciskais pedikīrs ir pats piemērotākais veids, kā atbrīvoties no saplaisājušiem papēžiem,» stāsta O.Peka.