Dzirkstele.lv ARHĪVS

Ģimnāzistiem – vienots apģērbs

Inita Savicka

2011. gada 25. oktobris 07:50

1182
Ģimnāzistiem – vienots apģērbs

Dažas Latvijas skolas skolēniem ir ieviesušas vienotu apģērbu, to skaitā kopš 3.oktobra ir arī Gulbenes novada valsts ģimnāzija. Aptaujātie ģimnāzisti ir apmierināti, ka tagad viņiem ir skolēnu formas. "Visi esam līdzīgi un atpazīstami," atzīst ģimnāzisti. Vairāk foto šeit.

Četras dienas ģimnāzisti nēsā formu, bet piektdien skolēni ģērbj to, ko vēlas, ar izņēmumu, ja skolā nav viesu. Ir arī skolotāji, kuri ir izvēlējušies ikdienā nēsāt tādu pašu formu kā skolēni. Skolēniem ir dota iespēja izvēlēties - nēsāt ikdienā vai nu vesti, vai džemperi. Ir skolēni, kas ir iegādājušies tikai vienu no šiem apģērba gabaliem, bet citi - abus. Veste un džemperis kopā izmaksājuši 25 latus. Savukārt nozīmīte pie formas nav obligāta prasība.  

Bija grūti atrast firmu

Ģimnāzijas direktore Lidija Ķeķere stāsta, ka par skolēnu formas ieviešanu skolā sāka domāt jau 1998.gadā, bet vairākkārt apspriestā ideja palikusi tikai uz papīra. "Tika veikta anketēšana, apspriesti modeļi un krāsas. Skolēni un viņu vecāki bija pozitīvi noskaņoti, bet tas bija laiks, kad bija grūti atrast firmu, kas to varētu izdarīt," atceras ģimnāzijas direktore.


Bet pirms diviem gadiem 11.klases divi skolēni izstrādāja zinātniski pētniecisko darbu par skolēnu formām. Viņi savāca un apkopoja informāciju par valstīm, kurās ir skolēnu formas, aptaujāja skolēnus un, aizstāvot savu darbu, pierādīja, ka lielākā daļa ģimnāzistu būtu ar mieru pāriet uz skolēnu formām.

 

Ne visi ir apmierināti

Skolēnu formu ražotājs ir SIA "OT Stils". "Aizbraucot uz rūpnīcu un tiekoties ar mārketinga vadītāju, kā arī cilvēku, kurš pārzina ģērbšanas stilu, tika izveidoti tādi skolēnu formu modeļi, kādi tie ir šobrīd. Par pamatu tika ņemta pelēkzilā krāsa, jo tā ir mūsu skolas krāsa," stāsta L.Ķeķere.


Jau pagājušajā mācību gadā pirmie četri modeļi nonāca ģimnāzijā. Skolēniem un viņu vecākiem tika dota iespēja tos novērtēt. Tad skolas dome pieņēma lēmumu ar šo mācību gadu pāriet uz skolēnu formām.


Protams, ne visi bija un ir apmierināti ar šo jaunumu. "Saskārāmies arī ar pretējiem viedokļiem, proti, kāpēc visiem ir jābūt vienādiem, atgriežas atpakaļ padomju laiki, līdz ar to tiek noliegta jebkāda individualitāte, bija arī vēl citi argumenti, bet lielākā daļa vecāku bija par skolēnu formām," stāsta L.Ķeķere.


Skolēniem, kas nāk no maznodrošinātajām ģimenēm, skolēnu formas nebija jāiegādājas, jo tās finansiāli nodrošināja skola. "Bērns redz, ka neatkarīgi, no kādas ģimenes un sociālā slāņa viņš nāk, viņš ir vienāds ar citiem," uzsver ģimnāzijas direktore.


Viņa ieskicē arī korekcijas, kuras būtu jāievieš nākotnē. Proti, vēl ir jārunā par materiāla biezumu, vestēm jādomā par lielāku piedurkņu izgriezumu, kā arī jādomā par uzraksta veidošanu uz džempera un vestes, tas varētu būt vārds "Savējie".


Ko par to domā paši ģimnāzisti?

11.b klases skolniece Santa Augule ir iegādājusies gan vesti, gan džemperi, lai var tos ikdienā mainīt. "Sākumā gan spriedām, ka ar baltajām svītrām izskatīsimies kā jūrnieki, bet tagad esmu to pieņēmusi. Man patīk, esmu apmierināta. Tagad visi esam līdzīgi."


Savukārt 12.a klases puiši Jānis Bošs, Mārtiņš Nogobods un Nauris Trupovnieks uzskaita gan formas plusus, gan mīnusus. Viņiem īsti nepatīk materiāls un krāsa, bet vēlētos, lai uz vestes un džempera būtu uzšūta arī skolas emblēma. Tomēr atzīst, ka ir apmierināti ar skolas formām. "Tagad, ejot pa ielu, var redzēt, kurš mācās ģimnāzijā, bet kurš ne," saka puiši.


Arī 12.c klases meitenes atzīst, ka skolas formas patīk. "Mēs esam vienādi ne tikai ārēji, bet arī jūtamies vienādi. Nav tā, ka tagad kāds izceļas apģērba ziņā. Patīk arī formas krāsa, jo tā ir neitrāla," saka ģimnāzistes.