Sēņojot neaizmirsti par zemestaukiem!
Mežā var salasīt sēnes ne tikai maltītei, bet arī veselības uzlabošanai.
Zemestauki ir neparasta un vērtīga ēdama sēne, kurā dziednieciskās īpašības bija pazīstamas jau senajā Ķīnā, kur to izmantoja audzēju ārstēšanā. Vēlāk zemestauki Eiropā veiksmīgi izmantoti ādas un iekšējo orgānu vēža ārstniecībā. “Zemestauki nevar izārstēt vēzi, bet noteikti var pagarināt cilvēka mūža ilgumu,” pārliecināts zinātnieks un ārsts, vairāku pretvēža profilakses produktu izgudrotājs Sergejs Kuzņecovs.
Jāārstē kompleksi
“Kad saslimu ar endometriozi, sāku lietot zemestauku uzlējumu. To man ieteica mana mamma. Ārstam par tautas līdzekļa lietošanu neko neteicu. Dzēru zāles un papildus arī zemestauku uzlējumu. Nevaru pateikt, kas man palīdzēja, bet es izārstējos,” stāsta Inta.
“Praksē nav bijis gadījumu, kad ginekoloģiskas saslimšanas ir izārstētas tikai ar zemestaukiem. Savām pacientēm rekomendēju tikai pārbaudītus medikamentus, neiesaku izmantot tautas līdzekļus. Tomēr, ja paciente ir kaut ko dzirdējusi par to, ka zemestauki palīdz izārstēties un tam tic, nekad viņu neesmu atrunājusi tos lietot. Praksē ir bijuši gadījumi, kad pacientei, kura lieto zemestaukus, mioma ir pārstājusi augt un radītāji uzlabojušies, tomēr paliek atklāts jautājums, vai tas ir zemestauku nopelns vai palīdzējusi ārstēšana,” viedokli pauž ginekoloģe Inga Vēvere.
Arī homeopāte Dzintra Tinte ir pārliecināta, ka tikai kompleksa ārstēšana var sniegt labus rezultātus. “Cilvēkam jāsaprot, ka jebkurā gadījumā ārstēšanai vajadzīga kompleksa pieeja. Lietojot tautas līdzekļus, der konsultēties ar speciālistiem. Reizēm cilvēki kaut ko padzird, redz kādu reklāmu un domā, ka tas būs “brīnumlīdzeklis”, kas viņu izārstēs. Tomēr tikai speciālists zina, kas tieši viņam var palīdzēt,” skaidro Dz. Tinte. Viņa uzsver, ka galvenais, lai cilvēks nenodarbotos ar pašārstēšanos, bet atklāti izrunātos ar speciālistu, arī informējot ārstu par to, kādus tautas līdzekļus lieto. “Veselības labad cilvēkam vajadzētu pilnībā uzticēties ārstam un izstāstīt visu!”
Labs blakuslīdzeklis
“Dienēju Černobiļā gandrīz pusgadu. Atgriežoties mājās, ārsti teica, ka esmu smagi slims. Dzerot zāles, kļuva arvien sliktāk, līdz ārste no Linezera slimnīcas man teica: “Puika, nedzer tās zāles, tās tevi piebeigs.” Uz jautājumu, ko lai citu daru, atbilde bija – meklē pats! Pēc ilgas meklēšanas kāda vecmāmiņa ieteica lietot zemestaukus,” savā pieredzē dalās Valērijs Hišovs. Kopš tā laika viņš zemestaukus dēvē par “zelta sēni”, jo tā palīdzējusi. “Mūsu zeme ir ļoti bagāta, bet mēs nevēlamies un nezinām, kā pareizi izmantot tās bagātības,” spriež V. Hišovs.
Zinātnieks S. Kuzņecovs saviem pacientiem rekomendē zemestaukus jau 25 gadus. “Starptautiskie zinātniskie pētījumi un statistika parāda, ka zemestauku lietošana pagarina cilvēka mūža ilgumu, lai arī kādā stadijā būtu audzējs.” Viņaprāt, tas ir vienīgais tik plaša spektra blakuslīdzeklis ārstēšanai.
“Neesmu dzirdējusi, ka kāds būtu izārstējies no vēža vai citām nopietnām saslimšanām, lietojot tikai zemestaukus. Taču kā ārstēšanas blakus līdzeklis tas ir numur viens,” domā ģimenes ārste Vilma Krūze.
Sadziedē arī brūces
“Zemestauku sula paaugstina organisma tonusu un pretestības spējas pret slimībām. To izmanto smagi slimu pacientu ārstēšanā, kad organisma enerģija samazinājusies līdz nullei, piemēram, labdabīgu un ļaundabīgu audzēju profilaksē un kompleksā ārstēšanā, kuņģa, zarnu, nieru slimību, kā arī podagras un reimatisma ārstēšanā. Sula palielina izturību pret sāpju radīto stresu, intensīvu fizisko slodzi un novērš nogurumu. Tautā tā ir populārs līdzeklis pret vēzi – gan profilaksē, gan kā papildlīdzeklis onkoloģijā starp ķīmijterapijas un starošanas kursiem. Tomēr jāņem vērā, ka zemestauki neaizstāj operācijas un ķīmijterapiju. Sulu vai tinktūru lieto iekšķīgi, sajaucot vismaz vienu tējkaroti ar pusglāzi silta ūdens. Profilaksei to var lietot visu mūžu,” iesaka S. Kuzņecovs. Var izmantot tautas metodi – apliet sēnes ar degvīnu vai spirtu.
Mārtiņš Kunce šīs sēnes pats arī lasa. “Es zemestaukus lietoju ārīgi – brūču sadziedēšanai. Uzlējumam izmantoju apkārtējo sēnes mizu, bet ne pašu serdi. Kad uzlējums ir gatavs, lieku mizu uz tīras brūces, un pāris dienās tā sadzīst. Arī tad, ja ir asa vāts, piemēram, locītavā, uzliekot mizu, to ir viegli locīt. Arī mazbērniem, ja ir pušums, kas nedzīst, vispirms uzlieku ceļteku lapu, lai brūci attīra, pēc tam nomazgāju ar zemestauku uzlējumu, un brūce sadzīst,” stāsta M. Kunce. Viņš iesaka uzlējumu pirms lietošanas noturēt vismaz 21 dienu un lietot tikai uz tīras brūces, lai tā nesastrutotu.
“Šodien, kad katram otrajam cilvēkam vecumā pēc 60 gadiem ir jālieto aspirīns vai līdzīgs medikaments, lai novērstu insulta vai infarkta risku, zemestauki var būt lielisks palīgs šo risku samazināšanai,” novērojis S. Kuzņecovs.
PAGATAVOŠANA
Sagrieztās sēnes aplej ar degvīnu vai tīru spirtu; veidosies izvilkums jeb tinktūra. Burciņu aizvāko un liek glabāties 21 dienu tumšā, vēsā vietā. Tad izkāš caur marli un var lietot. Citi iesaka neizkāst, bet turpina “peldināt” sēni, lietojot uzlējumu.
Iekšķīgi (pusotru vai vienu ēdamkaroti uz pusglāzi ūdens) uzlējumu profilaktiski lieto divas, trīs reizes dienā. Ārīgi – liek kompreses vai ierīvē ar sulu.
Zemestaukus iesaka izmantot:
◆ Ļaundabīgu un labdabīgu audzēju profilaksē un ārstniecībā, tāpat arī pēc staru un ķīmijterapijas.
◆ Gastrīta, kuņģa čūlas, divpadsmitpirkstu zarnas, aknu, nieru, kā arī reimatisma un podagras ārstēšanai.
◆ Sieviešu slimību – miomas, dzemdes audzēja, mastopātijas – ārstēšanai.
◆ Prostatas ārstēšanai, potences palielināšanai.
◆ Hemoroīdu un taisnās zarnas plīsumu ārstēšanai.
◆ Kā pretiekaisuma līdzekli.
◆ Imunitātes stiprināšanai – sēnes fitoncīdi nonāvē herpes, gripas, hepatīta vīrusus.
◆ Rētu, apdegumu, apsaldējumu, ekzēmas, psoriāzes, trofiskās čūlas ārstēšanai.
◆ Holesterīna samazināšanai – kā asinsspiedienu pazeminošu līdzekli.
◆ Palielināta stresa izraisīto seku mazināšanai.
NESAJAUC AR ZAĻO MUŠMIRI!
◆ Latvijas Dabas muzeja speciāliste Inita Dāniele iesaka, lasot zemestaukus, būt vērīgiem: “Zaļo mušmiru “mazuļi” sākumā slēpjas olai līdzīgā veidojumā. Tikai tās ārpuse ir baltāka un mazliet raupjāka nekā zemestaukiem. Pārgriežot zem apvalciņa, nav redzams zemestaukiem raksturīgais receklis.”
◆ Zemestauki ir vērtīga ēdama sēne – zieds. Tās augļķermenis ir balts, līdzīgs vistas olai, pildīts ar recekļainu masu. Tas dažu minūšu laikā izaug 20-30 cm garumā, galā veidojot tumši brūnu cepurīti, kas izplata ļoti nepatīkamu smaku. Gan pārtikā, gan medicīnā sēni izmanto tikai olas stadijā, turklāt tā ēdama arī svaigā veidā.
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"