Parāds nav brālis
Drīz būs jāsāk maksāt apkures rēķini, kaut citam vēl nav samaksāti vecie parādi. Diemžēl vienkārši nelikties zinis un nemaksāt maksājumus, krājot parādus, vis nevar. Parādu nemaksāšana var beigties ar tiesvedību un pat izlikšanu no dzīvokļa.
Ja ir parādā – ir jāmaksā!
Gulbenes rajona tiesas priekšsēdētāja Gunta Gulbinska informē, ka šīgada pirmajā pusgadā mūsu tiesā ir iesniegtas un izskatītas arī 23 lietas par īres parādiem un apsaimniekošanas maksas nemaksāšanu. “20 lietās prasības ir apmierinātas - parādi ir piedzīti. Ja cilvēks ir parādā, tātad ir jāmaksā! Divās lietās prasība ir apmierināta daļēji, tas, iespējams, ir tāpēc, ka parāds varbūt ir daļēji segts, un viena lieta izbeigta – acīmredzot tāpēc, ka parāds ir nomaksāts,” stāsta G.Gulbinska. Viņa piebilst, ka samērā maza daļa cilvēku ir tādi, kuriem tiešām nav naudas, par ko samaksāt, liela daļa ir to, kas nemaksā principiāli - tāpēc ka naudas ir maz un nepietiek visam.
Pietiekami daudz ir arī prasību par apkures parādiem - regulāri tiek izskatītas arī šādas lietas. Šogad ir iesniegtas 33 prasības. Izskatītas ir 50 (šajā skaitā ir arī pērn iesniegtās, bet pērn vēl neizskatītās lietas) lietas, un tajās prasības ir apmierinātas, viena lieta ir izbeigta.
“Man ir grūti pateikt, vai salīdzinājumā ar pagājušo gadu šo parādu (gan īres, gan apkures) lietu skaits būtu palielinājies. Daudz kas ir atkarīgs arī no iestādes, kas šīs lietas iesniedz. Siltumapgādes uzņēmums “Vidzemes enerģija”, piemēram, šīs parādu piedziņas prasības iesniedza palaikam, bet vienā reizē tās varēja būt pat 100 vai 200 lietas. Šo parādu lietu skaits caurmērā ir līdzīgs katru gadu.
Izliek no dzīvokļa
Mūsu rajona tiesā šogad ir nonākušas arī 8 lietas par izlikšanu no dzīvokļa. Sešās lietās cilvēki ir izlikti no dzīvokļa, vienā lietā prasība ir daļēji apmierināta un vienā – noraidīta. “Kad izīrētājs iesniedz tiesā prasību izlikt īrnieku par nemaksāšanu, prasības parasti ir pietiekami labi pamatotas un 99 procentos gadījumu tās tiek apmierinātas, jo nav par ko strīdēties – ja cilvēks ilgstoši nemaksā par dzīvokli, nav nekādu argumentu, kāpēc lai viņu no tā neizliktu. No pieredzes mēs redzam, ka, piemēram, SIA “Gulbenes nami” prasības par izlikšanu aiz līdzjūtības pret cilvēkiem sniedz ne par trīs četru mēnešu parādu, bet par krietni ilgāku laika periodu. Neizlikt var gadījumos, ja tiek noslēgts izlīgums,” stāsta G.Gulbinska.
Pārdod izsolē
Runājot par privatizētiem dzīvokļiem, tiesas priekšsēdētāja norāda, ka par sakrājušos parādu īpašums var tikt atsavināts, un ir arī šādi gadījumi. G.Gulbinska skaidro, ka šādos gadījumos tiesu izpildītājs par parādu summu var aprakstīt mantu. “Ja cilvēkam nav kustamas mantas, pietiekamu ienākumu un no viņa nevar šo summu ieturēt, apraksta dzīvokli un pārdod izsolē. Ja atsavinātais dzīvoklis ir nopirkts izsolē, jaunajam īpašniekam vecā īpašnieka parāds nav jāmaksā. Ja, izsolē pārdodot dzīvokli, vēl netiek segts viss vecais apsaimniekošanas maksas vai siltumapgādes parāds, agrākais īpašnieks turpina maksāt savu parādu,” skaidro tiesas priekšsēdētāja. ◆
Kategorijas
- Afiša
- Sporta pasākums
- Izstāde
- Koncerts
- Balle
- Teātris
- Pasākums
- Baznīcā
- Meistarklase
- Kino
- Izlaidums
- Jauniešiem
- Senioriem
- Bibliotēkā
- Bērniem
- Tirdziņš
- Laikraksta arhīvs
- Foto un video
- Palīdzēsim ķepaiņiem!
- Mēs pamanījām!
- Citas ziņas
- Atbildam lasītājiem
- Reklāmraksti
- Veselība
- Kultūra un izklaide
- Dzīvespriekam
- Konkursi
- Horoskopi
- Sports
- Cope un medības
- Vietējās ziņas
- Kriminālziņas
- VĒLĒŠANAS 2017
- SAEIMAS vēlēšanas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Vārds deputāta kandidātam!
- Latvijas ziņas
- Noderīgi
- Interesanti
- Eiropas Savienībā
- Laika ziņas
- Skolēnu, jauniešu aktivitātes
- Statiskas lapas
- Ceļojumi
- Ēdamprieki
- Projekti
- Projekts "Riska bērni"
- Projekts "Saimnieko gudri"
- Projekts "Kam ticēt?"
- Projekts "Medijs vai mediju izstrādājums?"
- Projekts "Paver plašāk logu no senatnes"
- Projekts "Mediju kritika"
- Projekts "10 gadi Gulbenes novadā - vai veiksmes stāsts?"
- Projekts "Rūpēsimies par vidi!"
- Projekts "Mediju projekts"
- Projekts "Vide"