Dzirkstele.lv ARHĪVS

Saslimšanas gadījumu varētu būt vairāk

Malda Ilgaža

2013. gada 24. septembris 00:00

277
Saslimšanas gadījumu varētu būt vairāk

Kopš šī gada sākuma deviņos mēnešos Gulbenes novadā ir reģistrēti deviņi jauni saslimšanas gadījumi ar tuberkulozi. Pērn bija reģistrēti desmit saslimšanas gadījumi pa visu gadu.
„Līdz šī gada beigām vēl atlikuši trīs mēneši, tāpēc, iespējams, saslimšanu skaits varētu būt pat lielāks,” prognozē Tuberkulozes un plaušu slimību kabineta vadītāja pulmonoloģe Jūlija Landsmane.
„Ar tuberkulozi slimo cilvēki darbaspējīgā vecumā, piemēram, 1945., 1955., 1965. un arī 1985.gadā dzimuši cilvēki. Salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem man vairs nav problēmu kontaktu meklēšanā. Ja cilvēks ir saslimis ar tuberkulozi, tad pārbaudīties pie manis ierodas visi viņa ģimenes locekļi, kaimiņi un pat paziņas, ar kuriem slimnieks bijis kontaktā. Man vairs nav jālūdzas to darīt. Tas liecina, ka cilvēkiem ir bailes saslimt ar šo slimību, jo tas nozīmē, ka uz laiku nāksies pārtraukt darbu, kas savukārt var novest pie tā zaudēšanas. Paldies Dievam, ka cilvēkiem ir bailes saslimt, jo ir gadījumi, kad saslimušā paziņu lokā vēl izdodas atklāt jaunu saslimšanu,” stāsta J.Landsmane. Uzreiz, uzsākot šo cilvēku ārstēšanu, tuberkulozi izdodas izārstēt pusgada laikā.

Sākotnēji slimnieks ārstējas Tuberkulozes un plaušu slimību centrā tik ilgi, kamēr vairs neizdala baciļus un nav bīstams apkārtējiem. Tālāk ārstēšanās turpinās ambulatori. Pacients katru dienu ierodas viņam tuvākajā ārstniecības iestādē un iedzer zāles mediķa klātbūtnē. Šis noteikums ir obligāts.

Galvenokārt slimo vīrieši
„Saslimšana lielākoties tiek konstatēta vīriešiem, jo viņi lieto gan alkoholu, gan mīl klaiņot. Tas nozīmē, ka kompānijā, kur kopīgi tiek lietots alkohols, kāds var būt slims ar tuberkulozi, pats to nemaz nezinot. Ir gadījumi, kad mums ir pat grūti sameklēt, kurš ir infekcijas avots, jo viņš ir dzēris kopā vēl ar daudziem. Ir gadījumi, kad tā arī neizdodas atrast infekcijas avotu. Ir arī tādi gadījumi, kad cilvēks, kurš saslimis ar tuberkulozi, dzīvo un strādā Rīgā, bet ir deklarējies pie mums Gulbenē, tāpēc viņš ir mūsu uzskaitē,” stāsta pulmonoloģe.
Plaušu ārste min, ka pagājušajā gadā bijusi slikta situācija valsts sociālās aprūpes centra „Latgale” filiālē „Litene”, tāpēc tagad divas reizes gadā pansionātā tiek veikta veselības pārbaude. „Pansionāts ir tāda iestāde, kur ar tuberkulozi pietiek saslimt tikai vienam cilvēkam, lai uzreiz sāktu slimot daudzi, jo, nonākot kontaktā ar tuberkulozes slimnieku, saslimt var ļoti ātri. Šobrīd pansionātā situācija tiek kontrolēta, visi saslimušie ir noskaidroti un jau ārstējas,” stāsta J.Landsmane.

Arī vasarā – plaušu karsonis
Pēc palīdzības pie ārstes vēršas cilvēki, kuri saslimuši ar plašu karsoni un bronhiālo astmu. Veicot rentgenoloģisko pārbaudi, tiek atklātas arī onkoloģiskas saslimšanas. „Liels skaits ir arī smēķētāju, kuri slimo ar hronisko bronhītu. Viņi pie ārsta ierodas tad, kad bronhos jau ir neatgriezeniskas izmaiņas. Ir cilvēki, kuri smēķē visu mūžu, un viss ir kārtībā, bet, ja smēķētājam parādās klepus, tas ir pirmais zvans, kad obligāti jāierodas uz plaušu funkcijas pārbaudi. Obligāti ir jāpārtrauc arī smēķēšana. Klepum var būt dažādi iemesli, bet mūsu rīcībā ir dažādi aerosoli un inhalatori, ar kuriem slimniekam varam palīdzēt,” iesaka J.Landsmane. Ja smēķētājs klepo, bet nevēršas pie ārsta, viņam līdz ar hronisko bronhītu var izveidoties arī sirds mazspēja. „Vīrieši ierodas pie manis un sūdzas, ka ir grūti elpot. Tas smēķētājiem ir galvenais simptoms, ka jau ir sirds mazspēja. Ja cilvēkam ir ilgstošs klepus un apgrūtināta elpošana, nevajag gaidīt un cerēt, ka klepus pāries pats no sevis. Ir jāvēršas vispirms pie sava ģimenes ārsta, kas tālāk dos nosūtījumu pie manis. Diemžēl vīriešiem patīk stiept gumiju,” secina ārste. Tuberkulozes diagnozi valstī nosaka un pacientu ārstēšanu veic par brīvu.

Fakti

◆ Tuberkuloze – infekcijas slimība, ko izraisa baktērijas, kas izplatās pa gaisu ar sīkiem infekcioziem pilieniņiem, ko slimnieks izdala apkārtējā vidē klepojot, šķaudot, runājot u. c. Inficēšanās notiek, šos pilieniņus ieelpojot. Viens bacilārs slimnieks gadā var aplipināt 10 līdz 15 veselos.
◆ Cilvēks, kurš inficējies ar tuberkulozes baktēriju, ne vienmēr saslimst. Ja imūnsistēma kontrolē šīs baktērijas, cilvēks nesaslimst.
◆ Ja imūnsistēma nespēj kontrolēt organismā nonākušās tuberkulozes baktērijas, tās ātri vairojas un izraisa slimību.
◆ Raksturīgākie tuberkulozes simptomi ir ieildzis klepus ar krēpu izdalīšanos, svīšana naktī, svara zudums, ilgstoši paaugstināta temperatūra, smagākos gadījumos – asins spļaušana.
◆ Tuberkuloze vispirms skar plaušas, bet no tās var ciest arī citi orgāni.