Dzirkstele.lv ARHĪVS

Dzinējmedībās aicina ievērot drošības noteikumus

Evita Brokāne

2013. gada 24. septembris 00:00

28
Dzinējmedībās aicina ievērot drošības noteikumus

1.oktobrī sāksies dzinējmedību sezona. Daudzi mednieki nevar vien sagaidīt šo datumu, tiesa, šogad tas ir otrdienā, tādēļ liela daļa kolektīvu dzinējmedību sezonas atklāšanu, visticamāk, atliks uz sestdienu, 5.oktobri. Ziemeļaustrumu virsmežniecības inženieris medību jautājumos Laimonis Kļaviņš atgādina – lai medības izdotos, nedrīkst aizmirst arī par drošības jautājumiem.
L.Kļaviņš uzsver, ka dzinējmedības, pirmkārt, var notikt tikai tad, kad ir medību vadītājs, kurš ir nokārtojis eksāmenu un kuram ir medību vadītāja apliecība. Medību vadītājus viņš aicina nepieiet formāli medību vadīšanai un arī drošības jautājumiem, būt stingriem un kontrolēt situāciju. “Medību vadītājam vajadzētu veikt instruktāžas, jo kāds varbūt nav visu gadu bijis medībās un atkārtošana nekad nenāk par ļaunu. Drošība medībās ir pirmajā vietā, jo tajās taču notiek darbības ar šaujamieroci,” saka L.Kļaviņš.

Šaut tikai pa skaidri redzamu mērķi
Noteikti ir jāatceras, ka pirms un pēc medībām medību šaujamierocim ir jābūt izlādētam. “Ir gadījumi, kad no masta aiziet ar neizlādētiem ieročiem vai pat mašīnās pārvadā ieročus, kas nav izlādēti. Tas nav pieļaujams! Turklāt cik tad tur tālu ir līdz nelaimei?” saka L.Kļaviņš. Viņš uzsver, ka šobrīd kokiem vēl nav nobirušas visas lapas, tādēļ jāatceras, ka šaut drīkst tikai pa skaidri redzamiem mērķiem, kad mednieks ir simtprocentīgi vai pat vēl vairāk pārliecināts, ka viņš šauj pa to dzīvnieku, pa kuru ir jāšauj.

Luminiscējošs apģērbs – drošības garants
“Runājot par luminiscējošās krāsas vestēm, cepurēm vai lentēm, lai izceltos uz apkārtnes fona, mans viedoklis ir tāds, ka veste un cepure attaisno sevi – to var labi redzēt, savukārt lente, kas ir vien pāris centimetrus plata un ir piestiprināta pie cepures vai pie piedurknes, gandrīz nav ieraugāma. Luminiscējošs apģērbs ir jāvelk, ne jau lai pildītu likumu, bet tāpēc, ka tas ir mednieku drošības garants. Formāli, protams, arī piestiprinot lenti, viss ir pareizi, taču pašiem ir jādomā par savu drošību! Un tie, kas oponē, ka, redzot spilgtu apģērbu, neviens zvērs nenāks tuvumā, es vienmēr atbildu, ka, stāvot uz masta, nevajag dancot un kustēties, ir jāstāv klusi un mierīgi, tad viss būs kārtībā!” saka inženieris. “Sāpju bērns ir arī alkohols. Visādi var filozofēt, bet Medību likums nosaka, ka atrašanās medību platībās alkoholisko, narkotisko un psihotropo vielu ietekmē ir aizliegta, un glāzītes cilāšana ir jāatliek uz citu brīdi,” uzsver L.Kļaviņš.

Notiks pārbaudes
Virsmežniecības speciālists norāda, ka noteikti notiks arī pārbaudes, un tādēļ aicina medniekus ievērot medību noteikumus, lai nesabojātu sev medību prieku. “Medību vadītājam ir jāuzņemas liela atbildība. Viņš nevar vienkārši apjautāties, vai visiem dokumenti ir kārtībā un ieroči atbilst tam, kādi ir pieļaujami mūsu valsts teritorijā. Ja pārbaudē atklāsies, ka kādam mājās ir aizmirsies medību dokuments vai ierocis neatbilst prasībām, vai nav izņemta sezonas karte, tad sodīts tiks gan medību vadītājs, ka nav redzējis vai apzināti pieļāvis šos pārkāpumus, gan, protams, arī pats mednieks – pārkāpējs. Ja kolektīvā ir disciplīna un kārtīgs medību vadītājs, tad arī būs sekmes,” ir pārliecināts L.Kļaviņš.