Dzirkstele.lv ARHĪVS

Veiksmes stāstus rod arī Latgalē

Malda Ilgaža

2013. gada 3. oktobris 00:00

54
Veiksmes stāstus rod arī Latgalē

Septembra nogalē 40 cilvēku grupa no Gulbenes novada devās braucienā pa vairākām Latgales puses lauku saimniecībām, lai izzinātu to saimnieku veiksmes stāstus un mājās atgrieztos ar jaunu pieredzi, idejām un atziņu, ka arī mūsu novadā ir daudz lauku saimniecību, kuru darbība uzskatāma par veiksmes stāstu.
„Ciemojoties pie Latgales lauksaimniekiem, kas nodarbojas ar mājražošanu, kārtējo reizi guvām apliecinājumu, ka cilvēki nebaidās uzsākt kaut ko jaunu. Liela nozīme ir arī tam, kā saimnieki prot citiem interesanti un saistoši pastāstīt par to, ko dara. Piemēram, mani pārsteidza Preiļu novada Pelēču pagasta zemnieku saimniecība „Kalni”, kur saimniece nodarbojas ar augļu un ogu pārstrādi un ir ierīkojusi mājas vīna ražotni. Savukārt Daugavpils novada Višķu pagasta zemnieku saimniecībā „Ziediņi”, kas nodarbojas ar  dažādu stādu audzēšanu, saimniece Olga Gude gandrīz katrai savai rīcībai dārzā veltīja savu stāstu. Bija interesanti uzzināt, ka saimniekošana sākta ar mazumiņu, nevis tūlītēju tiekšanos pēc lieliem ienākumiem,” vērtē brauciena dalībniece Gulbenes Lauksaimnieku biedrības konsultante Mudīte Motivāne.

Pārņemta ārzemju pieredze
Zemnieku saimniecībā „Ziediņi” saimnieki audzē ne tikai dažādu šķirņu zemenes, bet arī aptuveni 40 ābeļu un 15 bumbieru šķirnes, 10 saldo ķiršu šķirnes, dažādu dekoratīvo augu stādus, kā arī upeņu, jāņogu, aveņu, kazeņu, krūmcidoniju, persiku, aprikožu un citus stādus.
Konsultante uzsver, ka liela nozīme ir ne tikai tūristu piesaistei savā saimniecībā, bet arī tam, kā tiek noformēta degustācijai piedāvātā produkcija. „Patīkami, ka mūsu zemnieku saimniecības ir spējušas pārņemt savulaik ārzemēs gūto pieredzi, ka saimniecība uz vietas pārdod saražoto produkciju, ļauj to degustēt un uzņemt tūristus. Arī Gulbenes novadā ir saimniecības, kas spēj piesaistīt tūristus, piedāvājot ne tikai interesantu stāstījumu, bet iesaistot arī praktiskās nodarbēs. Tā, piemēram, ir Rankas pagasta „Kalna Pakalniešos”, Stāmerienā pie Viļa Kļaviņa, Galgauskā pie Ivetas Dzenes un citur,” piebilst M.Motivāne.

No pilsētas uz laukiem
Arī lauku konsultante Aiva Rēdere no Stāmerienas pagasta, daloties iespaidos par redzēto, ir pārsteigta, cik prasmīgi lauksaimnieki spēj izmantot Eiropas fondu līdzekļus, kā lauku tūrismam tiek piesaistīti pašu saimniecības ražojumi. „Atzinīgi vērtējama pilsētnieku iedzīvošanās un saimniekošana laukos. Uzskatāmi to apliecināja zemnieku saimniecība „Kalni” Preiļu novadā. Uzskatu, ka ir vajadzīgi šie lauku cilvēku veiksmes stāsti, lai neļautu iegrimt ikdienā un pesimismā. Tādi ir rodami katrā novadā,” domā A.Rēdere. 
Zemnieku saimniecības „Kalni” saimniece Irēna Koleda ar savu neatlaidību ir atvērusi mājas vīnu ražotni ar kopējo apjomu līdz 800 litriem. Saimniecībā ciemojas tūristi, kuriem ļauts apskatīt vīna darītavu, kā arī degustēt produkciju. No ogām un augļiem tiek gatavotas arī dažādas marmelādes. Ir ierīkota produkcijas saldētava. Saimniece ir gatava nodarboties ar vīna ražošanu tik ilgi, kamēr pēc tā būs pieprasījums. Tos, kas vēl tikai gatavojas kļūt par mājražotājiem, I.Koleda brīdina, ka visvairāk laika būs jāpatērē, saņemot dažādas atļaujas.

Veiksmīgs apvienojums
Riebiņu novadā Rušona ezera krastā saimnieko Anna Zalāne un Arvīds Soldāns. Saimniecība izveidota ļoti izdevīgā vietā, ļaujot veiksmīgi apvienot zivsaimniecību un lauku tūrismu. Ir ierīkota pat vasaras kafejnīca, kur iespējams nobaudīt pašu audzētas zivis. Saimniecībā var smelties pieredzi, kā renovējami un ierīkojami dīķi. Tur rasta iespēja makšķerēt un lomu pagatavot uz vietas. Ir vieta telšu celšanai. Iespējams iznomāt laivas, padomāts arī par nodarbēm bērniem.