Dzirkstele.lv ARHĪVS

Uzkopjam zālienu

2011. gada 9. maijs 12:48

632
Uzkopjam zālienu

Latvijas apstākļos tas ir pavisam normāli, ka jebkurš zāliens, lai cik kārtīgi lolots iepriekšējā sezonā, ir brūnganas nokrāsas. Aizvadītā ziema nav bijusi no pateicīgākajām, lai pagalma segums saglabātos skaisti zaļš, tādēļ «Dzīvespriekam» jautā apzaļumošanas firmas «Galanthus» saimniekam un zālienu ekspertam Ansim Birzniekam par pirmajiem pavasara darbiem zālienā.

«Vēl ir pāris nedēļu laiks,» uzreiz rosīgos dārzkopjus mierina A.Birznieks. Pašlaik jāsasparojas to dārzu saimniekiem, kur pie iebrauktuvēm, ēnainākajos stūros vai citviet palikuši sablīvēta sniega vaļņi. Zem tiem zāliens smok un pūst, tādēļ sniegs jāsadauza un jāizkliedē, lai ātrāk izkūst.


Kad sniegs pilnībā nokusis un kājas «nežļurkst» zālienā, apmēram aprīļa vidū jāķeras pie sakopšanas darbiem. Veco zāliena kārtu līdz ar lapām un citiem gružiem nogrābj un sadedzina vai gādā uz atkritumiem. Kompostēt nav ieteicams, it sevišķi, ja zāliens vietām (sākumā apaļiem pleķiem, vēlāk viscauri) nosegts ar pelēcīgu tīklveida klājumu, jo tā ir diezgan droša pazīme, ka pērnvasar tik zaļojošajā mauriņā iemeties sniega pelējums.

 

«Par to gan nevajadzētu īpaši izmist, jo šī kaite ir diezgan ikdienišķa un savlaicīgi sākti pretpasākumi var palīdzēt zālienu drīz vien savest labā kārtībā,» saka eksperts.

 

Sniega pelējuma biežākie rašanās iemesli ir sniega nelabvēlīgā iedarbība (uzsnidzis uz nesasalušas zemes), bieži atkušņa un sala periodi, zāliena negatavība ziemai (slāpekļa mēslojums pārāk vēlu) vai kālija trūkums, kā arī gaisa tūkums zālienam zem sniega vai ledus, kā arī palielināts mitrums sniegam nokūstot.


Tiklīdz sākas veģetācijas periods, par ko liecina svaigi zaļi asniņi, zālienu mēslo ar ātras iedarbības mēslojumu. Sasteigt šo darbu nebūs jēgas, jo pirms augšanas sākuma iedotais slāpeklis izgaro vai izskalojas no augsnes. Dārzkopības veikalos var iegādāties speciālu mēslojumu pavasarim, bet to var izvēlēties arī pats, lūkojoties pēc mēslojuma ar lielāku slāpekļa īpatsvaru. Izsējas norma ir 10 - 20 gramu uz katru kvadrātmetru, turklāt šis darbs veicams pirms lietus vai lietus laikā. Saulainā un vējainā dienā slāpekļa mēslojums svaigo zālienu tikai apskādēs apdedzinot.


Kad zāliens pēc pāris nedēļām jau kārtīgi atdzīvojies, to vajadzētu vertikulēt vai aerēt, kam noder speciāli rīki, bet var izlīdzēties arī ar asāku grābekli.


Ja tomēr bojājumi zālienā pēc ziemas pamatīgāki, tad plikākās vietas jāpiesēj, ņemot aptuveni 25 gramu sēklu uz kvadrātmetru un tās iestrādājot ar grābekli augsnē. A.Birznieks uzsver, ka arī normāli pārziemojušiem zālieniem ik pēc diviem trim gadiem vēlama piesēšana, jo tādējādi atjaunojas zelmenis, zāliens ir izturīgāks un košāks.