Dzirkstele.lv ARHĪVS

Kad sāp auss

2011. gada 9. maijs 12:33

5969
Kad sāp auss

Pavasara mēnešos gan bērniem, gan pieaugušajiem lielāka iespēja iedzīvoties nepatīkamās ausu sāpēs. Ko darīt, ja ausu ķibele piemeklējusi vēlā vakarā, kad ārsta vizīte nav iespējama?

Nakti var pārlaist, lietojot pretsāpju līdzekļus. Ārsti tādos gadījumos iesaka paracetamolu vai ibuprofēnu. Bērniem pretsāpju līdzekli var dot sīrupa veidā vai izmantot pretsāpju svecītes. Slimniekam vēlams uzturēties siltā istabā, kur nav pārāk sauss gaiss.


Auss ārējā ejā var iepilināt līdz ķermeņa temperatūrai sasildītus ausu pilienus. Tādus arvien ieteicams turēt rezervē mājās ledusskapī. Pie sāpošās auss var pielikt vati ar sasildītu kampareļļu.


Sāpju mazināšanai labi der parastu sīpolu komprese, kas bieži palīdz bērniem, ja vien izdodas panākt viņu piekrišanu. To iespējams izmantot arī naktī, kad bērns aizmidzis. Palielu sīpolu smalki sagriež, ietin kokvilnas drānā un pieliek pie auss, bet abus lakata galus sasien galvas otrā pusē. Sīpola ēteriskās eļļas ir dabisks antibakteriāls līdzeklis, kas mazina arī iekaisuma radītās sāpes. Var likt arī citas sildošas kompreses, piemēram, linsēklas.


Ģerāniju jeb pelargoniju tautā mēdz saukt par ausu puķi. Ar dziednieciskām īpašībām apveltītas ir lapas, kas bagātas ar ēteriskajām eļļām. Tām piemīt antibakteriāla un sāpes remdējoša iedarbība. Jūtot sāpes, auss ejā var likt saspiestu un marlē ietītu pelargonijas lapu, kas sarullēta ar virspusi uz āru, lai izdalās ēteriskās eļļas. Kad lapa savītusi, to nomaina pret jaunu.

Noderīga var būt arī alveja, tā satur aptuveni 60 vērtīgu vielu. Alvejas recekļveidīgā caurspīdīgā sula un lapas iekšējās daļas mīkstums palīdz remdēt arī ausu sāpes. Mīkstumu sakasa, ietin marlītē un liek kā kompresi zem auss ļipiņas, apsien ar lakatiņu un patur - bērnam pusstundu, pieaugušajam stundu.
Degunā jāpilina tūsku mazinoši pilieni. Pašā ausī neko iekšā nevajag likt.


Nākamajā dienā noteikti jāmeklē ārsta palīdzība. Parasti ausu sāpju cēlonis ir akūts vidusauss iekaisums, kas ir biežākā augšējo elpceļu iekaisuma komplikācija bērniem, īpaši vecumā no pusgada līdz diviem gadiem.